Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5661
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni: Budżet 2014’ bez inwestycji i pomysłu

Piątek, 29 listopada 2013, 11:12
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 grudnia 2013, 8:25
Autor: Angela
Jelenia Góra: Radni: Budżet 2014’ bez inwestycji i pomysłu
Fot. Angela
W połowie listopada prezydent Marcin Zawiła przekazał radnym projekt przyszłorocznego budżetu, w którym do wydania będzie 320 mln zł. Najwięcej pochłonie oświata i pomoc społeczna. Inwestycje drogowe zajmą dopiero miejsce trzecie. Prezydent podkreśla, że będzie to budżet przejściowy, a radni opozycyjni, w tym Wojciech Chadży z SLD krytykuje, że jest to budżet bez wizji dla Miasta.

Jak mówi Leszek Wrotniewski z największego jeleniogórskiego klubu radnych PO, obecnie projekt budżetu na rok 2014 jest szczegółowo analizowany i swoje propozycje co do zmian PO przekaże w przyszłym tygodniu.
Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że ogólne wskaźniki zapisane w projekcie budżetu są dramatycznie słabe.

- Prezydent założył, że w przyszłym roku dochody miasta spadną o 9 % w stosunku do dochodów tegorocznych – opiniuje radny Krzysztof Mróz. - Jeszcze gorzej wygląda strona wydatkowa. Prezydent zaplanował, że wydatki majątkowe (a więc inwestycje i remonty) będą wynosiły zaledwie 27% wydatków uchwalonych w budżecie na 2013 rok i 19% planu po zmianach w trakcie tego roku. To oznacza, że nowych inwestycji i remontów w przyszłym roku będzie w mieście jak na lekarstwo. Nawet te nieliczne zadania, wpisane w budżet, nie wiadomo czy będą wykonane. Realizacja wielu z nich bowiem uzależniona jest od pozyskania środków zewnętrznych. Spadek dochodów miasta i wydatków na inwestycje bardzo źle wróży dla rozwoju – dodaje radny.

Klub Prawa i Sprawiedliwości zarzuca prezydentowi, że niemal wszystkie wnioski złożone przez radnych PiS nie zostały uwzględnione.
- Mogę tu np. wymienić remonty choćby takich ulic jak: Kolberga, Wyczółkowskiego, Malinnik, Kubsza, Grottgera czy Ogińskiego – wymienia K. Mróz. - Na ostatniej Komisji Sportu Turystyki i Zdrowia zgłosiłem wniosek o zwiększenie środków na stypendia sportowe o 150 tys. zł oraz o zwiększenie o 200 tys. zł środki na sprzyjanie sportowi w budżecie na 2014 rok. Większość członków komisji wnioski te poparła. Mam nadzieję, że prezydent je zaakceptuje. Jeżeli nie, to w przyszłym roku znów zabraknie pieniędzy dla sportowców na stypendia lub będą one ograniczane a wiele klubów sportowych będzie miało poważne problemy. Drakońskie podwyżki za mieszkania komunalne, ograniczenie kursów komunikacji miejskiej to niestety niewesoły efekt rządów Platformy w mieście. Ogólnie mogę powiedzieć, że słaby budżet jest ukoronowaniem bardzo słabej prezydentury Marcina Zawiły. Szkoda tylko, że konsekwencje poniosą mieszkańcy Jeleniej Góry – dodaje radny K. Mróz.

Słów krytyki nie szczędzi również Klub Radnych Sojuszu lewicy Demokratycznej.
- Budżet Miasta Jeleniej Góry na rok 2014 jest dokumentem niedostatecznie przemyślanym – twierdzi przewodniczący jeleniogórskiego klubu SLD Wojciech Chadży. - Przyjmując nawet konieczność przygotowania Miasta do pozyskanie środków unijnych na lata 2015-16, brakuje w tym projekcie wizji zadań strategicznych dla rozwoju. Wiemy, że przygotowywane są jakieś projekty w zakresie rewitalizacji centrum miasta wraz z Aleją Wojska Polskiego, termomodernizacji obiektów publicznych, ukształtowania w przestrzeni publicznej ulicy Bankowej, ograniczenia emisji zanieczyszczeń i innych, które nie są w żaden sposób zaznaczone w budżecie. Niewielka liczba zadań inwestycyjno-remontowych, które znalazły się w budżecie budzą zastrzeżenia co do ich zasadności.

Wielu radnych twierdzi, że zadania te są ukłonem w stronę wpływowych osób. Budżet Miasta Jeleniej Góry na rok 2014 jest bez wizji i nie przyniesie mieszkańcom nadziei na lepsze jutro – dodaje W. Chadży.

Miłosz Sajnog natomiast z Klubu Razem dla Jeleniej Góry podkreśla, że budżet jest pierwszym projektem przygotowanym w oparciu o nowe wskaźniki ustawy o finansach publicznych.
- Od razu dostrzega się w nim bardzo mocne uderzenie w samorządy - głównie poprzez ograniczenie pieniędzy na inwestycje – twierdzi M. Sajnog. - Poziom wydatków inwestycyjnych rażąco odbiega od lat poprzednich, to jest różnica kilkudziesięciu procent. Widać również, że jest to budżet przejściowy - Miasto w poprzedniej kadencji wykorzystało maksymalnie pieniądze z Unii Europejskiej. Prezydent Zawiła niestety nie ułożył żadnego programu na czas przejściowy. Przyjął pasywne limity wydatków bieżących, które i tak nie są realne do utrzymania oraz nie określił ani najważniejszych inwestycji, ani źródeł ich finansowania. Przez 2014 rok będzie jak na zbawienie czekał na nowe rozdanie europejskie. Dokończymy przeciągnięte przez prezydenta inwestycje z lat 2006 - 2010 i to właściwie wszystko. Nawet drobne inwestycje mają być współfinansowane zewnętrznie, ale nie podano z jakich źródeł – dodaje przewodniczący Klubu Razem dla Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group