Poniedziałek, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 3634
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni mają dwa wyjścia ws. sieci szkół

Piątek, 10 marca 2017, 8:30
Aktualizacja: Sobota, 11 marca 2017, 17:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni mają dwa wyjścia ws. sieci szkół
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (9.03) radni Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miejskiej Jeleniej Góry wraz z dyrektorami i przedstawicielami rodziców zabobrzańskich podstawówek dyskutowali nad możliwymi wariantami w odpowiedzi na wiążącą opinię Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Jak poinformował prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, opcję są dwie: przyjęcie uwag kuratora, który nakazuje utworzenie trzeciej szkoły podstawowej na Zabobrzu (Gimnazjum Nr 4 przekształcić w samodzielną szkołę podstawową) lub droga sądowa, a więc podtrzymanie wypracowanego wieloma konsultacjami kompromisu stosowną uchwałą, którą najprawdopodobniej uchyli wojewoda, a następnie skierowanie sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, czyli odwołanie od decyzji wojewody.

- To były jedne z najtrudniejszych i największych pod względem ilości osób konsultacje, które w swojej niekrótkiej karierze samorządowej prowadziłem. Moja koncepcja sieci szkół była inna, niż ta, którą przyjęła Rada Miasta, aczkolwiek doszliśmy do wniosku, że skoro rodzice, szkoły, związki zawodowe porozumiewają się, to należy takie rozwiązanie poprzeć – powiedział Marcin Zawiła. - Ten trudny kompromis został z przyczyn do końca dla mnie niejasnych wywalony przez jednego pana z kuratorium we Wrocławiu – dodał prezydent, który jest zaskoczony, że kurator inaczej traktuje szkoły w Legnicy, gdzie w dwóch przypadkach pozwolił na funkcjonowanie szkół w dwóch budynkach, a w Jeleniej Górze tylko w przypadku SP2+G1.

Dostosowanie uchwały do sugestii kuratora spowoduje, że trzeba będzie określić na nowo rejony dla zabobrzańskich szkół. Taką ewentualność Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta również przygotował, co przedstawiono podczas wczorajszego posiedzenia komisji (mapka w galerii do artykułu). Według wstępnych wyliczeń nowa Szkoła Podstawowa Nr 4 miałaby w przyszłym roku szkolnym dwa oddziały pierwszych klas (50 dzieci), SP 8 około 80 dzieci, a SP 11 – 85, z czego dyrektor Eugeniusz Sroka zaznaczył, że 50 już przyjął (6-latków w tym roku szkolnym). - Decyzja kuratora o powołaniu nowej szkoły spowoduje, że znaczna część dzieci, które dotychczas chodziły do „Jedenastki” albo „Ósemki”, będzie musiała być przypisana do nowej szkoły – uważa prezydent miasta.

Wejście na drogę sądową spowoduje, że przynajmniej w roku szkolnym 2017/2018 nie trzeba będzie prowadzić naboru do nowej SP 4, a jeśli Wojewódzki Sąd Administracyjny uzna argumenty Miasta, to nie trzeba będzie tworzyć nowej szkoły i rejonów dla Zabobrza. Wtedy zgodnie z uchwałą intencyjną, którą na najbliższej sesji radni mogą potwierdzić właściwym aktem prawa miejscowego – największe osiedle w Jeleniej Górze będzie miało Szkołę Podstawową Nr 11, a także Szkołę Podstawową Nr 8, do której zostanie włączony budynek po Gimnazjum Nr 4.

Sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry, na której rajcy zdecydują o sieci szkół odbędzie się w najbliższy wtorek (14.03) o godz. 12:00 w sali obrad Ratusza. Wcześniej (godz. 9:00) odbędzie się posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania, podczas którego członkowie komisji stałej wydadzą opinię do projektu uchwały.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group