Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 6962
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Przeterminowane leki tylko do aptek

Wtorek, 19 stycznia 2010, 8:24
Aktualizacja: 8:24
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Przeterminowane leki tylko do aptek
Fot. .....
Mandat lub sąd grodzki – takie konsekwencje czekają jeleniogórzan, którzy zużyte strzykawki lub przeterminowane leki wyrzucają do kontenerów na śmieci. Zgodnie z regulaminem Jeleniej Góry artykuły medyczne są odpadami niebezpiecznymi, które należy oddawać do utylizacji w wyznaczonych miejscach.

W minioną niedzielę przeterminowane leki i strzykawki wyrzucone do kosza na śmieci przez starszą panią z ulicy Karłowicza, zostały przez nieznanych sprawców rozrzucone koło kontenera.
Strach pomyśleć co byłoby, gdyby trafiły one w ręce dzieci, które codziennie bawią się koło budynku – mówią mieszkańcy, którzy zaalarmowali straż miejską. Były to jakieś silne lekarstwa i strzykawki z igłami.

Strażnicy miejscy usunęli niebezpieczne medykamenty, jednak ich właścicielki nie udało się ustalić. Zgłaszający nie znali bowiem dokładnego adresu właścicielki leków. W innym przypadku kobieta zostałaby ukarana mandatem lub sprawa trafiłaby do sądu grodzkiego.

– Regulamin porządku miasta mówi wyraźnie, że nie wolno mieszkańcom wyrzucać przeterminowanych leków czy zużytych strzykawek do koszy na śmieci – mówi Ewa Tomera, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa urzędu miasta w Jeleniej Górze. – Wszystkie odpady medyczne należy oddać do utylizacji do przyjmujących je dwóch aptek w Jeleniej Górze.

Są to: Apteka leków gotowych przy ulicy Kiepury oraz Apteka „Pod Koroną” przy ulicy Wolności 246. Ewa Czyżewska, dyrektor Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jeleniej Górze dodaje, że zakłady opieki zdrowotnej, laboratoria i inne placówki medyczne mają natomiast obowiązek utylizować odpady medyczne w specjalnych płatnych punktach.

Jeleniogórski sanepid na bieżąco kontroluje, czy placówki medyczne dopełniają tego obowiązku, a te które go lekceważą mogą liczyć się z konsekwencjami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group