Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2236
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przez tory po mandat. Pod estakadą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 7 marca 2011, 8:38
Aktualizacja: 8:39
Autor: Marcin Szafrański
Fot. Marcin Szafrański/materiały M. Zawiły
Wiadukt łączący centrum Jeleniej Góry z dzielnicą Zabobrze, to znany obiekt kojarzony głównie z przejeżdżającymi autami. Nikt lepiej od służb mundurowych nie wie, że pod betonowym molochem tętni życie. Zagrożeniem od lat są tory kolejowe. Szansą w ich „ucywilizowaniu” jest szybka kolej miejska.

Godzina 7.00 rano. Młodzież wybierająca najkrótszą trasę, przechodzi pod wiaduktem zmierzając w kierunku szkoły. Na przeszkodzie stoi jeden "szczegół". Tory, którymi co najmniej kilka razy dziennie przejeżdżają rozpędzone pociągi. Te służą młodzieży oraz innym mieszkańcom jako przejście dla pieszych. Po drugiej stronie za filarami czeka oznakowany radiowóz.

- Uważam, że to miejsce jest szczególnie niebezpieczne dla przechodniów, biorąc pod uwagę jeżdżące pociągi. Tylko cudem nie doszło jeszcze do żadnego wypadku. Codziennie widzę uczniów okolicznych szkół przechodzących w tym miejscu i osoby wracające z zakupów robionych w pobliskim hipermarkecie. Zamiast wręczania mandatów, służby powinny zainteresować się brakiem znaków ostrzegawczych - mówi Marcin, student Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Architekt nie przewidział, że wiadukt będący rajem dla kierowców może być uciążliwy dla przechodniów. Wyżej panuje ogromny hałas, porywisty wiatr, wszystkiemu towarzyszy zgiełk setek samochodów. Wiadukt tworzy łuk więc idzie się ciężej. Mieszkańcy pomimo strachu przed otrzymaniem mandatu, wolą ryzykować utratą pieniędzy, zdrowia lub życia. Tory nie są połączone przejazdem kolejowym rozdzielonym szlabanami, które znacznie zminimalizowałyby zagrożenie.

Chodząc dołem przejście jest znacznie szybsze, nie wieje tak mocno. Już raz dostałam mandat w tym miejscu, kosztował mnie 50 zł - mówi pani Monika przechodząc na drugą stronę torów. W Lubaniu gdzie bywam, takie miejsca oznaczone są odpowiednimi tabliczkami, tutaj nie ma nic - dodaje.

Straż Ochrony Kolei w Jeleniej Górze oraz Polskie Koleje Państwowe nie chciały się wypowiadać w tej sprawie. Policja, która często patroluje ten teren przyznaje, że mimo licznych upomnień i ostrzeżeń ludzie nadal łamią w tym miejscu prawo. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury zabrania się wstępu i przebywania osób nieuprawnionych na torowiskach, nasypach, wiaduktach, mostach i tunelach kolejowych. Za nie stosowanie się do tych przepisów prawo przewiduje karę grzywny w wysokości od 20 do 5.000 zł.

Szansą, żeby w ten nienowy w końcu problem znikł, jest dostosowanie torowiska do potrzeb planowanej szybkiej kolei miejskiej. Zgodnie z zamierzeniami pod estakadą miałby powstać przystanek dostępny z obydwu stron. Wówczas przez tory można by było przejść „legalnie”. Kiedy tak będzie? To już inna historia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50) Dodaj komentarz

~beata444 7-03-2011 8:53
jak można wystawiać mandaty skoro nie ma żadnych znaków
~gfgfgfgfd 7-03-2011 8:58
nie raz się tamtędy przechodziło, i jeśli ktoś nie jest niedowidzący, lub w ciężkim stanie upojenia alkoholowego to nic mu nie powinno grozić...
~pit 7-03-2011 8:58
a gdzie sa tam tablice o zakazie przechodzenia przez tory .niestety tam ich nie ma wiec te kary grzywny i mandaty sa nie zgodne z prawem .przebywanie na torach to co innego od przechodzenia.
~g.niedzielny 7-03-2011 9:17
wystarczy ucywilizować to przejście położyć płyty betonowe zrobić parę płotków spowalniających dla pieszych, po sygnalizatorze z dwóch stron torów i cała filozofia, koszt to pewnie nie więcej niż 20 tys zł. Zamiast utrudniać życie, kolej wraz z miastem mogłaby ponieść ciężar takiej 'inwestycji' ku zadowoleniu mieszkańców.
~z tąd 7-03-2011 9:17
znaki i tablice są w punktach skupu złomu lub już przetopione, menele tylko czekają aby ktoś coś tam powiesił
~hymek 7-03-2011 9:24
Sam przechodziłem tamtędy parę razy, ale zawsze ostrożnie i z uwagą. Raz nawet dostałem mandat. Ale odkąd widziałem jak pewien młody człowiek przechodził tuż przed nadjeżdżającym pociągiem i to dosyć szybko jadącym, a sam młodzieniec szedł sobie spokojnie jak gdyby nigdy nic i to działo się jakieś 10-20m przed pociągiem. W takim momencie wystarczyło by małe potknięcie i tragedia gotowa. tak więc ludzie nie są gotowi do korzystania z takich dobrodziejstw jak skróty. Dlatego wystarczył by tam płot z obu stron torów i sprawa z przechodzącymi ludzmi została by skutecznie zminimalizowana :)
~klient Tesco 7-03-2011 9:41
Nikomu nie zależy na bezpieczeństwie, jest to od lat żródło dochodu dla urzędów za mandaty. jak nie ma kasy to wysyła się patrol "na tory".99,9 proc ludzi tamtędy przechodzi i będzie przechodzić. Jak ktoś tego nie wie to jest ślepy. Nalezałoby ułatwić przejście układając belki między torami i światło ostrzegawcze z sygnałem dżwiękowym. przechodzą tam ludzie z wózkami i rowerami i głupimi zakazami tego się nie zmieni.proszę się przejechać rowerem przez estakadę między tirami. powinni tam jeżdzić sokiści na rowerach może byłoby ich mniej.
~!!! 7-03-2011 9:46
Marcinie, studencie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze! Nie przynoś sobie wstydu i Karkonoskiej Szkole też! Tego, że nie wolno przełazić przez tory w miejscu niedozwolonym uczą już w podstawówce. Pani "bywająca w Lubaniu" również nie błysnęła intelektem. Może jeszcze odpowiednie służby mają postawić tablice wzdłuż Bobru: "przejście tylko przez most"? Poza tym na estakadzie przydały by się ekrany chroniące pieszych przed wiatrem i spalinami.
~ 7-03-2011 9:58
SOK i kolej zarabiają na tym - szkoda, że nie potrafią postawić barierek i zrobić normalnego przejścia dla pieszych, jak to się robi w innych częściach naszego kraju...
~ 7-03-2011 9:58
jak dla mnie to wcale nie cud, ze tam nie bylo jeszcze wypadku, kazdy sie [pilnuje i przejscie jest bezpieczne z glowa na karku...
___x 7-03-2011 10:02
Policja i straż miejska to niech się zajmą łapaniem prawdziwych przestępców a nie czepiają się niewinnych obywateli którzy nie mają czasu iść przez ten most o wiele dłuższą drogą i jeszcze na dodatek pokonywać kilka wieloczęściowych przejść dla pieszych i czekać po 10 lat przy każdych światłach, no ale łatwiej nazbierać punktów na niewinnych przechodniach jak ktoś jest taki tchórzliwy to nie powinien zatrudniać się w policji lub sm, a co do tych torów to naprawde nic niebezpiecznego tam nie ma bo trzeba być zalanym w trupa albo położyć się na nich żeby coś się stało więc to żaden cud że jeszcze nic się nie stało
~Adiko 7-03-2011 10:07
\"Rozpędzone pociągi\" przydało by się to skorygować, bardziej przydały by się tutaj słowa- \"wleczące się pociągi- 20--30 km/h\". A po drugie nie ma oznaczeń zakazu przejścia, a to że je ktoś zniszczył to tak czy inaczej powinny być naprawione i widoczne. Ja przy ulicach pościnam wszystkie znaki ustąp pierwszeństwa, nikt ich nie naprawi i zobaczymy jaki będzie efekt:) Pozdro dla SOK-u.
~anonim121 7-03-2011 10:14
ta taki pociąg łapie urwie rozszarpie na strzepy kiedys taki wypadek widziałem p...lic system PKP
~zzz 7-03-2011 10:17
Interpretacja przepisu znakomita u co po niektórych. Proponuję im aby jeździli lewą strona jezdni 2 kierunkowej bo przecież nie ma nigdzie znaków że trzeba prawą. A jak będzie coś jechało to można na chwilę zjechać na prawo. Przecież nie ma zagrożenia w takim postępowaniu bo każdy trzeźwy kierowca widzi auto z daleka. Albo jeździjmy po chodnikach - też nie ma znaków że nie można a pieszych można omijać. Super myślenie. Dlaczego za granica tak po torach nie biegacie - BOICIE SIĘ MANDATU W EURO?
~Wiem 7-03-2011 10:33
Jest to jedno z najgluprzych miejsc w Jeleniej. a szczytem tej glupoty sa lapanki przez SOKistow.Jakim prawem ma mnie ktos zatrzymywac i za cos karac skoro nie ma zadnej informacji o tym i z w tym miejscu jest zakaz przechodzenia.Czy w polu tez jest zakaz przejscia rolnikowi na wlasne pole?.To jest tylko lenistwo miasta a przede wszystkim PKP. To ich teren i oni powinni zabespieczyc niebezpieczne przejscia. Tylko cwaniactwo z ich strony czyni te nie normalnosc w tym miejscu.Skoro nie ma zakazu lub informujacego o niebezpieczenstwie to nikt nie ma prawa mnie karac ani zatrzymywac.Dziwie sie ludziom ze daja sie lapac i placa.Raz taki do mnie chcial strzela to mu powiedzialem aby najpierw soboe w leb strzelil a najlepiej tym ktorzy im karza tam urzadzac lapanki.A jak nie umia tego terenu zabespietrzyc to niech tam tych swoich lapaczy postawia jako wartownikow.Bo jesli jest cos zakazane to musi byc o tym czytelna informacja, a tu nic tylko cwaniactwo.
~ 7-03-2011 10:46
przejscie jest bezpieczne o czym swiadczy to, ze nie bylo tam zadnego wypadku, co więcej korzystanie z niego chroni ludzi przed spalinami i halasem przejezdzajacych aut. w artykuliku rodem z peerelowskich nowinek zabraklo waznej informacji nazwiska tego durnego urzedasa, ktory wydał nakaz organizowania tych lapanek.
~:) 7-03-2011 10:47
Zajęliby się może naprawdę ważnymi sprawami, a nie będą zdzierać z ludzi. Jeśli ktoś tamtędy chodzi i wie, ile ryzykuje i jak to się może skończyć, to i będzie wiedział, jak przejść, żeby nie wpaść pod ten pociąg. A jak ktoś się boi, to nie chodzi. Proste. Może szanowne PKP zainteresowałoby się zabezpieczeniem naprawdę niebezpiecznych miejsc zamiast oczy mydlić ludziom?
~Ale 7-03-2011 10:52
Władzy jest na rękę takie miejsce,poprawiają sobie statystykę,oraz ŁUPIĄ z LUDU kasę.
~ 7-03-2011 11:00
Autor artykułu Marcin, student wypowiadający się też Marcin, rozumiem, że autor jako wypowiedź zainteresowanych dał samego siebie... Rewelacja! To tak jakby polemizować z samym sobą na ulicy tudzież pod estakadą ;-)
~wbb 7-03-2011 11:10
Ot i cała Polska.Prosta sprawa a ile lat będziemy o niej dyskutować?Cała para w gwizdek?Prezydent miasta wspólnie z wielmożami z PKP powinien usiąść do stołu i sprawę rozwiązać w miesiąc...dla dobra i przede wszystkim zdrowia obywateli Jeleniej Góry.Poczekajmy może tem miesiąc i zobaczymy co sie w tej sprawie dzieje.Jeżeli nic,to znaczy,ze wybraliśmy sobie władze do d....py.
~bez obłudy! 7-03-2011 11:16
Czy przejście przez tory na innych przejazdach kolejowych, gdzie nie ma barierek, też jest karalne? Przecież to identyczne ryzyko!!! Dlaczego więc tak uparto się na to właśnie miejsce? Jeżeli ktoś chce użyć argumentu, że powoduje to niszczenie torów - przecież można położyć płyty betonowe miedzy torami, tak, jak na tego rodzaju przejazdach i po kłopocie. Jak ktoś nie ma co robić, to sobie, jak widać, szuka okazji żeby zarobić.
rymcycymcy 7-03-2011 11:27
"...wiadukt będący rajem dla kierowców" ...? :) ...ja tam zaraz pojadę poszukać tej Ewy ze smakowitym owocem ! ...mniaamm ;)
~jaca 7-03-2011 11:48
Można przecież przejść nad torami po estakadzie.Zaden pędzący pociąg nas nie trzaśnie a i na góry można popatrzeć.Ale nie trzeba łazić dołem bo tesco bliżej.Więcej ruchu drodzy jeleniogórzanie nie zaszkodzi
~hymek 7-03-2011 12:07
Tak samo jak chodzimy , tak samo myślimy.... na skróty ;]
~maxi 7-03-2011 13:18
Myślał by kto że jest tam ruch jak na CMK- dwa pociągi na krzyż a prędkość też nie zawrotna...
~ 7-03-2011 13:21
Ciekawe co by napisali Ci,którzy teraz tak ochoczo piszą o tym,że nakładanie mandatów jest tam niezgodne z prawem,gdyby zginął tam ktoś z ich rodziny?Podejrzewam,że gdyby postawić tam szlabany to i tak by nic nie dało.Ludzie zawsze będą"mądrzejsi"i będą je omijać.Polskie społeczeństwo trzeba uczyć metodą"przez kieszeń do rozumu".
~maxi 7-03-2011 13:22
Myślał by kto że jest tam ruch jak na CMK- dwa pociągi na krzyż a prędkość też nie zawrotna...
~Jim'S 7-03-2011 13:25
Wchodząc na tory może i "łamię prawo", ale trzeba być "ślepym" żeby nie zauważyć nadjeżdżającego pociągu w tym miejscu. Natomiast wyrafinowani Panowie z SOK, którzy siedzą często w NIEOZNAKOWANYM busiku, i wyskakują w momencie gdy się przejdzie obok ich "dziupli" to jest to przykład prawdziwego "dbania o bezpieczeństwo ludzi". SOKiści zachowują się jak Straż Miejska która w swoim czasie ukrywała radary w śmietnikach! Jest to ewidentne nabijanie kasy i to oznakowanie jest tam celowo nie umieszczone, a o "bezpiecznym" i legalnym przejściu z kładką to możemy sobie pomarzyć, bo kto w Polsce zakręca sobie kurek z kasą :/ ?? I tak jak my chodzimy tam na "skróty" tak i SOK dba o nasze bezpieczeństwo na "skróty" . . .
~Trzeba... 7-03-2011 13:26
zrobic jak na zachodzie czyli tak: tory sa ogrodzone i za wejscie na nie surowe kary. W wielu krajach siegaja one ponad kilka tysiecy zlotych.
~xxx 7-03-2011 13:41
zwykłe złodziejstwo SOKistów a mandatów nie przyjmować i w sądzie grodzkim powiedzieć ,że się nie wiedziało o zakazie ponieważ nie ma żadnych tabliczek.A tak poza tym proponuję głównie młodym ludziom zapolować na sokistów i zrzucić im kiedys jakąś płytę chodnikową z wiaduktu na samochód oni polują na Nas to my zapolujmy na nich.
~*UKARANY * 7-03-2011 14:10
SOK-sci to nieroby i sępy stoją tam pod wiaduktem jak te hieny i czekają tylko żeby ludziom mandat wlepić (NIE zgodnie z przepisami i prawem) albo na stacji PKP stoją poopierani o barierki i urządzają sobie pogaduszki a ich pies biega po peronach i sra dosłownie . Kto ich zatrudnia i za co im płacą marnowanie naszych pieniędzy na darmozjadów i obiboków
~ 7-03-2011 14:12
rzucanie w sokistów to przesada ale znając nazwisko organizatora łapanek można przy następnych wyborach zarządać od radnych odwołania gościa.
~do Trzeba 7-03-2011 14:36
tak tylko zobacz z jaką prędkością jeżdżą tam pociągi, a z jaką u nas... Tam to faktycznie przechodzenie jest groźne.
~exxon 7-03-2011 14:56
przeciez wiadomo jakby przejście tam było,to by sokiści nie mieli racji bytu w jeleniej
~kozak 7-03-2011 15:37
Gdzie jest SKM ?!
~Piotrek gość 7-03-2011 15:46
Czemu usuwacie moje komentarze!?!?!!? Jak się mówi prawdę w kraju wolności słowa, to i tak to usuwacie!!! Kraj partyjny i tyle!!! A przejście to tylko raj dla urzędasów, którzy za nasze mandaty się bawi !!! Pensje rzędu kilku tysięcy złotych, a w tesco na kasie nawet tysiąca nie mają ...
~beka 7-03-2011 17:08
Tam rzeczywiście jest niebezpiecznie, pomijam wszystkie składy EC/EIC mknące 200 km/h na/z dworca centralnego w Jeleniej Górze. Przecież co 2-3 minuty kursują SKM, i to w dwie strony ! Jak gościu sobie nogę zaklinuje na chwilę, to jest bez szans na torach. Mam nadzieję, że nowy prezydent pan Marcin Zet się tym zajmie. Tory naziemne są niebezpieczne, już dawno w Kotlinie Jeleniogórskiej powinno powstać metro, a nasza aglomeracja powinna mieć autonomię ! WOLNE MIASTO JELENIA GÓRA !
~piipiTOfacet 7-03-2011 17:12
statystyki, statystyki i jeszcze raz statystyki ot cała tajemnica zawiłej sytuacji...
~mp51 7-03-2011 17:48
zeby choc raz zrobili cos dla mieszkancow, zawsze przeciw! w czym trudnosc aby zrobic przejscie dla pieszych: barierki przy torach, swiatla, dzwonek i moze nawet zamykany szlaban ale trzeba chciec a tu nie ma takiego chetnego-ani prezydent M.Zet, ani radni-bezradni, itd, itd
~beka 7-03-2011 18:45
Ta, SKM ostatnio jechałem to Berlina i EC miał opóźnienie 0,5 min. Tylko dlatego zdążyłem, bo ten SKM Jelenia Gora ma stare pocionGI. smutne
~F 7-03-2011 19:33
Gdyby już szli w Waszą stronę Panowie z SOKu, to pamiętajcie, żeby się rozdzielić jeśli jesteście w więcej osób, jedni na Tesco, drudzy w strone garaży :D działa :D
~Gość 7-03-2011 19:53
bo to jest chore żeby nie zrobić przejścia nad torami ale nie całym wiaduktem tylko na części torowiska zamiast tego co nam zafundowano pod wiaduktem nie opodal szkoły ,przecież ten d...l co wymyślił to przejście tam koło szkoły to w kryminale powinien zgnić ,a wystarczyło tylko pomyśleć no ale nasze władze myślenie boli ,więc mają to co mają a jak nie będą przeszkadzać to nikt na tych torach nie zginie ,bo ludzie nauczyli się uważać na własne życie i dbać o nie ,tylko urzędasy nie potrafią zadbać o życie swoich podatników.
~hymek 7-03-2011 20:42
Taka jest prawda że my ludzie nie korzystać z takich dobrodziejstw jak pasy, światła itp. Bo uważamy że tam gdzie zakaz, istnieje "bezpieczne" jego złamanie. Tak jak wcześniej pisałem "Chodzimy tak jak myślimy i myślimy tak jak chodzimy" czyli na skróty :) Oto kilka filmików znalezione o takich "skrótach myślowych" http://www.smog.pl/wideo/21627/prawie_zginela_pod_pociagiem/ http://www.youtube.com/watch?v=boLFxUDnne4
~andree 7-03-2011 21:24
JEST NA NASZYM TERENIE DUZO TOROWISK BEZ SZLABANOW I JAKOS TO FUNKCJONUJE ,LUDZIE NIE GINA.OKRADANIE PRZEZ SLUZBY MUNDUROWE BIEDNYCH OBYWATELI NIE NALEZY DO ZADKOSCI.UMIEJSCOWIANIE FOTORADAROW NA SZROCIE OK.GODUSZYNSKIEJ.ZAMIAST ZAJAC SIE SPRAWAMI POWAZNYMI ,NEKA SIE UCZCIWYCH OBYWATELI MANDATAMI .WSZYSTKO SIE POPRZESTAWIALO W TYM SMIESZNYM KRAJU.
~ 7-03-2011 22:54
przez rok czasu nie widziałam tam ani Straży ani policji ani nikogo innego kto pilnowałby żeby tamtędy nie chodzic
~krwisty sik 7-03-2011 22:55
smiech na sali co sie dzieje w tej jeleniej i jak wazne sprawy ma milicja na glowie...ma-sa-kra, ja juz tam nie wracam! "coście skur.ny uczynili z tą krainą"
~do mp51 8-03-2011 7:36
Ale ty pusty jesteś ... Czy wiesz po co powstała estakada w tym miejscu, ale ciebie wczesniej nie było więc z kąd możesz wiedzieć ! Zapisz się do lekarza dla obłąkanych ! Ile trzeba śniegu zjeść aby takim bałwanem zostać ?
~palipies 8-03-2011 8:14
Jako przykład może posłużyć Półwysep Helski. Z wszystkich położonych tam miejscowości drogi na plaże prowadzą przez tory kolejowe.W czasie sezonu przebywa tam corocznie wiele tysięcy ludzi i nie słyszałem, żeby doszło tam, mimo wakacyjnej atmosfery, do jakiegokolwiek potrącenia pieszego przez pociąg. Również nie widziałem tam żadnego "myśliwego" czającego się, a wręcz oczekującego na dokonanie przestępstwa. Cały dowcip polega na tym, że przez tory można przejść bezpiecznie pokonując swego rodzaju labirynt. A pociągów jeżdzi tam nieco więcej niż w naszej Jelonce...
~iras 9-03-2011 23:23
Niedawno byl temat monitoringu,gdzie jest potrzebny?Mamy miejsce-torowisko pod estakada taka kasiora z mandatow!!!
~przez tory 10-03-2011 3:31
Od kiedy została postawiona estakada, to nie przypominam, aby doszło w tym miejscu do jakiegoś wypadku, bez jaj, to nie ruchliwa ulica, szczególnie że ilość przejeżdzających pociągów tutaj jest śmiesznie niska. Jak tylko widzę w tym miejscu sokistów to od razu śmiać mi się chce - oho chłopakom kończy się paliwo, więc trzeba uskrobać parę zeta.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group