Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 8071
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Przyjadą dawni jeleniogórzanie

Niedziela, 24 sierpnia 2014, 8:03
Aktualizacja: 8:06
Autor: Przemek Kaczałko
Powiat: Przyjadą dawni jeleniogórzanie
Fot. Archiwum Starostwa
Dawni mieszkańcy regionu jeleniogórskiego w dniach 30–31. sierpnia odwiedzą nasz powiat, a w przeddzień 75. rocznicy wybuchy II wojny światowej podpiszą list intencyjny wykazujący dobrą wolę pojednania.

- Oni wiedzą wszystko na tematem tego regionu, bywają tu prywatnie, mogliby być przewodnikami naszych przewodników - mówił Andrzej Więckowski. Dawni mieszkańcy Jeleniej Góry spotykają się cyklicznie. To już 28. spotkanie, ale co ciekawe, po raz pierwszy odbędzie się w naszym mieście. Szacuje się, że niemiecka delegacja może liczyć 300 osób.

W programie są uroczystości, które odbędą się zarówno w Jeleniej Górze, jak i w okolicy. W sobotę (30. sierpnia) od godz. 10:00 na Placu Ratuszowym odbędą się występy szkoły muzycznej z Alfred, Karkonoskiej Grupy Ludowej z Monachium i Zespołu Ludowego "Jeleniogórzanie". Uczestnicy zwiedzą kaplice grobowe na cmentarzu przy Kościele Łaski, a także Muzeum Karkonoskie. Kulminacyjnym dniem będzie niedziela, gdzie o godz. 9:00 odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelickim w Cieplicach celebrowane przez katolickiego księdza i ewangelickich pastorów z Polski i Niemiec. Mszę uświetni chór i orkiestra Szkoły Muzycznej z Alfred pod dyrekcją Volkera Dehn. Po mszy w miejscu pamięci w Parku Zdrojowym zostanie złożony wspólny wieniec z polską i niemiecką wstęgą. Od godz. 12:00 uroczystość przeniesie się do Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, gdzie ww. orkiestra odegra hymny narodowe Polski i Niemiec, swoje przemówienia wygłoszą m.in. starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, członek zarządu starostwa Andrzej Więckowski oraz burmistrz Bernd Beushausen - przewodniczący Partnerskiego Stowarzyszenia "Niemiecko-Polskie Porozumienie", po których nastąpi symboliczne podpisanie listu intencyjnego wykazującego wolę pojednania.

Organizatorem wydarzenia jest strona niemiecka, precyzyjne przygotowania trwały 2 lata. Ze strony powiatu jeleniogórskiego pieczę nad uroczystościami trzyma Andrzej Więckowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group