Piątek, 26 czerwca
22°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce
reklamy

Przez Mordy i Ateny do Jelenich Gór

Audio

Czytaj na głos

Autor: TEJO 2 min czytania

Nie ma chyba rowerzysty w stolicy Karkonoszy, który nie słyszałby o Bolesławie Osipiku. Nazwany kilka lat temu przez media rowerowym ambasadorem naszego miasta otworzył dziś wystawę ze zdjęciami ze swojej tegorocznej podróży oraz rozmaitymi pamiątkami z wielu lat.

reklamy
reklamy

Do Klubu Nauczyciela przyszło spore grono znajomych Bolesława Osipika. Pojawili się też, nieco spóźnieni, prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski oraz jego zastępca Jerzy Łużniak. Był radny Wiesław Tomera, który rowerzystę wspierał w jego staraniach o pozyskanie środków na wyprawy. Pojawił się też Miłosz Kamiński, sekretarz miasta Piechowice, który zainspirował cyklistę do wyboru szlaku.

Bolesław Osipik opowiedział o tym, jak rodziła się jego pasja podróżowania na dwóch kółkach. – Kiedy byłem nastolatkiem, jeździłem z bratem bliźniakiem na motorowerach. Komarem objechałem prawie całą Polskę. Później brat doznał urazu kręgosłupa i nie mógł jeździć, a ja w dalszym ciągu rozwijałem pasję, tyle tylko że na rowerze – mówił bohater wydarzenia.

Przypomniał swoje najważniejsze wyprawy, podczas których zawsze promował Jelenią Górę zabierając w trasę foldery reklamowe naszego miasta i zachwalając stolicę Karkonoszy wszędzie tam, gdzie dojechał. Wspomniał o eskapadzie na zabytkowym rowerze marki Opel. Pięć takich poniemieckich jednośladów znaleziono podczas remontu jednej z kamienic. Muzea nie chciały ich przyjąć ze względu na stan. Osipikowi udało się z pięciu pojazdów złożyć jeden sprawny. Choć ciężki i bez przerzutek, służył mu podczas wycieczki w 2000 roku. Dziś jest eksponatem w Muzeum Sportu w Karpaczu.

Rowerzysta opowiadał też o tegorocznych przygodach, które przeżył odwiedzając dwie leśniczówki nazywające się tak jak nasze miasto. – Wyjechałem z Jeleniej Góry i przez Jelenią Górę dotarłem do Jeleniejgóry (pisze się łącznie!), aby powrócić do Jeleniej Góry – żartował cyklista. - Jechałem przez Mordy i byłem w Atenach (nazwy małych miejscowości na szlaku) - dodał. Mówił o nocy spędzonej na łonie natury, kiedy nie zastał gospodarzy jednej z leśniczówek. Wspomniał, że złapał gumę i pokazał mapę swojej podróży oraz mnóstwo zdjęć, niewielkiego formatu odbitek. – Mam ich znacznie więcej, ale tu było za mało miejsca – podkreślił.

Każdy z odwiedzających wystawę mógł też zobaczyć rower, na którym Bolesław Osipik pokonał ponad 1800 kilometrów i dojechał aż do Suwałk i Ełku. Z Bydgoszczy musiał wrócić pociągiem po nieprzyjemnym zdarzeniu z ciężarówką na drodze.

Bolesław Osipik już raz pokazywał w tym roku swoje zdjęcia zrobione podczas wyprawy do Bautzen. Ale wernisaż wystawy zbiegł się z obchodami 900-lecia Jeleniej Góry i niewielu gości ją wówczas odwiedziło. Teraz ekspozycja w Domu Nauczyciela przy ulicy Bankowej będzie czynna przez miesiąc.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p… KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka