Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 2798
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Puchar Świata na stałe zagości w Jakuszycach?

Wiadomości: Szklarska Poręba
Czwartek, 31 maja 2012, 9:43
Aktualizacja: 19:00
Autor: Agrafka
Fot. szklarskaporeba.pl
Polski Związek Narciarski, Dolnośląski Urząd Marszałkowski i władze Szklarskiej Poręby podpisały wieloletnią umowę współpracy przy organizacji Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. PZN deklaruje w niej, że do roku 2020 zawody tej rangi będą organizowane w Szklarskiej Porębie. Wczoraj (30 maja) odbyło się spotkanie władz Szklarskiej Poręby z przedstawicielami Stowarzyszenia Bieg Piastów, by ustalić harmonogram działań i zlecić planowanie budowy stałej infrastruktury na Polanie Jakuszyckiej.

Zawarta umowa trójstronna to gwarancja dla ministerstwa sportu i władz województwa dolnośląskiego, że zainwestowane przez nich w Szklarskiej Porębie pieniądze będą dobrze wykorzystane. Prowadzone rozmowy mają na celu finansowe wsparcie rozbudowy infrastruktury na Polanie Jakuszyckiej przez ministerstwo sportu i urząd marszałkowski. Chodzi o budowę nowego stadionu biathlonowo-narciarskiego z zapleczem sportowo-sanitarnym, czyli m.in. trybun, „podziemnego” przejścia pod tarasami dla zawodników, toalet, szatni i parkingów.

- Trwa obecnie kongres w Korei, gdzie ma zostać ustalone miejsce, w którym w 2014 r. będą organizowane zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że ma być on organizowany właśnie w Jakuszycach – poinformował Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby. - Dlatego do 31 sierpnia musimy złożyć pełną dokumentację, aby otrzymać pieniądze z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, na budową takich elementów jak szatnie dla zawodników, trybuny, przejścia dla pieszych i sieć elektryczną.

Pieniądze na budowę stadionu ministerstwo deklarowało już wcześniej. Jednak Polana Jakuszycka należy do Stowarzyszenia Bieg Piastów, więc zgodnie z prawem ministerstwo sportu i urząd marszałkowskie nie mogą współuczestniczyć tu w inwestycjach. Dlatego planuje się przejęcie przynajmniej części polany, na której miałyby być przeprowadzone prace za pieniądze publiczne.

- Główna Polana Jakuszycka i Budynek Północny mają zostać wydzierżawione przez władze Szklarskiej Poręby. Budynek Południe i garaże na ratraki będą nadal pod naszym zarządem. W projekcie umowy jest zapis o udostępnieniu dzierżawionych przez władze Szklarskiej Poręby obiektów na 15 dni podczas Biegu Piastów - mówił nam Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Biegu Piastów. - Stworzyliśmy projekt, który przedstawiłem podczas spotkania z władzami Szklarskiej Poręby, w którym zaznaczyliśmy przeprowadzenie potrzebnych remontów. Istotna jest rozbudowa strzelnicy do organizacji Pucharu Świata w Biathlonie, budowa trwałych trybun i miejsc utwardzonych pod trybuny sezonowe, garaży na ratraki oraz wykonanie rolkostrady dla masowego i wyczynowego biegania na rolkach. Ponadto trzeba wyodrębnić szatnie dla narciarzy – sześć kompletów po cztery pomieszczenia na 24 ekipy – dodał.

Niezbędne, zdaniem członków Stowarzyszenia Biegu Piastów jest także wzniesienie budynku dla mediów, postawienie płotów odgradzających i wydzielających np. wioskę zawodników; a także budowa pomieszczeń dla sędziów FIS i IBU, parkingów przy drodze A3 i wzdłuż torowiska, a także poprawa pola testowego, budowa bezkolizyjnego przejścia dla zawodników przy strzelnicy, wyrównanie tras. Konieczne jest także usunięcie kolizji linii napowietrznej na długości 500 m, odnowienie sieci elektrycznej i energetycznej z rozdzielnią na wszystkie pomieszczenia, budowa kanalizacji we wszystkich obiektach z odprowadzeniem do oczyszczalni ścieków i zmiana jej lokalizacji. Władze Szklarskiej Poręby mają także starać się o częściowe dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej.

Warto podkreślić, że Szklarska Poręba w ocenie FIS, po organizacji zawodów Pucharu Świata w 2012 r., zajęła ósme miejsce wśród wszystkich miejscowości, w których były organizowane zmagania tej rangi, a pierwsze miejsce w drugiej grupie, gdzie zawody odbywają się minimum co dwa lata. Kolejne zawody Pucharu Świata mają być zorganizowane w 2014 i prawdopodobnie w 2015 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~j/g 31-05-2012 10:20
PZN w końcu zrozumiał że ZIMOWA STOLICA Nart Biegowych jest w Szklarskiej Porębie Jakuszycach - i dobrze
~autostrada 31-05-2012 10:23
o mamy autostradę A3 koło jeleniej , a myślałem ze tylko same dziurawce są w okolicy
~@ 31-05-2012 11:46
...i wybudował sobie Pan Julian pomnik !
~szklarz 31-05-2012 15:08
Ciekawe jakę cenę zawinszuje sobie "Bieg Piastów" za zimię, którą dostał praktycznie za darmo dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenia ?
~ 31-05-2012 18:40
Rozmnożenie terenu przez pączkowanie czy jak? Bo jak inaczej nazwać tle planowanych inwestycji na dwóch boiskach piłkarskich minus dwie wieże antenowe.
~ 31-05-2012 20:47
A kto spłaci zadłużenie 4mln zl. Szklarskiej poręby za ostatnią imprezę tego typu?
~kpina 1-06-2012 16:42
Jak to kto? Burmistrz wpadł na świetny pomysł i wyprzedaje każdy skrawek ziemi w Szklarskiej pod Apartamentowce itp. dług powoli topnieje a gruntów coraz mniej. Skarpa obok Habanero też poszła. W skałach ryją i jeden pas głównej drogi zablokowany ! Kto na to pozawala???
~- 1-06-2012 23:37
jak zablokowany czy ktoś widział aby w ostatnim tygodniu był zablokowany cały pas?!
~tr 2-06-2012 11:42
Bardzo dobrze, że sprzedaje. przynajmniej są chętni do inwestowania. Wcześniej, gdy były wyższe ceny nie sprzedano i wydzierżawiono, jakie to przyniosło efekty widać obecnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group