Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12031
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przyjazne apteki…

Wtorek, 11 lutego 2020, 7:01
Aktualizacja: Środa, 12 lutego 2020, 8:27
Autor: KSON
Jelenia Góra: Przyjazne apteki…
Fot. KSON
W ostatni wtorek stycznia w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku, na którym omawiano m.in. sprawy związane ze zróżnicowanymi cenami na leki. Gośćmi spotkania były farmaceutki jednej z jeleniogórskich aptek, w środowisku postrzeganej jako „najtańsza w mieście”.
Duże emocje – mówi Elżbieta Bukat, sekretarz SIW – wywołała dyskusja na temat różnych cen tego samego leku w różnych aptekach. Dotyczy to cen leków nierefundowanych, gdyż te są ustalane przez ministerstwo co 2 miesiące. Ceny leków refundowanych można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenia-ministra-zdrowia-lista-lekow-refundowanych. Przykładami różnych cen leków nierefundowanych w nawet usytuowanych obok siebie aptekach są: Kosop, Eliguis czy tez Viktoza używana przez cukrzyków. W przypadku Viktozy różnica cenowa potrafi wynieść niejednokrotnie 200 zł, a nawet 400 zł! Niestety nie ma przejrzystego systemu informacji o cenach leków nierefundowanych, co dla wielu z nas oznacza wędrówki szlakiem aptek – podkreśla.

Na spotkaniu przedstawiono również zasady wprowadzanych od 2019 roku, a bezwzględnie zatwierdzonych 8 stycznia 2020 roku e-recept. Zaproszone farmaceutki w przejrzysty i zrozumiały sposób zapoznały uczestników z istotą nowości w postaci e-recept.

Najważniejsze zmiany to:

- Termin ważności recepty w przypadku antybiotyków wynosi tylko 7 dni, na środki psychotropowe wynosi 30 dni, na preparaty immunologiczne wynosi 4 miesiące od daty wystawienia przez lekarza. W przypadku gdy na recepcie znajduje się kilka leków taką receptę nazywamy zbiorczą. Lekarz przepisując leki ma możliwość zapisania środków na maksymalnie 365 dni, a w przypadku pielęgniarki (uprawnionej do wypisywania recept) czas ten wynosi pół roku.
- Lekarz może wystawić receptę SMS- em z 4-cyfrowym kodem albo e-mailem z załączoną informacją o e-recepcie Wydruk informacyjny na podstawie w/w zapisów, wykupujący pacjent zobowiązany jest podać w aptece wraz z 4 cyfrowym kodem z SMS-a oraz z pesel-em osoby, dla której lek został wypisany.
- W przypadku kiedy apteka ma problem z połączeniem internetowym, wykupujący zobligowany będzie do podpisania odpowiedniego oświadczenia i okazania dowodu osobistego.

Zalety e-recept to:
- Większa czytelność, dostępność, mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędów formalnych. Ciągły dostęp do informacji o dawkowaniu leku dzięki Internetowej Karcie Pacjenta (IKP), dzięki czemu możliwe jest uniknięcie interakcji lekowych, realizacja zakupu może odbywać się w różnych aptekach bezproblemowo bez podawania przyczyny.
- Znane do tej pory papierowe recepty będą dopuszczalne tylko w szczególnych, wyjątkowych przypadkach.

Również duże zainteresowanie wywołał temat bezmyślnego, niekiedy, przyjmowania leków „hurtem”. Zaproszone farmaceutki przestrzegały przed bezkrytycznym łykaniem leków garściami i popijanie ich byle czym. Interakcje mogą być bardzo poważne. Zatem pamiętajmy, że należy czytać ulotki, szczególnie tych leków bez recept, zwracać uwagę na przeciwwskazania w nich zawarte. Sprawdzać substancje czynne, nie zażywać leków o podobnym działaniu jednocześnie np. przeciw zakrzepowe czy na nadciśnienie. W czasie wizyt informować lekarzy o wszystkich zażywanych lekach również tych bez recepty i ziołach czy suplementach.

W niektórych przypadkach, możliwe są także interakcje leków z żywnością np. produkty mleczne, mleko, soki, alkohol. Leki popijamy zawsze wodą! Inny niebezpieczny przykład to łączenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ibuprofen, ketoprofen, naproxen z paracetamolem może doprowadzić do zaburzenia czynności nerek.

Uczestnicy spotkania z dużą troską mówili o lekach, które mimo pełnej wartości i daty przydatności lądują w śmietnikach. To po pierwsze - jest niedopuszczalne, bo leki powinno się utylizować, a po drugie - szkoda, że nie istnieje możliwość przekazania ich osobom potrzebującym.

Twoja reakcja na artykuł?

8
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
13%
Nudzi
1
6%
Smuci
2
13%
Złości
3
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
997
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group