Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 1766
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przeterminowane leki tylko do aptek

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 19 stycznia 2010, 8:24
Aktualizacja: 8:24
Autor: Angela
Fot. .....
Mandat lub sąd grodzki – takie konsekwencje czekają jeleniogórzan, którzy zużyte strzykawki lub przeterminowane leki wyrzucają do kontenerów na śmieci. Zgodnie z regulaminem Jeleniej Góry artykuły medyczne są odpadami niebezpiecznymi, które należy oddawać do utylizacji w wyznaczonych miejscach.

W minioną niedzielę przeterminowane leki i strzykawki wyrzucone do kosza na śmieci przez starszą panią z ulicy Karłowicza, zostały przez nieznanych sprawców rozrzucone koło kontenera.
Strach pomyśleć co byłoby, gdyby trafiły one w ręce dzieci, które codziennie bawią się koło budynku – mówią mieszkańcy, którzy zaalarmowali straż miejską. Były to jakieś silne lekarstwa i strzykawki z igłami.

Strażnicy miejscy usunęli niebezpieczne medykamenty, jednak ich właścicielki nie udało się ustalić. Zgłaszający nie znali bowiem dokładnego adresu właścicielki leków. W innym przypadku kobieta zostałaby ukarana mandatem lub sprawa trafiłaby do sądu grodzkiego.

– Regulamin porządku miasta mówi wyraźnie, że nie wolno mieszkańcom wyrzucać przeterminowanych leków czy zużytych strzykawek do koszy na śmieci – mówi Ewa Tomera, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa urzędu miasta w Jeleniej Górze. – Wszystkie odpady medyczne należy oddać do utylizacji do przyjmujących je dwóch aptek w Jeleniej Górze.

Są to: Apteka leków gotowych przy ulicy Kiepury oraz Apteka „Pod Koroną” przy ulicy Wolności 246. Ewa Czyżewska, dyrektor Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jeleniej Górze dodaje, że zakłady opieki zdrowotnej, laboratoria i inne placówki medyczne mają natomiast obowiązek utylizować odpady medyczne w specjalnych płatnych punktach.

Jeleniogórski sanepid na bieżąco kontroluje, czy placówki medyczne dopełniają tego obowiązku, a te które go lekceważą mogą liczyć się z konsekwencjami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Daisy9 19-01-2010 10:17
Dzieci należy pilnować a nie pus...ć w samopas!
~Iza 19-01-2010 11:27
A może by tak wydać jakiś przepis porządkowy, którego da się przestrzegać bez nadmiernego zawracania głowy? Tak doświadczalnie... Już widzę te staruszki, inwalidów i matki małych dzieci, które z Widoku czy z Różyckiego lecą z jednym czy dwoma opakowaniami przeterminowanych leków do tych dwóch aptek. Masowość jak na Biegu Piastów... O ile wiem, za wrzucenie do zwykłego śmietnika butelki PET nie ma żadnych mandatów, a ludzie i tak je wrzucają do wyznaczonych pojemników, z jednego prostego powodu - te pojemniki są BLISKO, więc ZERO uciążliwości. Czy tak trudno to zrozumieć, jak już się na jakimś stołku zasiądzie w tym mieście? Ręce opadają...
~ 19-01-2010 11:35
a straznicy teraz zamienia sie w nurkow i beda nurkowac w kontenerach szukajac starych lekow -paranoja, a dlaczego w aptekach nie ma informacji ze mozna oddawac stare leki? juz widze jak aptekarze beda przyjmowac stare leki i zrobia sobie wysypisko smieci w miejscu pracy
~ 19-01-2010 13:41
Do 2002 roku wszystkie przeterminowane lekarstwa traktowane były jako odpady niebezpieczne. Potem rozgraniczono odpady medyczne na niebezpieczne i takie, które nie zagrażają ludziom. Szkodliwe to lekarstwa cytotoksyczne i cytostatyczne, czyli te, które wykorzystywane są w zamkniętej służbie zdrowia i stosowane do leczenia nowotworów. Nie można ich kupić w aptekach - mówi Wojciech Janka, dyrektor ZGKiM. Pozostałe medykamenty traktuje się jak wszystkie inne śmieci. - Nie muszą być zbierane selektywnie. Mogą być przechowywane, przetwarzane i unieszkodliwiane jak inne nieczystości komunalne - zapewnia Janka. - W latach 2002-2007, kiedy nie było jednoznacznej interpretacji tego przepisu, apteki przyjmowały przeterminowane lekarstwa. We wrześniu ubiegłego roku minister zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi i nie ma już wątpliwości, że przeterminowane leki można wyrzucać do kosza razem z innymi odpadami.
Cień 19-01-2010 13:53
Kto będzie zasuwał taki kawał drogi ze śmieciami? Jacyś chorzy ludzie to wymyślili. Lepiej niech się postarają by dzieci nie buszowały z biedy po śmietnikach łącznie z innymi biednymi i bezdomnymi to będzie git, a jak już, to niech każda apteka przyjmuje takie leki. Teraz jak będę miał coś takiego wyrzucić, to zostawię to bezczelnie w pierwszej lepszej aptece.
~ 19-01-2010 14:51
Osobiście dzwoniłam do straży miejskiej w Jeleniej Górze po godzinie 9-tej w niedziele, zgłaszając co znajduje się w śmietniku przy Karłowicza 2. A były to butelki po kroplówkach i osprzęt do podania kroplówki. Pan odpowiedział mi że tym ma się zająć zarządca bloku, który zostanie poinformowany w poniedziałek przez straż.
~lala 19-01-2010 15:46
Hmm...jakiś czas temu szukałam apteki w Jeleniej Górze, która przyjmuje przeterminowane leki. Wchodziłam do każdej, jaką napotkałam po drodze. Niestety wiedza na temat takich punktów jest na żenująco niskim poziomie. Nikt z pracowników aptek nie był w stanie wskazać, gdzie taki punkt się znajduje i czy w ogóle takie leki ktoś przyjmuje w Jeleniej. Według mnie, by to miało sens co druga apteka powinna przyjmować przeterminowane leki. Jakoś nie wyobrażam sobie, bym specjalnie jechała z centrum miasta na zabobrze lub do Cieplic, żeby oddać kilka saszetek.
~;) 19-01-2010 17:11
apteka w Mysłakowicach ma pojemnik na przeterminowane leki
~gosc niedzielny 19-01-2010 19:23
19-01-2010 13:41 | ~ | dokładnie jest tak jak w przytoczonym przez Ciebie tekście. KATALOG ODPADÓW WRAZ Z LISTĄ ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH wyraźnie wskazuje na to, że odpady z grupy 18 a w szczególności 18 01 08* czyli Leki cytotoksyczne i cytostatyczne są odpadami niebezpiecznymi, leki pozostałe do takich odpadów nie należą! Więc niech mi który strażnik miejski spróbuje wsadzić mandat za wyrzucanie przeterminowanych leków do śmietnika, z miejsca sprawa wyląduje w sądzie. ...Dla przypomnienia dodam, że uchwały miejskie w hierarchii prawa stoją niżej niż ustawa, i niżej niż rozporządzenia ministerialne... więc jeśli uchwała miejska jest z prawem krajowym sprzeczna (ograniczając nasze prawa) to można taką uchwałę miejską olać ciepłym moczem...
~centuś nie krakowski 20-01-2010 2:21
to jest wina firm farmaceutycznych bo źle pakują leki .Chyba w USA farmaceuta i lekarz tyle leków wdaje ile jes potrzebne na czas leczenia .My polacy jesteśmy bogaci mamy gest .
~rozum 20-01-2010 7:49
Kazdy się rodzi i umiera ,teraz częsciej w szpitalu, W holu obok ochrony powinien stać pojemnik lub dwa ,i tamoddawać leki czy to w trakcie leczenia czy już po.Przecież odzieży też nie wyrzucamy ,jest PCK Albert, przecież jesteś chrześcijaninem,katolikiem,to nie szkodzi że masz serce po lewej stronie .Ono ci się przyda przy najbliższych wyborach.
~Krzyś 20-01-2010 8:14
Panie "gościu niedzielny"? Czy zużyte kroplówki z igłami nie są odpadami niebezpiecznymi? Jest środa 20 stycznia. O godzinie 7.30 igły które rzekomo usunęli strażnicy miejscy są dalej koło śmietnika. Kto kłamie? Ukarać mandatem strażników za brak kompetencji.
~Krzyś 20-01-2010 10:20
Panie "gościu niedzielny"? Czy zużyte kroplówki z igłami nie są odpadami niebezpiecznymi? Jest środa 20 stycznia. O godzinie 7.30 igły które rzekomo usunęli strażnicy miejscy są dalej koło śmietnika. Kto kłamie? Ukarać mandatem strażników za brak kompetencji.
~Krzyś 20-01-2010 10:37
Panie "gościu niedzielny"? Czy zużyte kroplówki z igłami nie są odpadami niebezpiecznymi? Jest środa 20 stycznia. O godzinie 7.30 igły które rzekomo usunęli strażnicy miejscy są dalej koło śmietnika. Kto kłamie? Ukarać mandatem strażników za brak kompetencji.
~Krzyś 20-01-2010 13:10
Panie "gościu niedzielny"? Czy zużyte kroplówki z igłami nie są odpadami niebezpiecznymi? Jest środa 20 stycznia. O godzinie 7.30 igły które rzekomo usunęli strażnicy miejscy są dalej koło śmietnika. Kto kłamie? Ukarać mandatem strażników za brak kompetencji.
~Śmieszek 20-01-2010 14:31
Widać ,że bardzo pragnąłeś wysłać swoją wiadomość ~Krzyś]

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group