Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8569
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radna odwołana za sprawą PO

Wtorek, 17 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 17 kwietnia 2007, 18:14
Autor: DOB
Jelenia Góra: Radna odwołana za sprawą PO
Fot. Archiwum
Danuta Wójcik ze Wspólnego Miasta straciła mandat. Straż miejska i policjanci w mundurach i po cywilnemu pilnowali porządku w ratuszu z obawy przed zachowaniem zwolenników radnej. Niepotrzebnie.

Uchwałę o wygaszeniu jej mandatu podjęła rada na dzisiejszej sesji. Wystarczyły do tego jedynie głosy radnych klubu Platformy Obywatelskiej (7 radnych). SLD i radna komitetu Nasz Dom wstrzymali się od głosu (5 radnych), a WM i PiS były przeciw (6 radnych).

Radni PO powoływali się na pismo prawnika wojewody, z którego wynika, że Danuta Wójcik naruszyła ustawę mówiącą, że radny nie może prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem majątku gminy. Danuta Wójcik ma pawilon handlowy na targowisku Zabobrze. Grunt, na którym on stoi, należy do miasta. Wprawdzie Danuta Wójcik ma podpisaną umowę z zarządcą targowiska Kazimierzem Wilkiem, a nie bezpośrednio z miastem – jednak – jak czytamy w piśmie – nie ma to znaczenia.

– Platforma Obywatelska zrobiła dzisiaj rzecz haniebną – powiedział po głosowaniu Robert Prystrom, lider Wspólnego Miasta. – Radni nie wzięli pod uwagę naszego stanowiska. Posiadamy orzeczenie sądu w podobnej sprawie, który uznał, że majątkiem gminy może być tylko taki teren, który jest wolny i gmina może nim dysponować. A w przypadku targowiska, gmina ma podpisaną umowę dzierżawy z Kazimierzem Wilkiem.

Wspólne Miasto wysłało tą interpretację wczoraj do wojewody. Radni tego klubu (a także PiS-u) proponowali przesunąć głosowanie do czasu otrzymania odpowiedzi. Bezskutecznie.
– Ponowne zwrócenie się do wojewody w sprawie pani Wójcik jest nielogiczne, bo wojewoda swoje stanowisko już wyraził – mówi Wiesław Tomera, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej. – Nie zaszła żadna okoliczność, by to stanowisko uległo zmianie. Podejmując decyzję o jej odwołaniu chcieliśmy uniknąć sytuacji, w której decyzje rady zostaną unieważnione, bo w głosowaniu bierze udział radna, która takiego prawa nie ma.
Podkreślił, że radna ma możliwość zaskarżenia tej uchwały do wojewody.

– To polityczna zagrywka, komuś jestem niewygodna, bo dużo mówię. Nie muszę być radną, by działać w obronie mieszkańców i ich reprezentować – podsumowała głosowanie Danuta Wójcik. – Nadal uważam, że nie łamałam prawa i z pełną świadomością przystępowałam do wyborów.
Jak stwierdziła, do czasu otrzymania rozstrzygnięcia wojewody (Wspólne Miasto zamierza zwrócić się o jej unieważnienie) będzie nadal pracowała w radzie i brała udział w głosowaniach.
– Jej głos nie będzie brany pod uwagę, gdyż uchwała jest ważna z chwilą jej podjęcia – powiedział Roman Słomski, radca prawny.

<b> Po co taka obstawa? </b>
Porządku w ratuszu od rana pilnowała straż miejska oraz policja (w tym także funkcjonariusze po cywilnemu). Obawiano się bowiem, że może dojść do zakłócenia obrad. Na sesję przyszło ponad 20 zwolenników Danuty Wójcik i Wspólnego Miasta, ale zachowywali się bardzo spokojnie. Kilkakrotnie brawami nagradzali wypowiedzi radnych broniących Danuty Wójcik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (60)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
489
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group