Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 4123
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Punkt krwiodawstwa w KPSW od środy

Środa, 16 lutego 2022, 9:03
Aktualizacja: 9:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Punkt krwiodawstwa w KPSW od środy
Fot. Przemek Kaczałko
W Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze można od dzisiaj (16.02) oddawać krew. O porozumieniu uczelni z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poinformowano podczas konferencji prasowej.

Przypomnijmy, wraz z początkiem lutego w jeleniogórskim szpitalu przestał funkcjonować punkt RCKiK, a dawcom krwi pozostał autobus, który dwa dni w tygodniu stawał przy Ratuszu. Długie oczekiwanie w zimowych warunkach to nie jest dobra zachęta dla ludzi, którzy dzielą się darem życia i w wyniku porozumienia podpisano umowę z KPSW.

WCSKJ rozwiązało umowę z RCKiK, gdyż szpital otrzymał spore środki na budowę pracowni leków dla osób chorych na nowotwory. Pojawił się problem znalezienia innej siedziby. Było duże niezadowolenie krwiodawców z opcji mobilnej, ale w Jeleniej Górze od ponad 20 lat działał punkt stacjonarny i dawcy się do tego przyzwyczaili - powiedział na wstępie Krzysztof Mróz, który miał się zaangażować w szukanie nowej siedziby.

RCKiK podpisało umowę z KPSW do końca maja br. Jeśli będzie taka potrzeba - zostanie przedłużona. W tym czasie wałbrzyskie centrum ma szukać stałej siedziby w Jeleniej Górze.

W naszej uczelni mamy honorowych dawców krwi, a także dawców szpiku. Jako uczelnia promujemy zdrowie i nie mogliśmy pozostać obojętni na apel dyrektorki RCKiK - zaznaczyła Wioletta Palczewska, rektor KPSW.

Punkt znajduje się w pokoju nr 224 (III piętro) budynku nr 3 (Wydział Nauk Medycznych i Technicznych) w KPSW przy ul. Lwóweckiej 18.

Dziękuję pani rektor i senatorowi za pomoc. Dawcy mogą się rejestrować od godz. 8:00 do 12:30. Szczegóły na naszej stronie internetowej - powiedziała Elżbieta Kieżek, dyrektorka RCKiK.

W szpitalu można było oddawać krew 4 dni w tygodniu (do tego w środy przy Ratuszu pojawiał się autobus RCKiK), a obecnie do dyspozycji są jedynie 2 dni (środy i piątki).

W lutym będą to dwa dni w tygodniu, bowiem mamy braki personelu. Zrobimy wszystko, żeby to było więcej dni - zapewnia E. Kieżek.

W Jeleniej Górze średnia dzienna donacji krwi to 12-13, a rocznie 2,5 tys. Dawca otrzymuje 9 tabliczek czekolady oraz dzień wolny od pracy w dniu oddania oraz w dniu następnym.

Twoja reakcja na artykuł?

9
41%
Cieszy
1
5%
Hahaha
2
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
9%
Złości
8
36%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group