Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8050
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przybędzie pstrągów

Niedziela, 17 kwietnia 2022, 8:04
Autor: WAC
Region: Przybędzie pstrągów
Fot. WFOŚiGW
Dzięki wspólnej akcji Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska do końca kwietnia do dolnośląskich rzek trafi blisko 4 ton młodych pstrągów potokowych.

Na Dolnym Śląsku jak i w całej Polsce problemem w utrzymaniu na optymalnym poziomie populacji pstrąga są susze, niskie stany wód i nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników. Rybom zagrażają również obiekty hydrotechniczne pozbawione przepławek uniemożliwiających im migracje oraz roboty naprawcze i remontowe w korytach rzek prowadzone za pomocą ciężkiego sprzętu, niszczone są wówczas naturalne siedliska oraz tarliska. Dla małych pstrągów niebezpieczne są także zanieczyszczone ściekami wody i inne gatunki zwierząt, m.in.: czaple i wydry.

Rozwiązaniem pozostaje regularne zarybianie, najlepiej materiałem zarybieniowym pozyskanym z tego samego dorzecza celem zachowania równowagi genetycznej - informuje Rafał Diug z Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasze ryby pochodzą ze specjalnej hodowli w Ścinawce Średniej, która wykorzystuje naturalne wody rzeki Posna.

Od 2007 do 2021 roku z pomocą WFOŚiGW wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 13 milionów ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł blisko 2,9 mln złotych. Wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 1,8 mln złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

46
85%
Cieszy
3
6%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
3
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group