• Piątek, 20 września 2019
  • Godz. 5:53
  • Imieniny: Eustachego, Euzebii, Filipiny
  • Czytających: 1624
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Przymiarki do likwidacji informacji turystycznej. Czy prezydent Zawiła ją obroni?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 15 stycznia 2013, 9:29
Aktualizacja: Środa, 16 stycznia 2013, 12:22
Autor: Angela
Fot. Angela
Według planu reorganizacji Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jeleniej Górze, w maju br. praktycznie miałaby ona przestać funkcjonować. Dla trzech z czterech osób w niej pracujących przygotowano wypowiedzenia z pracy, mimo, że w swojej dziedzinie są prawdziwymi fachowcami. Na stanowisku planuje się pozostawić jedynie kierowniczkę CITiK, Barbarę Różycką – Jaskólską, zdaniem której jest to likwidacja, a nie reorganizacja placówki. –CITi T musi funkcjonować i to nie jednoosobowo, będę w tej sprawie rozmawiał z dyrektorką książnicy – zapewnia prezydent Marcin Zawiła.

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jeleniej Górze od 2008 roku funkcjonujące przy ul. Bankowej, podlega Książnicy Karkonoskiej i jest rozliczane ze środków dla niej przeznaczanych. Wcześniej przez 11 lat było zakładem budżetowym podległym urzędowi miasta. Kiedy po zmniejszeniu pieniędzy w tegorocznym budżecie zabrakło około 400 tys. zł dla zamknięcia budżetu Książnicy Karkonoskiej, dyrekcja biblioteki podjęła decyzję o zwolnieniu trzech z czterech pracowników Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

- Wypowiedzenia dla pracowników zostały przygotowane w listopadzie minionego roku, ale nie mogliśmy ich skutecznie wręczyć, bo te panie poszły na zwolnienia lekarskie – mówi Alicja Raczek, p.o. dyrektora Książnicy Karkonoskiej. – Jedna z pań z tego zwolnienia wróciła i otrzymała wypowiedzenie. Obowiązuje ją trzymiesięczny okres wypowiedzenia, więc pracuje do marca br. Dwie pozostałe pracownice cały czas przebywają na zwolnieniu chorobowym. Otrzymają one wymówienie umów pracy, jak tylko wrócą – dodaje dyrektorka KK.

Podkreśla ona, że to nie jest żaden zamach na informację turystyczną.

- Po prostu brakuje nam pieniędzy na utrzymanie się – mówi. - Potrzebujemy 3,5 mln zł, a otrzymaliśmy tylko 3,1 mln zł. Zwolnienia dotyczyły także pracowników biblioteki, w 2012 roku zwolnione zostały cztery osoby, w tym roku planowane są kolejne cztery zwolnienia. Ja jestem bibliotekarką, więc w takich sprawach radzę się fachowców. Decyzja o zwolnieniach była moja, jednak ten pomysł podsunęła mi pani naczelnik Wydziału Kultury i Turystyki Irena Kempisty. Po tej reorganizacji planujemy przenieść bezpośrednią obsługę turysty na firmy wyłonione w drodze przetargów i konkursów. Kierownik CITiK będzie sprawowała nad nimi nadzór. Pomieszczenia obecnej informacji spróbujemy komuś wynająć. W ten sposób placówka nie zostanie zlikwidowana i nie będziemy jej musieli wykreślać ze statusu Książnicy Karkonoskiej. Dzięki temu, jeśli ten pomysł na obsługę turystów przez firmy zewnętrzne się nie sprawdzi, będziemy mogli ponownie wrócić do pierwotnego kształtu CITiK i przekazać te zadania w jego ręce– dodaje Alicja Raczek.

Barbara Różycka-Jaskólska pokazując ogrom pracy wykonanej przez pracowników CITiK oraz setkach pozycji zgromadzonych na temat Jeleniej Góry (również obcojęzycznych) mówi o dysproporcjach zwolnień w bibliotece i informacji turystycznej.

- Na 60 pracowników biblioteki, zwalnia się czworo, a z czterech pracownic informacji turystycznej, wypowiedzenia przygotowano dla trzech. Ja tego nie rozumiem i nigdy nie będzie na to mojej zgody, ale tu nikt z nami niczego nie konsultuje – mówi kierowniczka Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

Pokazuje też nagrody przyznawane placówce m.in. przez Polską Organizację Turystyczną i ówczesnego prezydenta Józefa Kusiaka za wkład w rozwój promocję Jeleniej Góry, z drugiej strony przykłady na to, że mimo takich wyników, do likwidacji tej placówki dążono już od dłuższego czasu.

- Z roku na rok zmniejszano zatrudnienie w informacji turystycznej i proporcjonalnie zwiększano je w wydziale kultury – mówi Barbara Różycka-Jaskólska. – Zabierano nam kolejne zadania. Przykłady można mnożyć. W 2009 roku wydaliśmy przewodnik po Jeleniej Górze, a w 2012 roku ukazała się wersja wydana przez wydział kultury, praktycznie powielona, wykonana na bazie map i zdjęć, które znalazły się w mojej wersji. Przepisano też moje artykuły zmieniając tylko kolejność zdań i ich szyk. Podobnie było z mapą Jeleniej Góry, która dotychczas była wydawana przez nas za pieniądze firm, których loga zamieszczono na mapie. W minionym roku wydano niemal taką samą mapę z pieniędzy miasta, tylko po to, by zabrać nam to zadanie. Niech to sobie ludzie sami ocenią – mówi kierowniczka Informacji. – Jeśli komuś wydaje się, że informacja turystyczna to człowiek siedzący przed komputerem i czytający turystom zawarte w nim informacje, to szybko się rozczaruje. Każdy z naszych pracowników włada biegle kilkoma językami (angielski, niemiecki, rosyjski, czeski), ma kursy przewodników sudeckich, sam był w miejscach, o których mówi turystom, zna je na pamięć. Poza tym, ktoś te informacje w Internecie musi zamieszczać, to nie są informacje, które wprowadza się raz na lata – dodaje.

Sylwia Neumann, jedna z pracownic CITiK, która otrzymała już wypowiedzenie i przebywa na trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia dodaje, że teraz turyści będą po prostu przejeżdżać przez Jelenią Górę.

- Niekompletnie lub źle przekazana informacja sprawi, że turysta tu już nie wróci, co więcej powie innym, że do nas nie warto przyjeżdżać – mówi. – Wystarczy zła rada dotycząca wycieczki w dane miejsce przy specyficznych warunkach atmosferycznych, brak kompetencji przy podawaniu lokalizacji atrakcji. Turysta pojedzie do Karpacza czy Szklarskiej Poręby, bo te miasta stać na informację turystyczną z prawdziwego zdarzenia. Na Jelenią Górę turyści będą natomiast spoglądać przez szyby aut i autokarów – dodaje.

Prezydent Marcin Zawiła zapewnia, że Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jeleniej Górze nie może i nie przestanie istnieć.

- Trudno mi wchodzić we wszystkie personalne kłopoty, które tam są, ale informacja turystyczna musi istnieć i nie sądzę by rada miasta, wyraziła zgodę na jej likwidację i ja też takiej zgody nie dam. Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej istnieć musi i to w normalnej obsadzie etatowej, a nie jednoosobowo – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Już na ten temat rozmawiałem z panią dyrektor Książnicy Karkonoskiej i dalej będę rozmawiał. Z tego co wiem tylko jedna osoba otrzymała wypowiedzenie. Nie wchodzę w personalne rozdania pani dyrektor, bo ona za to odpowiada, ale ja oczekuję sprawnie działającej biblioteki i informacji turystycznej, która zgodnie ze statutem jest fragmentem biblioteki i nikt nie ma prawa tego zlikwidować. Dobrze byłoby, gdyby samo środowisko biblioteki mniej koncertowało się na sobie, a więcej na informacji na zewnątrz, bo z tym bywa różnie – dodaje prezydent M. Zawiła.

Prezydent nie określił jednoznacznie, co z wypowiedzeniami przygotowanymi dla kolejnych dwóch pań z Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Dodał jednak, że jeden punkt informacji w mieście to za mało, więc jeśli miasto będzie zlecało obsługę turysty firmom zewnętrznym, to jako informację dodatkową, a nie zastępczą.

Obecnie w Centrum Informacji Turystycznej obrońcy tej instytucji zbierają podpisy przeciwko planowanej reorganizacji. W ciągu trzech pierwszych dni zebrano ich ponad setkę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (189) Dodaj komentarz

~cpt 15-01-2013 10:04
po co w Jeleniej Górze IT? przecież setki tysięcy turystów "walą" prosto do aquaparku w Cieplicach
~ 15-01-2013 10:22
Oczekuje Pan Prezydent sprawnie działającej biblioteki ale jak to się ma do zwalnianych pracowników, zastępowania pracowników ochrony pracownikami biblioteki. Rozumiem, że są pewne ograniczenia finansowe ale czy naprawdę bibliotekarz czy kustosz musi pełnić rolę ochroniarza. Jeszcze trochę i zamiast pracowników firmy sprzątającej zobaczymy również bibliotekarzy z mopem
~... 15-01-2013 10:33
...normalnie to musi funkcjonowac to umierajace w konwulsjach miasto...ale dopuku Zawila jest "prezydentem" to nic sie nie zmieni...
~qaz 15-01-2013 10:44
codziennie zwolnieniom podlegają dziesiątki osób i jakoś nikt się ich losem nie przejmuje, bo to głównie chodzi o prywatne firmy. nie ma artykułów w prasie że jakiś pracodawca zwolnił Jana Kowalskiego. a tu wielka wrzawa bo paru nieproduktywnych pracowników, żyjących za środki budżetowe straci pracę. IT w Jeleniej Górze, gdzie turysta wpada w najlepszym razie na parę godzin, żeby się przejść po rynku, zaliczyć jakiś sklep, w dobie internetu mobilnego, gdzie każdą informację mozna uzyskać w minutę to jakiś anachronizm. i to ile osób obsługuje tego masowego turystę? 4? jestem ciekawy statystyk co do ilości osób odwiedzających dziennie IT? bardzo prosze, niech sobie istnieje IT ale niech zarabia na siebie, skoro zatrudniaja taaakich fachowców to chyba żaden problem.
~abc 15-01-2013 10:45
Szanowni Państwo CITiK w Jeleniej Górze będzie działał i to jeszcze lepiej jak te, które już się zakończyło. To jest jasne jak słońce, chodziło tylko o wymianę kadry. Jak mówią nie ma ludzi nie zastąpionych...... Prawda. Zaraz się znajdą pieniądze w Ratuszu na nową kadrę i będzie super. Wstyd tylko, że nie wie lewica co robi prawica a NIEWINNI LUDZIE CIERPIĄ!
~pikuś 15-01-2013 10:51
... a jeszcze nie tak dawno, tuż przed końcem remontu Książnicy jej ówczesny dyrektor, a obecny p.Complex miał olbrzymi problem z wydaniem nadmiaru pieniędzy przeznaczonych na ten-że. Dziś, w miasteczku pozbawionym atrakcji turystycznych, praktycznie również kultury i dostępu do niej - podejmuje jedynie słuszną decyzję o likwidacji tzw.Informacji turystycznej itd.,bo o czym tu i kogo informować?
~qaz 15-01-2013 10:53
i w końcu skończmy z tym mitem, że JG jest miastem turystycznym, bez zabytków, bez rozrywki. Jesteśmy zwyklym miastem leżącym w okolicach atrakcyjnych turystycznie, podobnie jak Wałbrzych, Koszalin (a tych miast chyba nikt za turystyczne nie uznaje). Całych ruch koncentruje sie w górach a nie w JG. Nastawienie na obsługę ruchu turystycznego w JG jest błędem strategicznym miasta. Wiem że to dużo łatwiej nastawić się na obsługę wyimaginowanego turysty, zaprezentować się niemałym kosztem na jakiś targach niż przyciągnąć inwestorów, tworzących miejsca pracy, stworzyć im warunki itd. Dlatego nie wiem jakie jest zadanie IT w takim mieście.
~ed 15-01-2013 11:05
rety, 60 osób w Książnicy Karkonoskiej??? ludzie przecież z takim zatrudnieniem to można stworzyć duży zaklad produkcyjny przynoszący miliony zł zysku. po co 60 osób do przekładania książek z półki na półkę. nie myślałem że kiedyś to powiem, ale w tych działaniach popieram Complexa, szkoda że nie ma szans na podobne reorganizacje w przeludnionym także urzedzie miasta
~opr 15-01-2013 11:05
do Pana "qaz", Pan nie wie o czym pisze, był Pan kiedyś w CITiK? Miasto Jelenia Góra jest piękny i bardzo atrakcyjnym miastem na mapie Polski!!! Niech mi Pan uwierzy nie jednemu turyście "szczeka opadła" oglądając basze miasto!! Pan chyba nie jest człowiekiem, który zastanowił się nad historią miasta i jej zabytkami, KAWAŁ DOBREJ LITERATURY!! Zapraszam na spacer po mieście.... spokojnie i z uczuciem!! Zmieni Pan zdanie! Gwarantuję! Pozdrawiam.
~RP Szymański 15-01-2013 11:11
Pan Prezydent najpierw w budżecie obcina Książnicy środki o kilkaset tysięcy, pozbawiając bibliotekę pieniędzy na funkcjonowanie, a teraz z mediach deklaruje "że będzie jej bronił". Pytanie: kto kazał zlikwidować Informację Turystyczną? Panie Prezydencie, powie Pan mieszkańcom?
~do opr 15-01-2013 11:15
proszę nie zarzucać mi czegoś o czym nie masz pojecia, nie znając mnie, ani moje wiedzy o mieście i regionie. od poboznych życzeń i pisania jakie to piękne miasto rzeczywistości się niestety nie zmieni, a każdy obiektywny (czyli niezaangażowany emocjonalnie) sam może to ocenić. statystyka również może pomóc w ocenie atrakcyjności JG jako miasta turystycznego (np ilość miejsc noclegowych, ich standard, ilość zabytków i ich klasa, placówki kultury masowej, ilość odwiedzających itp.) już pomijam sam wygląd miasta i jego przyjazność dla turystów (np zmotoryzowanych) bo nie chcę pogrążać tego miasta. Z uczuciem to traktuję rodzinę, a nie nieprzyjazne dla mieszkańca i turysty miejsce. Moi znajomi po spacerze po JG powiedzieli "czas się tu zatrzymał" nie nie bylo to w kontekście pozytywnym.
~prop 15-01-2013 11:18
Tak Jelenia Góra jest i nie jest miastem turystycznym, a to dlatego,że właśnie nie robi się wiele w tym zakresie. Z kurortami nie mamy szans konkurować, ale wiele ścieżek tematycznych w naszym mieście może powstać, tak jak jest z tym na Zachodzie. Potencjał turystyczny jest, większy niż Wałbrzycha czy Legnicy, mniejszy niż Karpacza itd. My nie jesteśmy kurortem. Władze zaniedbują od wielu kadencji ten temat,aby turyści tu przyjeżdżali nawet na te 5 minut. Można byłoby ich zatrzymać nawet na dłużej, a skoro już nie chcą, to stać się centrum informacyjnym, gorącym punktem informującym , o tym co jest tu dookoła. W Szkocji widziałem jak to działa, są nawet busy, które zabierają turystów na wycieczki obwożenie z tamtejszych dworców autobusowych, foldery wyłożone są w informacjach i w miejscach
~prop2 15-01-2013 11:25
Gdzie skupia się komunikacja tj. np dworce, czy markety, stacje benzynowe.Mamy na około góry, zamki i pałace, można tu uprawiać kolarstwo górskie, kajakarstwo, wspinaczkę, można chodzić po jaskiniach, latać na paralotni, etc. Do tego walory krajobrazowe i historyczne, poznawcze niemal w każdej dziedzinie, tylko mieć wizję i krok po kroku to zaplanować i szukać pieniędzy na to. Sektor jest do wykorzystania, nie zapewni wszystkim pracy, ale niektórym by zapewnił. Moim zdaniem informacja powinna istnieć. nie jestem za Prezydentem, ale jeśli może wziąć pod uwagę tę kwestie, to byłoby ok. - Ludziom zależy na tym mieście, a żółć wylewają ,bo dzieje się źle, więc władza powinna to brac pod uwagę i nie gniewać się na krytykę, tylko działać poprawnie i dla dobra ludzi, a nie przeciwko nim.
~qaz 15-01-2013 11:27
a mi sie wydaje że od zawsze słyszę że turystyka jest priorytetem w działaniach władz, Wydział Promocji, udział w targach, co rusz jakieś broszury , foldery, ciągle turystyka i turystyka. a efekt? mizerny. więc może problem nie leży w małych staraniach władzy ale w brutalnej rzeczywistości, która mówi nam że mając za miedzą takie centra ciążenia jak Karpacz czy Szklarska nie mamy szans być znaczącym miastem turystycznym, bez względu na ilość złotówek wydanych na promocję. Turysta zawsze wybierze jako miejsce pobytu naszych sąsiadów a do JG wpadnie na chwilę i to jak będzie brzydka pogoda. dzialania władz przypominają np kogoś, kto pod Disneylandem w Paryżu postawił parę hustawek i piaskownice i liczy na szturm dzieciaków.
~do prop 15-01-2013 11:35
to ja mam pytanie, gdzie w JG (nie mówię tu o gminach ościennych), można uprawiać kolarstwo górskie , kajakarstwo, wspinaczkę, jakie mamy jaskinie i pałace otwarte do zwiedzania. jakie walory historyczne (jakaś znacząca bitwa, podpisanie waznych umów, inne znaczące wydarzenia historyczne itp), jakie znaczące i atrakcyjne zabytki (poza Chojnikiem i zamkniętym pałacem Schaffgotschów, no moze jeszcze kościół Łaski bym zaliczył), i można by tak dalej.
~prop 15-01-2013 11:35
To też fakt, trzeba byłoby zrobić analizę S.W.O.T i skoro te mechanizmy nie działają, pomyśleć o czymś na miarę Jeleniej Góry, wiadomo,że Karpaczem nie będziemy, ale nawet jakby była jakaś spółka, która obwoziłaby busami po terenie Kotliny Jeleniogórskiej turystów w wakacje czy w gorące weekendy.Po pałacach, zamkach i innych atrakcjach (ścieżki tematyczne) To krok po kroku ludzie zaczęliby z tego korzystać, tak jak w miastach gdzie wozi się statkami turystów od miejsca do miejsca, po mieście chodzić nie chcą ale atrakcję dookoła zwiedzać chcą. Kierowca pilot przewodnik i busik i jazda w plener z turystami czy mieszkańcami miasta. Ja widziałem jak to działa u innych.
~turysta 15-01-2013 11:41
Zacznijmy porządek od siebie a potem zacznijmy wymagać od innych. Ciszej trochę nad Jelenią Górą!!! Tą złą energie zamiecie na coś pozytywnego. Uśmiech na buzie i do przodu.............
~ 15-01-2013 11:43
Oczywiście ,że nie w samym mieście można się wspinać : Perła Zachodu, Góry Sokole, Rudawy Janowickie, Bobrowe Skały. Kajakarstwo: rzeka Bóbr odcinek Marciszów - Przyboczna (nawet na pontonach można pływać) Jaskinie: są w Górach Kaczawskich także i poza Połomem, są jeszcze chodniki sztolnie, które można nawet udostępnić dla turystów, Na Rowerach, no to jakiś banał (szybowisko,Perła Zachodu, Srebrna, łysa Góra, Rudawy, Karkonosze etc) Historycznie podziemia w JG. Ślady po masonach ( w Szkocji to norma Roslyn chapel) w samej Jeleniej Górze. Śladem gotyku, śladem pałaców, takie ścieżki tematyczno-historyczne. Sek w tym,że to trzeba ubrać w formę i tematycznie dopiąć...
~hare krishna 15-01-2013 12:03
*.jeleniagora.vectranet.pl (31.11.*.*) - dobrześ to napisał brachu...
~qaz 15-01-2013 12:06
ja to wszystko wiem, dlatego celowo napisałem że nie chodzi mi o gminy ościenne ale o samą JG. po co turyście, który ma takie atrakcje jak wymieniłeś w gminach ościennych wizyta w JG. ani na nocleg się nie nadaje (bo przeciez można nocowac w ciszy i otoczeniu przyrody w Karpaczu czy Szklarskiej), ani na zakupy (no chyba że ktos musi je zrobić w Tesco, bo Biedronka czy Netto lub małe sklepiki mu nie wystarczą). Ścieżki tematyczne? Poza chojnikiem co masz atrakcyjnego (bo chyba nie park kościuszki), podziemia? (pewnie byłyby megaatrakcją, jak np w Kłodzku, ale to mrzonka nie do zrealizowania - olbrzymie koszty). Turysta do JG przyjeżdża z ciekawości, na chwilę, bo nie był jeszcze a to przecież rzut beretem od Karpacza, krótki spacerek, kawka, miejsce zaliczone.
~do gaza 15-01-2013 12:14
A co takiego wspaniałego masz w tym (stawianym za wzór) Karpaczu? 1 dzień obejrzenie miasteczka + Vang. 2 dzień wycieczka w góry Samotnia, Równia, Śnieżka... Napisz więc co ma tam robic przez nasrtępne 12 dni urlopu, bo ja nie za bardzo wiem. (zakładając że akcja dzieje się wiosna-lato- jesień)
~sonia39 15-01-2013 12:16
ciekawe ilu ludzi chodzi do takiej IT. |Przecież teraz każdy zasięga wiedzy w internecie, a w UM jest człowiek od promocji miasta
~b.różycka-ja 15-01-2013 12:33
W roku 2012 jeleniogórska informacja turystyczna obsłużyła ponad 12 tysięcy turystów, wpływy z opłaty miejscowej i uzdrowiskowej to ok. 400.000 zł rocznie. Czy turystom, którzy płacą za pobyt w stolicy Karkonoszy nie należy zapewnić dostępu do informacj ????? to nie kosztuje nawet połowy tej sumy. A skąd się biorą informację w internecie???? pozdrawiam i zapraszam do CITiK
~do 12:14 15-01-2013 12:40
no widzisz, a jakoś ludzie ciągną co roku tysiącami do Karpacza i nie mają takich dylematów jak ty. Jak ktoś wybiera na wakacje góry to jedzie w góry a nie na przedgórze, jak ktoś wybiera morze to jedzie nad morze, a nie do miejscowości położonej 10 km od morza. taka sama różnica jest między JG a Karpaczem. odpowiadając co zrobi turysta przez kolejne 12 dni, wybierze jako cel wycieczki inne miejsca (jeśli widzisz w Karkonoszach tylko jeden szlak turystyczny prowadzący z Karpacza to pozostawiam to bez komentarza), pójdzie do aquaparku, aha ... no i na parę godzin w pochmurny dzień wpadnie do JG przejśc się po rynku, konopnickiej i 1 maja, może zaliczy grzybek przy okazji (jak będzie otwarty akurat) i dwa kościoły.
~DUCH GÓR 15-01-2013 12:46
ZAWIŁA NIE masz pojęcia co żeś narobił likwidując te biuro,nie masz pojęcia co to jest logistyka,co to są tradycje,co to jest dziedzictwo kulturowe,przy obsługiwaniu gości,termy spartoliłeś i dalej niszczysz .przypomnę tobie że te biuro było w baszcie a te panie pozyskały środki i ją wyremontowały byś mógł z powrotem doprowadzić ten budynek na dłuższy czas do pustostanu.podobnie jak całe miasto!
~,,, 15-01-2013 12:48
tragedia, prezydent rękami dyrektorki KK chce posprzątac swój bajzel najpierw zatrudnił swoich wszędzie gdzie się dało a teraz każe likwidować a niby bronić będzie! śmiech na sali!!!
~ 15-01-2013 12:49
Nie gorączkuj się tak nerwowo, pytam jako właśnie odwiedzający te rejony turysta - to po pierwsze. Po drugie nie odpowiedzialeś na pytanie. Aqapark to mam u siebie. Parafrazując powiem tylko, że wg twojej zasady do Zakopanego też nikt nie powinien przyjechać, bo w góry stamtąd jest też kilka kilometrów, a jednak przyjeżdżają.
~ 15-01-2013 13:06
Jelenia Gora pieknym miastem? Tak moze napisac ktos, kto nigdzie nie byl i nic nie widzial. KAZDE miasto tej wielkosci we Wloszech, Hiszpanii, czy Portugalii jest atrakcyjniejsze, czysciejsze i przyjazniejsze turystom.O godz. 19:00 nie ma co robic w tym miescie. Chyba ze do Tesco....Jedyny pub, gdzie mozna na poziomie spedzic czas to Metafora.Jako tako wyglada Plac ratuszowy i deptak do wysokosci kosciola garnizonowego (=czy jak on sie tam teraz zwie). Reszta do kitu. Nuda. Brud. Co pan gadasz o pieknosci.
~demontażysta 15-01-2013 13:16
Skoro na naszych oczach zachodzi demontaż Państwa, to demontaż takich miast jak Jelenia Góra jest nierozeralnie z tym związany...
~ed 15-01-2013 13:22
i do tego w zimie śmierdzi wszędzie dymem z palonych w piecach śmieci. miasto nie ma żadnej polityki w tym zakresie, za to sprywatyzowało PEC, poprzez który problem mógł być rozwiązany (przy odrobine chęci), pomijam już wody termalne do ogrzewania bo to dla władz science fiction. brak reakcji na ten problem w miescie uzdrowiskowym i podobno turystycznym, a do tego leżącym w kotlinie jest zdumiewające. co do informacji turystycznej to jak sama pani z IT zauwazyła powielane są zadania z odpowiednim wydziałem UM. Skoro urząd miasta musi istnieć (a musi i nie widzę większych szans na jego restrukturyzację) to nie ma potrzeby tworzenia kolejnej jednostki zajmującej się tym samym. Jesli ktoś uzna że IT musi istnieć to powinna działać w strukturach urzędu (nie mówię że w tym samym budynku).
~ 15-01-2013 13:44
Tak w naszym kraju walczy się z mobbingiem. Najpierw zamiata się wszystko pod dywan. A jak przycichnie to najlepiej wręczyć wypowiedzenia tym co odważyli się poskarżyć, a oprawcę zostawia się na stanowisku. I to się nazywają cięcia w budżecie. Jaka to "dobra" osoba z tej pani kierownik. Najpierw w pracy potrafi zgnoić pracownika, a potem na forum się wypowiada, że nic nie wiem, i że ma wspaniałych pracowników... Brawo pani p.o. i panie prezydencie nie ma to jak stanąć po właściwej stronie!
~fiki 15-01-2013 13:45
zamiast wymyślać proch zróbmy tak jak się robi w takich podgórskich miejscowościach w Austrii,w Niemczech czy Hiszpanii....czy tam państwo lub samorząd daje kasę na informację czy reklamują się inaczej??????
~ 15-01-2013 13:49
...smierdzi, a w Cieplicach jako kuracjusz placisz za "powietrze". He he he....Ja wiem, ze niektorzy patriotycznie bronia swego miasta dopisujac mu pieknosci i niezwyklosci. Okolice moze i ladne, ale np. jadac do Karpacza czy Szklarskiej krajobraz szpeca wielkie reklamy. Smieci w rowach nie dodaja uroku zadnemu krajobrazowi, a zaniedbane prywatne obejscia i wsciekle kolory (wsciekly zielony, wsciekly niebieski) niektorych elewacji wolaja o pomste do nieba...i nie mowcie, ze to kwestia gustu....Warto by moze pojezdzic po swiecie i porownac? Takie miasto jak Jelenia i jej okolice wypadna bardzo blado przy wielu innych europejskich. I nie chodzi mi bynajmniej o jakies slynne metropolie.
~ 15-01-2013 14:21
A jeszcze dodam, ze pewne ulice strasza nawet za dnia: Wojska Polskiego, Lomnicka, Drzymaly, Zlotnicza, okolice "Tunelu" i dworca....czesciowo Wolnosci, prawie wszedzie w Cieplicach (oprocz Placu Piastowskiego). Wypacykuja pare ulic w srodmiesciu a reszta powojenna. Popatrzcie troche na to wszystko z dystansu. Pryzmat patriotyczny przeslania wam zdrowe spojrzenie na oblicze tego miasta.Takie wsie jak Lomnica, Wojanow, Kostrzyca, Karpniki sa okropne: brudne, zasmiecone i zabalaganione . I nie chodzi tu bynajmniej o biede. Chodzi po prostu powiedziawszy o syfiarstwo pospolite.
~uy 15-01-2013 14:36
skandal
~rek 15-01-2013 14:41
Decydujący glos w sprawach biblioteki ma p.Zawiła,o czym świadczy fakt,że p.Raczek jest od czasu powolania p.Zawiły na prezydenta tylko p.o.Dyrektora,a p.Zawiła,obecny prezydent,jest w spisie aktualnej kadry bibliotecznej.To,że nie było ogloszonego konkursu na Stanowisko Dyrektora Biblioteki wiele mówi...może p. Prystrom to skomentuje ?
~ 15-01-2013 14:44
pomysł likwidacji IT jest pomysłem "personalnym" i nie ma nic wspólnego z potrzebą czy jakością tej f-my; na spotkaniu Pani Kempisty i Prezydenta z dyrektorami obiektów kultury w ubiegłym roku wyraźnie powiedziano, że celem okrojonego budżetu Książnicy jest likwidacja IT; słyszeli to wszyscy obecni; smutne jest to, że Prezydent nie ma, jak w wielu innych sprawach, własnego zdania - czeka na reakcję i wtedy dopiero "zajmuje na nowo stanowisko" (nie mówiąc o tym, że nie potrafi się przyznać o czym niedawno mówił i że został po raz kolejny "wpuszczony przez Panią Naczelnik w maliny")
~xxx 15-01-2013 14:46
Centrum informacji turystycznej w centrum miasta, gdzie nie można dojechać samochodem to wielka pomyłka. Powinno znajdować się w miejscu latwo dostepnym, z parkingiem i powinno zajmować się informacją za całą kotlinę jeleniogórska. Podobno JG jest stolica Karkonoszy?
~ad 15-01-2013 14:48
och gdzie te czasy jak całe autobusy starych niemieckich turystów chodziło po Jelonce,chłopcy z Wermachtu i ich zatłuszczone żony oglądali swoje pozostawione kamienice i ulice w Jeleniej Górze ,potem nawet coś zjedli,coś kupili echhhh
~ad 15-01-2013 14:49
och gdzie te czasy jak całe autobusy starych niemieckich turystów chodziło po Jelonce,chłopcy z Wermachtu i ich zatłuszczone żony oglądali swoje pozostawione kamienice i ulice w Jeleniej Górze ,potem nawet coś zjedli,coś kupili echhhh
~ 15-01-2013 15:05
Chlopcy z Wehrmachtu poumierali (i raczej dobrze) , a zaden "normalny" obywatel zachodni nie ma po co tu przyjezdzac, bo zanudzi sie na smierc. A poza tym dochodzi sprawa poslugiwania sie jezykami obcymi (angielski) w hotelach, restauracjach i sklepach. Taki "ten obcy" to nawet bulki w piekarni nie kupi, bo go rece od gadania zabola.
~turystyka? 15-01-2013 15:09
Więcej niż połowa polskich uczniów, którzy uczą się angielskiego (najpowszechniej w Polsce nauczanego pierwszego języka obcego), osiągnęło bowiem w czytaniu, słuchaniu i pisaniu poziom A1 lub niższy (według standardów stosowanych przez Radę Europy)początkujący, kiedy poziom znajomości języka pozwala na bardzo prostą rozmowę. Tylko 20-25 proc. uczniów osiągnęło poziom B1 lub B2, co znaczy, że poradzą sobie w większości sytuacji komunikacyjnych za granicą albo umieją już szczegółowo formułować po angielsku wypowiedzi ustne i pisemne. Zarazem prawie tyle samo uczniów znalazło się nawet poniżej poziomu A1. Jeszcze słabsze wyniki polscy gimnazjaliści uzyskali w niemieckim.
~ 15-01-2013 15:18
Jest też taka sprawa,że kilka atracji w naszym mieście jak np. Mnich i Mniszka czy koło glinianek rezerwat geologiczny z pozostałościami kamieni polodowcowych, są skasowane, wymalowane napisami , wy-sprayowane ,że hej. Pisząc nawet przewodnik czy folder, człowiek świadomie musi unikać opisywania tych atrakcji, bo są od lata zaniedbane, a za Niemca były pożytkiem dla miasta. Ktoś może się tym zając jakieś PTTK czy MPGK ,albo ktoś z ratusza z promocji turystycznej miasta???
~ 15-01-2013 15:22
O tym co sie dzieje i gdzie, wie kazda plotkara w miescie. Turystyka- umiera smiercia zaniedbania i braku rozwoju. O czym wiec informowac i kogo?
~PAW 15-01-2013 15:24
ZREDUKOWAĆ MIEJSCA PRACY JESTEM ZA ZADUŻO OSÓB 2 W ZUPEŁNOŚCI OSOBY BY WYSTARCZYŁY
~Bambo 15-01-2013 15:29
A kto to mówił pod koniec ubiegłego roku że warto zostać w Jeleniej na jakiś dziwnych spotkaniach medialnych, Panie Prezydencie? Rozumiem, że nowe miejsca pracy są na bruku?.....
~ 15-01-2013 15:30
to był taki punk turystyczny, ja nie wiedziałem szkoda
~ooo 15-01-2013 15:31
pani naczelnik wydziału kultury zwolniła by wszystkich szefów obiektów kulturalnych w mieście - bo wg niej żaden (-na) się nie sprawdził
~gość II 15-01-2013 15:31
do 13.06 To przenieś się do Wałbrzycha wtedy zobaczysz piękne miasto.
~Walbrzych? 15-01-2013 15:35
Wiadomo, ze sa paskudniejsze miasta, niz Jelenia Gora. Katowice...Swidnica...Zabrze...Ale fakt ten nie doda uroku temu miastu! Jak bedziesz mial brzydka babe, to nie bedziesz mowic, ze jest piekna tylko dlatego, ze Baba Jaga jest jeszcze brzydsza.....
~ 15-01-2013 15:44
Prof. Grzegorz Dziamski, filozofia, socjologia, estetyka, UAM Polskie miasta są coraz brzydsze i bardziej zapuszczone. Tak to odbieramy, bo dziś więcej jeździmy po Europie, jesteśmy bardziej wyczuleni i mamy punkty odniesienia. Politycy nam obiecują, że dorównamy Zachodowi. Pewna pani uczestnicząca w kampanii wyborczej na stanowisko prezydenta Poznania obiecała, że zmieni to miasto Poznan w drugą Barcelonę. Dziś widać, że do Barcelony ogromnie dużo nam brakuje, choć oba miasta mają podobną liczbę mieszkańców i nie są stolicami w swoich krajach. Duże miasta polskie, takie jak Kraków, Gdańsk, Poznań i Wrocław, mają ładną fasadę, odnowione, czyste centrum, gdzie przewija się sporo turystów. Wystarczy jednak wyjechać poza centrum, by zobaczyć, jak ten Kraków, Gdańsk, Poznań są brzydkie.
~wyszukane 15-01-2013 15:56
NIE - Gdynia - chyba najmniej mi się podobała z Trójmiasta, obskurne bloki, niemal wszędzie graffiti, dużo spalin i w ogóle brzydko - Katowice - obskurne, przygnębiające; przebywając tam, miałam wrażenie przytłoczenia, nie czułam się pewnie - Warszawa - mimo wielu ładnych miejsc (Pałac w Wilanowie, Łazienki) dominuje raczej poczucia bałaganu, nieciekawe komponowanie w przestrzeni budynków nowoczesnych z zabytkowymi, osiedla "niewillowe" są naprawdę obskurne, a ludzie jeszcze potęgują ten efekt (dajmy na to, ciężko wyprowadzić psa na trawnik, najlepiej to niech pies załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na chodniku, a potem Ty człowieku idź, i manewruj pomiędzy...) Jelenia Góra- smutne miasto, strasznie przygnębiające
rymcycymcy 15-01-2013 16:09
15:35 | ~Walbrzych? | ...jak się ma brzydką babę, to się nie ględzi, że brzydka tylko zmiania na ładniejszą :) ...jeśli jest brzydka i dobra, to się tym bardziej nie ględzi, tylko idzie na lewiznę ! ;) ...a jeśli jest i niebrzydka i całkiem dobra, tylko się znudziła, ...to też się idzie na lewiznę i też się nie ględzi ! :) ...wniosek jest więc jeden ...marudy mają zawsze brzydkie baby ! :)
~ 15-01-2013 16:13
rymcy...kurka wodna...jakie to skomplikowane, co ty napisales. Pogubilam sie. Czyli co? ze jak brzydka i dobra to fajnie, a odwrotnie nie? Czy jak troche brzydka i troche fajna, to siedziec przy niej? Czy jak?????
~steve 15-01-2013 16:53
Największą atrakcją turystyczną JG jest ul. Lwówecka, smrody z oczyszczalni ścieków i kamera na skrzyżowaniu koło Aniluxu ;-). Można zebrać w dyńkę za nic i jeszcze za to zapłacić - minimum 300 PLN (o punktach karnych, w świetle nowego prawa, nie wspominam).
~mieszkaniecjg 15-01-2013 17:17
Zlikwidować informację turystyczną a na rogatkach miasta postawić znaki - Turysto! Wstęp Wzbroniony!, niech nas omijają szerokim łukiem, przez Gerlitz i Harachow. A czy w magistracie nie znajdzie się jakiś nadmiar etatów?
~lysyy 15-01-2013 17:25
No właśnie co tam u niego co porabia. Udowodnili mu coś?
~ 15-01-2013 17:42
widziano gościa w kościele, jak się modlił.... czytać szybko bo zaraz zniknie
~TEJOo 15-01-2013 18:01
mamy małe dzieci więc mamy prawo wiedzieć czy gdzieś nie grasuje
~ 15-01-2013 18:06
grasuje i zjada dzieci, lepiej uważać, racja
CН.W.D.P. 15-01-2013 18:10
BIEDNA Vikusia... NIE ZROZUMIAŁA PO POLSKU... rymcy, PO FRANCUSKU JEJ TŁUMACZ!!
CН.W.D.P. 15-01-2013 18:15
ODNOŚNIE TEMATU... Niggers NIEJEDNOKROTNIE MI WYTŁUMACZAŁ, IŻ TO, CO JEST ZA DARMO, TO JEST DO *... WIĘC MOŻE WPROWADZIĆ PŁATNĄ INFORMACJĘ TURYSTYCZNĄ I KULTURALNĄ...?? WTEDY BĘDĄ LUDZIE W KOLEJKACH STALI, JAK W BIEDRONKACH CZY TESCO. NO I ZWALNIAĆ LUDZI NIE BĘDZIE POTRZEBY...
~zabobrzanin 15-01-2013 18:17
W KSIĄŻNICY NIE Z TEJ STRONY SZUKA SIĘ OSZCZĘDNOŚCI POWINNO SIĘ POLIKWIDOWAC W PIRWSZEJ KOLEJNOŚCI FILIE PO CO NA ZABOBRZU AŻ TRZY BIBLIOTEKI [ LOKALE DO OPŁATY WSZYSTKIE MEDIA ] TO SĄ KOSZTY NO I NIE UKRYWAM NIE PRZYJEMNE PANIE
~do 18:17 15-01-2013 18:24
własnie, zlikwidować biblioteki, a książki spalić, będzie ciepło przynajmniej..... i nikt sobie nie będzie oczu niszczył
~cccc 15-01-2013 18:27
Pani Barbaro chyba już czas wybrać się na Emeryturę i spokojnie pisać przewodniki o Karkonoszach a wtedy miasto może ewentualnie będzie wydawać - tylko czy ktoś to będzie czytał? o poziomie it w jg świadczy jakość punkty na placu piastowskim, kiedyś to były czasy...
~tp 15-01-2013 18:38
Z kultura nie ma co wojować, bo jeszcze większym grajdołem się staniemy, z bibliotek korzystam odkąd pamiętam od dziecka, owszem brakuje mnóstwo pozycji, ale nie jest tak,źle. Najlepsza biblioteka, to pedagogiczna, pod względem naukowym. Filie wiadomo raczej literatura popularna. Co do oferty turystycznej i regionalnej, dziwi mnie też fakt,że dział regionalny, nie jest dostępny do wypożyczania na dłużej, tylko trzeba na miejscu siedzieć jak w czytelni i przerzucać książkę, dlatego z tego działu się nie korzysta i to się mija z celem! Ludzie by więcej czytali o bezpośrednim otoczeniu, które ich otacza ,a tego robić nie mogą i to jest dziwne w mieście, niby celującym w turystyce. Może dyrektor książnicy coś z tym zrobi????????
~ 15-01-2013 18:40
W CZASACH INTERNETU PO CO KOMU PUNKT INFORMACYJNY
~ 15-01-2013 18:53
Informacja turystyczna powinna być w sklepie z produktami regionalnymi w rynku i pamiątkami.Zlokalizowanie takiej placówki w bibliotece był złym pomysłem.NP.Informacja turystyczna w Vrachrabi w Czechach jest na parterze dwóch kamiwnic w centrum miasta przy Muzeum Karkonoskim.
~pytający 15-01-2013 18:53
Angela, a co to znaczy "koncertować się na sobie"?
~Mobbing 15-01-2013 19:00
To wszystko jest skutkiem mobbingu Barbary Różyckiej. Ona była już karana naganami za znęcanie się psychiczne nad pracownikami IT. Sprawę próbowano zatuszować. Wszyscy byli pracownicy tego punktu wiedza kim jest Barbara R. To ona kazała Dyrektorce zwolnic pracowników z zemsty za postępowanie przeciwko niej i naganę. Przewodnicząca komisji do spraw mobbingu sama z premedytacja stosuje mobbing wobec swojego działu. Z tej biblioteki poodchodziło wiele dobrych bibliotekarzy, bo byli poniżani przez swoich kierowników. Ta instytucja jest wrzodem w kulturze.
~pikuś 15-01-2013 19:01
Tak sobie patrzę na stary, niemiecki plan Bad Warmbrunn ... Taki rysowany, z graficznie wyeksponowanymi ciekawszymi budynkami i obiektami ... Każdy ma swój numerek, a w legendzie jest opis owego obiektu. ten fragment, który posiadam kończy numerację na "156". Tyle było obiektów dla obsługi Gości i Turystów..Pensjonaty, hotele, restauracje, stacje benzynowe ( Tak, w Cieplicach były 3 (trzy).,wieża widokowa, skocznia narciarska, piękny basen ..., Kurpark z Muszlą Koncertową. Na starych widokówkach świetnie widać, że po Kurorcie mozna było sobie pospacerować oglądając piękne panoramy (np.Gór), albo posiedzieć przy kawie bez towarzystwa dresów i ohydnego piwska. Ukraińska,krawaciarska, prymitywna i prostacka mentalność nowych Obywateli przywiezionych tu po '45r. wyrównała poziom.Do poziomu sza
~x_l cieplice 15-01-2013 19:13
Fatalny jest punkt umieszczenia tej informacji . Wg mnie powinna znajdować się w gdzieś w centrum miasta np pod arkadami. Tak samo Informacja Turystyczna powinna znaleźć się z prawdziwego zdarzenia w Cieplicach, bo jako dodatek np do funkcjonowania biura podróży nie zdaje rezultatu.Sama się przekonałam jak przyjechali do nas goście z Francji. Do ręki dano mi jakieś ulotki i tyle. Dobrze , ze znam ten rejon na tyle, że sama zebrałam potrzebne informacje i pokazałam nasz teren
~do Pikusia 15-01-2013 19:14
Zobacz sobie też stary, niemiecki plan Gross Rossen ... Taki rysowany, z graficznie wyeksponowanymi ciekawszymi budynkami i obiektami ... Każdy ma swój numerek, a w legendzie jest opis owego obiektu.Tyle było obiektów dla obsługi Gości. Baraki, łażnie, place apelowe, krematoria, wieże strażnicze, kamieniałomy.... Na starych widokówkach świetnie widać, że po Kurorcie można było sobie pospacerować oglądając piękne panoramy, albo posiedzieć przy kawie (warunek- trzeba było być w mundurze)............
~ed 15-01-2013 19:16
no proszę jakich rzeczy się dowiadujemy. po raz kolejny zastosowanie ma zasada, że jak masz coś na sumieniu to lepiej się nie wychylaj, bo ci zaraz brudy wyciągną. ciekawe czy zainteresowana, która zapewne czyta te komentarze ustosunkuje się do zarzutów, czy schowa głowę w piasek
~ceplice 15-01-2013 19:16
Pani kierownik z IT to na prawdę profesjonalistka w swoim fachu. Brońmy informacji turystycznej, bo w końcu jesteśmy miastem turystycznym
~mobberIT 15-01-2013 20:14
PANI BARBARO; PROSZĘ IŚĆ JUŻ NA TA EMERYTURĘ. PANI BYŁA ZAWSZE POWODEM WSZYSTKICH ZWOLNIEŃ W TEJ INFORMACJI. NA KOŃCU PRÓBUJE PANI Z SIEBIE ZROBIĆ OFIARĘ: ZWOLNIŁA PANI LUDZI, DZIĘKI KTÓRYM TA FIRMA ZAISTNIAŁA. ONI PRACOWALI NA NAGRODY FIRMY. PANI TYLKO KRĘCIŁA TYM NOSEM
~ 15-01-2013 20:17
Czyli z tego wynika,że A/trzeba informacje odsunąć od Książnicy z zachowaniem tych pracowników co to w niej pracują. Mają racje ludzie,że powinna być informacja gdzieś na placu ratuszowym, bynajmniej nie w tramwaju i druga w Cieplicach też by się przydała. Dodatkowo uważam,że foldery powinny byc na dworcach PKP i PKS w hotelach, w placówkach kultury, a nawet w restauracjach powinien byc stolik na foldery, taki powinien być wymóg miasta. Gdzie turysta nie pójdzie jest bombardowany informacją o tym co w mieście i dookoła. A szczegóły rozbudowane w informacji.
~1gg 15-01-2013 20:21
Pomysł Pana Raźniewskiego z drogowskazem i pasmami górskimi i atrakcjami w centrum też powinien być zrealizowany, bo Jelenia Góra, to nie tylko Karkonosze. A Bilbordy reklamujące miasto i okolice po drugiej stronie miasta Kaczawskie Góry, Borowy Jar, Rudawy Janowickie etc. Powinny byc ulokowane rzędem przy obwodnicy na Karpacz, aby ci ludzie byli bombardowani info o tym co poza Karpaczem jest:) - Banery kolorowe i zmieniać ich szyk
~ość portalu 15-01-2013 20:32
Ale się rozpisali grafomani,a przecież nie ma o czym. Informację turystyczną każdy ma w kieszeni.
~1gg 15-01-2013 20:33
Turystów można ściągnąć też prostymi rozwiązaniami takimi jak Park Bajek w Międzygórzu czy już bliżej Park miniatur w Kowarach.W Jeleniej powinno się np.na jednym z ugorów, gdzieś w miejscu na to przydatnym Zrobić np. Park Strachu albo Park Rzepióra zamiast parku dinozaurów.Takie rzeczy są oblegane. Wystarczy zwykłe pole,wysypac grysem ścieżki, postawić ławeczki, kasa biletowa, parking i pole na którym są strachy nawiązujące do folkoru tych ziem - Strachy na wróble, rozmaitych rodzajów i rozmiarów. Ludzie by przyjeżdżali, a obok tego można na doczepkę byłoby rozkręcić imprezę.Ogród Bajek działa, park miniatur, to i to by działało. Nic trudnego,za szkielet,ramę służy zwykły metalowy(aluminiowy krzyż)na to osadzić strachy i ulokować do przygotowanych wpustów,tak aby można było to zmieniac
~PODPOWIADAJĄ 15-01-2013 20:35
INFORMACJĘ POŁĄCZYC Z DZIAŁEM REGIONALNYM TO WEZMĄ SIĘ WSZYSCY DO PRACY BO W TYM DZIALE MAŁO ROBIĄ
~@ 15-01-2013 20:58
A tyle się gada o promocji Kotliny i miasta! Brakuje środków na utrzymanie IT? Wystarcy "przewietrzyć" Ratusz, i będziemy mieli pieniądze na wypłaty dla pracowinków IT ! Panie Prezydencie...
~KIKU 15-01-2013 21:05
Każdy wie, ze powody zwolnienia pracowników są skutkiem manipulacji i polityki nienawiści Pani Barbary Różyckiej. Pani Barbara dorabia się kosztem innych, boi się każdego kto jest lepszy od niej. Jako były praktykant w CITIK, mam prawo zauważyć ze kierowniczka jest osoba nieudolna jesli chodzi o relacje z ludźmi i nie ma prawa pracować z ludźmi. To histeryczka, która szuka słabszych od siebie. Wyżywanie się na innych i zwalnianie silnych to jej motto życiowe. Pani Raczek na życzenie Barbary R. zwolniła pracowników. Pani BR i pani Raczek wspierają ideologie nienawiści. Pan Zawiła to kumpel Barbary Barbara R. musi odejść. Wstyd
~abc 15-01-2013 21:30
Z pewnością taka placówka jest potrzebna ale nie miałam pojęcia, że ona w ogóle istnieje. Brawo za lokalizację. Ciekawe jak tam dojedzie turysta. Podobnie jak do pięknej książnicy. Przecież tam nie ma nawet jednego miejsca parkingowego!!!!!!! Gdzie był architekt miejski, jak projektowano to ....... Z pięknej książnicy mało kto korzysta a pracownicy są tak mili, jakby pracowali tam za karę. W lecie po południu zamknięta na głucho bo pracownicy na urlopach. Lepiej w ogóle to zamknąć. Z rozrzewnieniem wspominam przemiłą bibliotekę na Wyspiańskiego z przemiłą bibliotekarką. Jedno co pewne to należałoby zmienić lokalizację takiego centrum i ulokować je w bardziej dostępnym miejscu.
~ 15-01-2013 22:06
Reorganizacja, łączenie... ładne słowa na zwykłą likwidację - w białych rękawiczkach. W każdym mieście jest informacja turystyczna - a u nas nie bedzie... nieźle, jak na miasto turystyczne...
rymcycymcy 15-01-2013 22:11
16:13 | ~ | ...mając na uwadze uwagę kolegi | CН.W.D.P. |...z 18:10 ...dalszych wyjaśnień niejasności mogę udzielić w realu ! ;) ...będziesz na ferie ? ;)
~nie Zawiłym 15-01-2013 22:44
Pan Zawiła musi sobie odpowiedzieć na pytanie która z instytucj It czy wydz.Kultury i turystyki bardziej przyczynia sie do rozwoju turystycznego miasta(o ile on wogóle jest czy wogóle w mieście Jg jest rozwój czego kolwiek?)W mojej ocenie widac ze obie instytucje sie zwalczają.W moim odczuciu większe zasługi ma informacja Turystyczna to ona ma kontakt z turystą przyjeżdzającym do Jg .Niefortunne było przeniesienie IT w obecne miejsce oddalone od głównego szlaku biegnącego przez miasto.
~...piotr 15-01-2013 23:10
Żeby żyć z turystów i turystyki trzeba kochać ludzi oferować gościom to co ma się najlepsze samie piękne widoki nie wystarczą muszą czuć się bezpiecznie i komfortowo musi być baza noclegowa ta tania i droga odpowiednia komunikacja dojazd i dojście w ciekawe miejsca dobra kuchnia a nie 1000 dań smażonych w głębokim oleju i do tego szczyny z marketu do popicia ,wielu z was podróżuje za granice i widzi jak robią to Włosi ,Chorwaci,Grecy ,Czarnogórcy czy Macedończycy mapkę z informatorem o ciekawych miejscach dostaniesz wszędzie od taksówkarza ,w kiosku na targu bo ludzie wiedzą że jesteś im potrzebny bo dzięki tobie zarabiają tam nikt nie debatuje nie zastanawia się co zrobić tam każdy robi swoje a tu do wszystkiego potrzeba ustaw ,uchwał decyzji politycznych
~gość II 15-01-2013 23:22
Jelenia Góra to miasto bardzo ładne o ogromnym potencjale turystycznym, tylko trzeba umieć go wykorzystać, zachęcić czymś turystów i sprawić by przyjeżdżali. Do tego niestety trzeba chęci i dbałości o miasto a nie o realizację wytycznych z centrali. Zawiła musi odejść.
~DUCH GÓR 16-01-2013 3:31
Dam panu szanse panie Zawiła niech pan zostawi te biuro! NIECH PAN POLICZY MILIONY WPŁYWÓW Z BRANŻY TURYSTYCZNEJ,GESTATORSKIEJ I MIEJSCA PRACY.NIECH PAN SIĘGNIE PO DANE,POTEM PODEJMIE DECYZJE.BO NIE WIE PAN CO CZYNI????.TO NIE JEST POCIĄG DO SZKLARSKIEJ.Z KILKOMA PASAŻERAMI?
~WOJTAS 16-01-2013 7:19
A GDZIE SA PIENIADZE Z MONITORINGU,PODOBNO ZA MANDATY Z ANILUXU WPŁYNEŁO DO KASY MIASTA 650 TYS -PYTAM?
~Marcin1984 16-01-2013 8:07
Jelenia Góra jest bardzo ładnym miastem, jednak osoba nią rządząca jest NIEUDOLNA. Likwidując informację (chociaż tam to była grubsza sprawa), zwalniając pracowników Książnicy robi sobie grunt pod swoje przyszłe dyrektorowanie. W końcu kadencja też się skończy (a może nawet szybciej niż by się tego spodziewał), a drugi raz nikt go nie wybierze. Panie prezydencie - i gdzie ta Pana książnica, którą się Pan tak zawsze chwalił?
~do "moberów" 16-01-2013 8:14
dzisiaj każde polecenie kierowane do pracownika lenia jest mobingiem; wiwat nieróbstwo i lenistwo
~ 16-01-2013 8:26
Marcin, nazwij mi przynajmniej 3 rzeczy, ktore w Jeleniej sa ladne. Takie zadanie domowe.
~ 16-01-2013 9:01
niedouczony, kłamliwy, znudzony, podstarzały, niemiecki troll szuka zaczepki.....
~B.Różycka 16-01-2013 9:15
Nie polemizuję z anonimami
~KKk 16-01-2013 9:17
Jelenia Góra miała kiedyś najlepszą informację w Polsce, mieściła się na Palcu Bankowym, tam gdzie kurczaki, pani Barbara stawiała tam pierwsze kroki i w tej profesji jest znakomita. Likwidacja IT jest oczywiście bzdurą, Miejsce aktualnej jest fatalne. Przy dzisiejszych układach prawnych sama się sfinansuje. Tylko trzeba chcieć.
~ 16-01-2013 9:27
Marcin, rusz sie...skoncertuj sie.....
~DrzwiBARBARA 16-01-2013 10:10
PANI BARBARA WYMYŚLIŁA NA PEWNYM ETAPIE DZIWNY SPOSÓB NA ŚCIĄGANIE TURYSTÓW DO BIURA: ABY TURYSTÓW PRZYCHODZIŁO WIĘCEJ; OTWIERAŁA DRZWI BIURA NA OŚCIEŻ: PANI BARBARO; NATYCHMIAST OTWORZYĆ DRZWI OD BIURA!!! NA CO CZEKAMY ŻOŁNIERZU ?
~annA 16-01-2013 10:21
Basiu, dziękujemy Ci, ze nas zwolniłaś, ale oddaj nam nagrody firmy za prace bo są nasze a nie Twoje. My to mamy w sercu Basiu. Wszystkie dyplomy i statuetki to owoce naszego trudu w tej odchłani jadu, który się sączy z Twoich ust. Twoje dziewczyny
~ 16-01-2013 10:53
no to Basia ma problem.....
~ 16-01-2013 12:40
PANIE PREZYDENCIE! NAJLEPIEJ BĘDZIE JAK WSZYSCY W TYM MIEŚCIE PRZEJDZIEMY NA ZASIŁEK.POZDRAWIAMY PANIĄ NACZELNIK P> KEMPISTY
~ 16-01-2013 13:55
heheheeee...niech do mnie na kurs przyjedzie; w try miga ja naucze niemieckiego.
~Racja 16-01-2013 14:13
Trzeba uczyć kierowników języka niemieckiego, bo z nim maja problem. Dotyczy to w szczególności gramatycznego zbudowania zdania, odmiany przymiotników niemieckich. Bohaterka tego artykułu ma własnie taki problem. Turyści jej nie rozumieją bo słyszą coś w stylu ''Iść w prawo, prosty ulica, zobaczyć Baszta. Tam być moja informacja przed wiele rok'' Tak mówi diva IT:)
~PODSTAWY 16-01-2013 14:39
PANI BASIU; JEDNA ZASADA; JEŻELI PO ZDANIU POJAWIA SIĘ SPÓJNIK ''dass'' TO CZASOWNIK W FORMIE ODMIENIONEJ WYSTĘPUJE NA KOŃCU ZDANIA: TRZEBA SIĘ NAJPIERW NAUCZYĆ ODMIANY CZASOWNIKÓW NIEMIECKICH; ŻEBY MÓC W OGÓLE OTWORZYĆ USTA: ZADANIE DOMOWE, PROSZĘ WYGENEROWAĆ 50 ZDAŃ Z UŻYCIEM SPÓJNIKA ''dass'' TYM RAZEM PROSZĘ NIE KORZYSTAĆ Z TRANSLATORA GOOGLE!
~ 16-01-2013 15:52
jeśli jednym z elementów oszczędności ma być redukcja etatów i zarówno biblioteka jak i IT maja dalej sprawnie funkcjonować to wariant podstawowy (1/4 etatów jest likwidowana): 1 etat IT i 15 etatów w bibliotece; wariant max: 2 etaty IT i 30 etatów w bibliotece - wtedy obydwie instytucje jeszcze działają ale jest ciężko i wariant zaproponowany przez Panią dyrektor Książnicy: 3 etaty IT i 45 etatów w bibliotece; niestety do żadnej reorganizacji nie dojdzie jeśli w Książnicy będzie pracować P. Wilk - i to by było na tyle
~ 16-01-2013 16:06
Problem jezykow obcych jest w tym miescie znany .Nie chodzi juz o niemiecki. Jezykiem "turystyczno-miedzynarodowym" jest angielski. Ale i tu rowniez nie ma znajomosci. Chcecie promowac region turystycznie- uczcie sie jezykow. Czesto slysze "no uczylam sie w liceum...4 lata...". Na Zachodzie kazdy glupi gada po angielsku. I jesli ktos uczyl sie 4 lata, to cos umie. Ma solidne podstawy. Wiem, o czym mowie- mialam 4 lata jezyk hiszpanski w szkole. I umiem sie niezle dogadac. A u was jakos inaczej. Nawet ja, ktora jezyka polskiego nie uczylam sie w szkolach (mieszkam od dziecinstwa w Niemczech) jestem wysmiewana za to, ze..... umiem po polsku!!!!!!!!!!!!!! he he he...dziwny jest ten kraj, zaprawde.
~ 16-01-2013 16:07
pracownicy powinni znać jeden język perfekt; kierownicy -dwa; dyrektorzy -trzy; naczelnicy -cztery; prezydent -pięć; posłowie i senatorzy -sześć;
~ 16-01-2013 16:11
15-01-2013 14:37 | ~hare rama | *.dynamic.chello.pl (89.70.*.*) " żenada... Powiedz lepiej ile to klas skończyłas w których tak uczyli tego języka polskiego, to sie pośmiejemy wszyscy. " TO JEST PODEJSCIE POLKI DO NAUKI JEZYKOW OBCYCH.Niewazne, ze sie umie. Wazne, ile klas skonczylas (=w Polsce). Zeby sie posmiac. Polsko, quo vadis?
~do podstaw 16-01-2013 16:23
jest jeszcze jeden warunek: ktoś kto zna język wie co powiedzieć - bo jeśli tylko zna język i nie ma elementarnej wiedzy z żadnej dziedziny to nie nadaje się nawet na tłumacza
~turysta 16-01-2013 16:32
MILI PAŃSTWO, TERAZ PROSZĘ SIĘ PODPISAĆ POD SWOIMI UWAGAMI! NO PROSZĘ, BĘDZIE JESZCZE CIEKAWIEJ!!! Hahahahaaaaaaa :) ODWAGI!
~ 16-01-2013 16:42
Podpisuje sie: Viki van den Berg, Niemcy
~Języki 16-01-2013 16:44
A ile języków obcych zna nasz prezydent? Czy potrafi choć w jednym powiedzieć płynnie parę zdań?
~ 16-01-2013 16:45
Nie pod SWOIMI uwagami. To po polsku niepoprawnie. Jesli sie juz czepiasz, czepiaj sie z klasa......
~Podpis 16-01-2013 16:48
Ja tez się mogę podpisać: CHRISTIAN aus Berlin, Deutschland
~ 16-01-2013 17:02
Gwarantuje ci, ze prezydent nie zna zadnego jezyka. Bo po co? Hotele jeleniogorskie (Fenix, Pod Rozami to tylko przyklady) przyjmuja chetnie gosci zagranicznych, ale ani be ani me w zadnym jezyku. O sklepach juz nie wspomne. Ani o gastronomii. Zreszta ta ma inne problemy. Idziesz na kolacje z 10 osobami, dostajecie....jeden ogromny, dlugi rachunek. I to klient ma sie meczyc i rozszyfrowywac dania z rachunku, ktory jest po polsku, co zjadl i wypil....10 osob dostaje jedzenie w tak roznych przedzialach czasu, ze pierwszy juz zapomnial, co jadl, gdy ostatniemu przynosza dopiero talerz ze schabowym. I co wy tu o promowaniu turystyki....
~schnell 16-01-2013 18:05
..ha ha ha..wir schreiben nach dem Motto: "Spijcie szybko, bo poduszka potrzebna"...ale jaja....ze tak powiem
~ 16-01-2013 18:07
do 101.unitymediagroup.de> ty nie cytuj głupkowato, wyrwanych z kontekstu zdań, pokrętny, tchórzliwy cwaniaczku... tylko opowiedz wszystkim których pouczasz tutaj, że nie potrafią pisać poprawnie po polsku, jak wyglądało twoje polskie wykształcenie i na której klasie szkoły podstawowej zde.... Polonistko za dychę...
~ 16-01-2013 18:15
do 101.unitymediagroup.de> Pochwal się też wystkim jak kłamałaś beszczelnie tutaj 3 dni temu że wpłaciłaś biednym ludziom po pożarze w Mysłakowicach 50 e. Mam wkleić link?
~ 16-01-2013 18:22
to nie jest brzydki atak tylko prawda
~ 16-01-2013 18:28
jakbyś wiedział/ła co ona tutaj na codzień wypisuje to też byś za nią nie przepadał/a, po prostu
~ 16-01-2013 18:41
nette to ona jest jak usłyszy niemiecki, normalnie jest mniej nette... I nie myl bracie prześladowania z mówieniem komuś prawdy.
~ 16-01-2013 19:49
i za to lubię moderatora.....:)
~CZYTELNIK 16-01-2013 20:20
PO WYPOWIEDZI PANA PREZYDENTA W RADIU PIERWSZY RAZ GO POPIERAM MOŻE W KOŃCU CZAS BARDZIEJ SIĘ PRZYGLĄDAC PANI DYREKTOR KSIĄŻNICY CO TAM SIĘ DZIEJE .BO Z TEGO CO SŁYCHAC JEST NIE WESOŁO.
~Popieram 16-01-2013 20:38
Nawiązując do artykułu, pragnę zauważyć, ze na temat likwidacji Informacji Turystycznej wypowiada się kierownik, Pani Raczek i prezydent. Dlaczego nie dopuszczono do głosu Pani Kempisty. Pani Raczek bez wiedzy Pana prezydenta nie mogłaby podejmować takich decyzji. Myślę ze zmiany w strukturze informacji turystycznej wynikają z postępowania dyrektor Książnicy Karkonoskiej. Ktoś tutaj na pewno kłamie. MYŚLĘ ZE NALEŻY PRZYJRZEĆ SIĘ Z BLISKA DZIWNEJ POLITYCE DYREKTOR KSIĄŻNICY KARKONOSKIEJ: TAM SIĘ DZIEJĄ NAPRAWDĘ DZIWNE RZECZY: DLACZEGO TYLKO § OSOBY TT? DLACZEGO NIE BIBLIOTEKARZE; JEŚLI TAK NAPRAWDĘ SZUKA PIENIĘDZY? trzeba zbadać dokładnie, co sie dzieje w tej Książnicy, bo ktoś tam sieje zamęt.
~CZYTELNIK1 16-01-2013 20:40
O jaka wypowiedz Prezydenta chodzi?
~Ja 16-01-2013 20:40
Turystykę pozostawmy dla Szklarskiej i Karpacza . Jelonka z dzisiejszym zanieczyszczeniem powietrza powinna nakazać przemieszczanie się wyłącznie w maskach !. Od jesieni do wiosny to kotlina utopiona w ciągłym smogu .
~Wniosek 16-01-2013 20:47
JEŻELI PANI RACZEK JEST TYLKO PO; TO ZNACZY ZE PAN PREZYDENT PODEJMUJE DECYZJE DOTYCZĄCE LIKWIDACJI STANOWISK PRACY: PANI RACZEK DZIAŁA W POROZUMIENIU Z MARCINEM ZAWIŁA. ALE ONA SAMA PRZYZNAJE ZE MUSI LICZYĆ SIĘ Z DECYZJA KIEROWNIKA DZIAŁU: MYŚLĘ ZE DO TEGO DOPROWADZIŁA PANI RACZEK: ONA ODKĄD PAMIĘTAM ZAWSZE POWTARZAŁA; ZE NIE CZUJE SIĘ TURYSTA TYLKO BIBLIOTEKARZEM: MYŚLĘ ZE TO ONA CHCE SIĘ POZBYĆ TEJ FIRMY: DLATEGO NIE POZWALNIAŁA BIBLIOTEKARZY: TO POSTĘPOWANIE JEST BARDZO PODEJRZANE. CZY KTOŚ MI POMOŻE WYCIĄGNĄĆ JAKIEŚ SENSOWNE WNIOSKI; BO MOŻNA SIĘ W TYM POGUBIĆ: ?
~WNIOSEK2 16-01-2013 20:51
WSZYSTKO WSKAZUJE NA TO; ZE POWODY TEGO DZIWNEGO DZIAŁANIA SA PERSONALNE. POWODY FINANSOWE SA JAKBY ZASŁONA DYMNA. TAK PANI PO RACZEK CHCE OSUNĄĆ TA FIRMĘ; TE PROBLEMY FINANSOWE TO ODWRÓCENIE UWAGI OD SPRAWY:
~wniosek3 16-01-2013 20:54
A może niech ktoś z pracowników książnicy niech zabierze głos i wyjaśni czytelnikom, jakie są motywy tego działania.
~wypowiedzMR 16-01-2013 21:11
Zamieszczam link do wypowiedzi pana prezydenta na temat likwidacji informacji turystycznej: [***] Z TEGO WSZYSTKIEGO WYNIKA; ZE ZWOLNIENIE PRACOWNIKÓW IT JELENIA GORĄ JEST WYNIKIEM DZIAŁANIA PO RACZEK: TA PANI ZA PLECAMI ZWIERZCHNIKÓW MODYFIKUJE STRUKTURĘ SWOJEJ FIRMY: INFORMACJA TURYSTYCZNA JEST CZĘŚCIĄ KSIĄŻNICY KARKONOSKIEJ: PANI PO RACZEK; DLACZEGO OPOWIADA PANI RZECZY KTÓRE MIJAJĄ SIĘ Z PRAWDA: PAN PREZYDENT UDZIELIŁ W SWOJEJ WYPOWIEDZI PARĘ CENNYCH WSKAZÓWEK. ''NIECH KSIĄŻNICA KARKONOSKA WEŹMIE SIĘ WRESZCIE DO ROBOTY''
~dziwne??? 16-01-2013 21:47
Czy ktoś z CZYTAJĄCYCH zwrócił uwagę na fakt, że prawie wszystkie wpisy POCHODZĄ OD JEDNEJ OSOBY ????????????????? Ten sam adres *.t-dialin.net (93-216. *.*) ???? I ta osoba podszywa się pod różne postaci...np jest nauczycielem niemieckiego, jest praktykantem w CIT-u, jest "twoimi dziewczynami od nagród"....Christian z Berlina....W kim jest tyle jadu? I jaki cel temu komuś przyświeca?
~ 16-01-2013 22:02
do 21:47 > kim by nie był, to generalnie jest do zbadania....
~komputerUK 16-01-2013 22:11
DO jeleniagora.vectranet.pl (178.235.*.*) bo z tego komputera korzysta kilkaset osób dziennie i tu już nie jest do zbadania::::
~ 16-01-2013 22:14
i oczywiście wszystkie one (gdzieś tam) są zaiteresowane tematem.... nawet styl pisania mają podobny... Polecam zimne okłady na czoło
~PISIU 16-01-2013 22:17
NAJWIĘCEJ KOMETARZY JEST OD jeleniagora.vectranet.pl (178.235.*.*) tutaj nikt nie jest wiarygodny bo jest anonimowy-
~maseczka 16-01-2013 22:18
własnie robię sobie maseczkę ze zmielonych jelit rusałki.
~ 16-01-2013 22:30
kolejny świr próbuje zaistnieć.....masakra
~Swir 16-01-2013 22:33
Nie tobie to oceniac
~ 16-01-2013 22:36
nie oceniam, fakt stwierdzam
~moze 16-01-2013 22:38
To może masz problem z adaptacja w środowisko. Zwróć się do najbliższego psychologa behawiorysty.
~ 16-01-2013 22:43
wymień sie z Helgą mailem, to sobie będziesz mógł popisać po nocy (i to po niemiecku) .... jeśli o mnie idzie to przynudzasz, brachu
~ 17-01-2013 10:18
strzelam: adres .t-dialin.net należy do P. Krysi
~do 18:15 17-01-2013 10:42
16-01-2013 18:15 | ~ | *.dynamic.chello.pl (89.70.*.*) Pochwal się też wystkim jak kłamałaś beszczelnie ...hehehe...A JA TERAZ JAKO POLONISTKA ZA DYCHE (=tak mnie zwiesz!!!!) POWIEM: PISZE SIE BEZCZELNIE...........ha ha ha ha aha..............................................................................................glupiomadra baba.
~ 17-01-2013 10:45
beszczelna....he he he he...............................ja nie chodzilam do polskich szkol, a pisac umiem. Jak to u was jest? Czemu nauczyciele sa tak BESZ- CZELNI, ze was pisac nie ucza??????????????????
~Nowlasnie 17-01-2013 13:04
Pisze się ''bezczelny'' a nie ''beszczelny''. Widać, że dynamic.chello.pl (89.70.*.*) chodził do polskiej szkoły. :-D
~ 17-01-2013 13:45
prosic sobie to ty możesz męza żeby nie pił....
~Nasze 17-01-2013 14:09
NASZE MĘŻE SA NIEPIJĄCE I NIEPALĄCE, a Wasze MĘŻE? czy wyście miałyście już mężów?
~ 17-01-2013 14:14
miałyście, ale pogoniłyście....ja się okazało że niemieckie piwo popijają w garażu
~beszczelna 17-01-2013 14:15
he he he......panna chello sie pieni. Beszczelnie sie zachowuje, no.
~ 17-01-2013 14:17
ja cię proszę Helga grzecznie, czepiaj sie wszystkiego tylko nie literówek, bo mam wtedy wrażenie że masz 8 lat, a nie lubię bachorów...
~A to 17-01-2013 14:46
A to z tego adresu chello pisze kobieta?
~liretowka? 17-01-2013 14:47
To nie byla literowka (liretowka by byla literowka). TO BYL BYK ORTOGRAFICZNY, mala. Nie odwracaj kota ogonem.....
~ 17-01-2013 14:48
kobieta, kobieta.....eine bösartige Kuh!
~chellon 17-01-2013 14:50
\'\'chello\'\' to po anglikańskiemu \'\'wiolonczela\'\'
chello 17-01-2013 14:52
Helga, nie bądź niesmaczna, nie wypada kobiecie, nawet niemce... trzym fason
~szczeli 17-01-2013 14:54
Dzieci nie lubi...kotow nie lubi...nic nie lubi? a sama siebie Marusja lubi? Bo jak tez nie,to niech sobie.............ups...przepraszam za liretowke.
~Koty 17-01-2013 15:00
A co Chello chce od kotkó?. SAMA mam jednego czarnego, wabi się Helmut :-D
~MIALAM 17-01-2013 15:01
miałam na myśli kotków ;-d
chello 17-01-2013 15:03
Preferujesz widzę Helga, kanciastego jak czołg Tygrys, typ humoru niemieckiego, (gdzie np facet przewraca sie na skórce od banana, upada, a wszyscy widząc to tarzają się ze śmiechu przez 5 minut...)Tutaj jest PL, wymogi są większe aby kogoś rozbawić. Długa droga przed tobą, ale ucz sie, próbuj, próbuj....
~Helgaasd 17-01-2013 15:05
Helga, odegraj się Marusi, niech będzie riposta;-D
chello 17-01-2013 15:09
jest tutaka chińska budka niedaleko, 9zł porcja, nawet spora....
~Niemieckie 17-01-2013 15:14
Niech żyje kuchnia niemiecka!!!!!
~Budkachina 17-01-2013 15:15
A ta chińska budka to na bankowej?
chello 17-01-2013 15:16
głodniejemy.....?
~BeszczelneP 17-01-2013 15:20
No jak można sztawiać tak beszczelne pytanie?
~szczela 17-01-2013 15:26
Marusja, ja tu nikogo nie chce rozbawiac.Nie moja dzialka. Ja ino wylapuje, kto SZCZELA byki. Liretowki mnie nie interesuja. Ortografia sie param.
chello 17-01-2013 15:29
I widzisz *.t-dialin.net jaką wysmażyła ripostę.... zero abstrakcji, zgermanizowana jest jak Sląsk po powstaniu... Helga, nie poddawaj się , dasz radę, dasz rade...... :)
~Ortografia 17-01-2013 16:39
Ortografia jest jednak bardzo ważna. Trzeba korygować wszystkie byki.
chello 17-01-2013 18:20
najważniejsza na świecie jest, *.t-dialin.net ....
~cd 20-01-2013 12:06
Wylewacie pomyje na kierownika informacji ale czy wcześniejsze zwolnienia nie były uzasadnione? Jaka jest dalsza ściezka zawodowa praktykanta, pracowników jeśli byli tak dobrzy to odnależli swoją drogę i są cenionymi, dowartościowanymi pracownikami. A jak nie to podcierają tyłki zniedołężniałym Niemcom
~Kto 21-01-2013 19:39
Ciekawe, kto Ciebie będzie podcierać za parę lat. hi hi hi
~danar 21-01-2013 20:19
A może by tak zwolnić panią Irenę Kempisty?
~ 21-01-2013 21:00
*.t-dialin.net (93.216.*.*) poczuł się dotknięty, bo zapewne tym się zajmuje zawodowo...
~ala9ala 21-01-2013 21:49
Jelenia Góra to miasta ludzi starych, po co komu taki punkt jak tu się nic nie dzieje, no chyba że swoją żoneczkę będzie chciał zareklamować, bo przecież pieniędzy akurat tam nie żałował ...., tylko szkoda, że jest tak mało operatywny jeśli chodzi o zatrzymanie młodych ludzi w naszym mieście. Dokańcza to co Obrębalski rozpoczął, bo sam nic nie potrafi.
~do*.chello. 21-01-2013 22:19
ludzie W WIEKU ŚREDNIM Z MOIM WYKSZTAŁCENIEM WYKONUJĄ PRACE O JAKIEJ WAM SIĘ NIE ŚNIŁO W TYM WASZYM ZAŚCIANKU: NO I JAKIE ZAROBKI FUNTY EURO : WIDZIAŁAŚ KIEDYŚ WYPŁATĘ W FUNTACH ALBO EURO?
~ 21-01-2013 22:24
nie widziałem, a ty?
~Chellozatkal 21-01-2013 22:26
PANIĄ CHELLO ZATKAŁO NA WIDOK O MOŻLIWOŚĆ ZAWODOWYCH ZA GRANICA I ZAROBKÓW: NA TO ARGUMENTÓW CWANIARA NIE ZNAJDZIE: NIE OBRONI ZAŚCIANKA jELENIOGÓRSKIEGO
~ 21-01-2013 22:36
Pokaż te zarobki to mnie dopiero zatka. Ile płacą od 1 umytego Niemca? Swoją szmatę trzeba mieć, czy dają?
~tYCHELLO 21-01-2013 22:44
TY MUSIAŁABYŚ MYC NIEMCÓW BO NIE ZNASZ BIEGLE TRZECH JĘZYKÓW OBCYCH TAK JAK JA I MOJA ŚWITA Z POLSKI: MAMY PRACE O JAKIEJ MOŻESZ MARZYC TYLKO W jelonce. JESTEŚ ZAZDROSNA I ZAWISTNA: NIE MOŻESZ ZNIEŚĆ TEGO ZE DRUGI POLAK ZWIEDZA CAŁY ŚWIAT I DOSTAJE ZA TO KASĘ:
~ 21-01-2013 22:48
rozszyfrowałeś mnie bracie, co tu gadać.... (podobnego .... dawno tu nie było, Boze uchowaj)
~gRUZINKA 21-01-2013 22:52
taka gruzinke łatwo powalić 1-0 dla Hamburga
~ 21-01-2013 22:57
damski bokser? wygladasz na takiego... Hotel robotniczy ci zamkną, juz 22:55.
~uiop 21-01-2013 23:01
Jestem rodzaju żeńskiego. Idz już lulu. bo jutro do roboty lecisz za 1200 zl.
~ 21-01-2013 23:06
zyczę jutro w miarę czystych Helmutów i idę lulu
~i jeszcze 21-01-2013 23:21
obfitych soków.
~ 22-01-2013 10:00
Szkoda, ze w taki sposob prowadzone sa tu "rozmowy". Pragne tylko nadmienic, ze wbrew utartym stereotypom nie wszyscy Polacy za granica niemiecka zatrudnieni sa jako opiekunki do niemieckich dziadkow. Ja osobiscie nikogo takiego nie znam. Znam natomiast Polakow, ktorzy pracuja jako lekarze, fizjoterapeuci, znam jedna przedszkolanke, pielegniarki w szpitalach itp. Jesli ktos jest u bardzo dlugo, zna jezyk, ma wyuczony zawod, nie ma potrzeby wycierac dziadkom dupek. Ale tym bardziej tez nie musi pracowac w Polsce za 1400 zlotych. PS. Pielegniarka i fizjoterapeutka zarabiaja ok. 2 tysiecy euro netto przy 40 godzinach pracy.To tyle.
~NIKE 25-01-2013 8:00
Informacja turystyczna winna stanowić trzon instytucji PROMUJĄCYCH MIASTO I OKOLICE. Nie mówiąc o tym, że to ona winna być motorem stanowiącym synergię działań państwowych i prywatnych osób fizycznych, których zadania potencjalnie spełniałyby oczekiwania klientów/turystów przybywających na nasz teren. Inni włodarze upatrują w rosnącej liczbie takich punktów korzyści płynące z promocji ich terenów. A w Jeleniej Górze w likwidacji szuka się oszczędności, w moim odczuciu to brak specjalistów z zakresu Marketingu, zatem i świadomości czym jest marketing i to jest potencjalną determinantą nieracjonalnej w moim przekonaniu decyzji. Turysta nie będzie, a jeśli to w jakim zakresie? korzystał z zasobów biblioteki, w każdym mieście turyści korzystają z IT. Decyzja o likwidacji IT w takim zakresie (j
~NIKE 25-01-2013 8:01
Decyzja o likwidacji IT w takim zakresie (jednoosobowa obsada), gdzie na innych terenach rośnie liczba tych punktów świadczy o tym, ze decydent nie ma pojęcia co czyni nie ma pojęcia jakie generuje straty, bo jak chce przyciągnąć do nas turystę a tym samym środki pieniężne do Miasta przegrywając w promowaniu zasobów/bogactwa jakie posiada Jelenia Góra z konkurencją.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group