Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 8988
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Psy goprowców wyszkolone na medal

Wtorek, 9 czerwca 2009, 8:20
Aktualizacja: 8:20
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Psy goprowców wyszkolone na medal
Fot. GOPR
Pierwsze pozimowe szkolenie przygotowujące czworonogi goprowców do letnich poszukiwań osób zaginionych w górach i nie tylko, przeszły wczoraj owczarek niemiecki i labrador. Na poligonie przy ulicy Sudeckiej ratownicy uczyli psy szukania ludzi w otwartym terenie, w ruinach i starych budynkach.

Szkolenia psów potrwają całe lato. Cyklicznie będą szkolone wszystkie cztery goprowskie czworonogi, a pozorantami, których będą one szukać będzie trzech pracowników pogotowia.

Goprowcy zaczynają szkolić czworonogi od podstaw, a następnie przechodzą do coraz bardziej zaawansowanych ćwiczeń z poszukiwania osób zaginionych na otwartym terenie. Cel jaki mają do osiągniecie szkolone psy to jak najszybsze odnalezienie ofiary, dotarcie do niego i wskazanie miejsca jego pobytu swojemu przewodnikowi - krótko mówiąc, uratowanie życia poszukiwanego.

– Wyszkolenie takiego psa polega nie tylko na tym, by nauczyć psa znalezienia zaginionych, bo tego on uczy się dość szybko – mówił Roman Gąsior, ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR. – Najważniejsze jest to by potrafił nas zawiadomić i doprowadzić do poszukiwanego.

Psy z GOPR-u nie tylko ratują życie turystom w górach, ale są również wykorzystywane do pomocy straży pożarnej i policji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group