Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 8226
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA ŚWIAT: Przykład z ziemi włoskiej: karać narciarzy piratów

Poniedziałek, 16 marca 2009, 7:47
Aktualizacja: Wtorek, 17 marca 2009, 7:49
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA ŚWIAT: Przykład z ziemi włoskiej: karać narciarzy piratów
Fot. KMP
Doświadczenia włoskich policyjnych patroli narciarskich mają być przeniesione w Karkonosze dzięki szkoleniu, w którym uczestniczył przedstawiciel policji w Jeleniej Górze. We Włoszech nikt się nie lituje nad szarżującymi narciarzami, którzy jeżdżą brawurowo po stokach. W skrajnych przypadkach nie kupią biletu na nartostradę.

Komisarz Bogumił Kotowski z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz 10 funkcjonariuszy – przedstawicieli województw południowych Polski – brali niedawno temu udział w kursie zorganizowanym w Alpejskim Centrum Szkolenia Policji w Moenie we włoskich Dolomitach.

Niektóre miejsca we Włoszech to – podobnie jak Karkonosze – raj dla narciarzy. Ale uprawianie białego szaleństwa niesie ze sobą fatalne skutki: W kilku rejonach podległych policji z Moeny (okolice „Marmolady”) dochodzi w trakcie sezonu do kilkudziesięciu wypadków śmiertelnych, których główną przyczyną jest zbyt brawurowa jazda na nartach. W tym sezonie w wypadkach takich zginęło kilku turystów z Polski.

Włosi nie cackają się z narciarzami, którzy łamią przepisy opracowane przez Międzynarodową Federację Narciarską w tzw. dekalogu narciarskim. Turyści drastycznie łamiący te proste zasady mogą zostać ukarani mandatem karnym, mogą zostać usunięci ze stoku lub może im zostać zatrzymany bilet (tzw. „skipass”), który wydawany jest imiennie na podstawie dokumentu tożsamości. Kolejny na podstawie tego samego dokumentu nie zostanie sprzedany

Szkolenie przeprowadzone było w ramach projektu „Leonardo da Vinci” realizowanego przez Szkołę Policji w Katowicach, finansowane całkowicie ze środków Unii Europejskiej. Program dotyczy wzmocnienia działań przewidzianych realizacją wymiany doświadczeń w ramach projektu „Bezpieczeństwo na stokach górskich w szkoleniu i doskonaleniu zawodowym Policji”.

Wymiana doświadczeń zawodowych miała na celu przedstawienie obszaru działania i metodologię wykorzystywaną w trakcie przygotowywania służb operujących w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i pomocy w górach. Szkolenie obejmowało zajęcia teoretyczne w Alpejskim Centrum Szkolenia Policji w Moenie oraz zajęcia praktyczne na stokach narciarskich.

Policjanci z Polski zapoznali się ze sposobem i organizacją służby w górach, ze sposobem przeprowadzania interwencji podczas zdarzeń narciarskich, jak i z wyposażeniem ratowniczym pełniących służbę. Włoscy policjanci przedstawili sposoby i urządzenia zapewniające bezpieczeństwo na stokach. – Poznaliśmy przepisy prawne regulujące zasady bezpieczeństwa w górach – mówi kom. Kotowski.

W trakcie pobytu przedstawiciele polskiej policji odwiedzili również firmę homologującą m.in. sprzęt narciarski (kaski, buty, siatki zabezpieczające itp.). W Cortinie d’Ampezzo zapoznali się ze sposobem zabezpieczania i dopuszczania do zawodów sportowych w ramach Pucharu Świata tras narciarskich.

Przeszli szkolenie teoretyczne i praktyczne z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, sposoby zabezpieczenia materiału procesowego podczas wypadków na stokach. Mogli zapoznać się codzienną pracą swoich włoskich kolegów, brali również udział w egzaminie praktycznym na stoku dopuszczającym do możliwości późniejszego pełnienia służby w patrolach narciarskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group