Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 10602
Zalogowanych: 46
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przetarg na śmieci unieważniony. Co z odpadami od lipca?

Czwartek, 13 czerwca 2013, 6:27
Aktualizacja: Piątek, 14 czerwca 2013, 7:29
Autor: Angela
Jelenia Góra: Przetarg na śmieci unieważniony. Co z odpadami od lipca?
Fot. Angela
Dwie firmy, które zgłosiły się do przetargu na odbiór odpadów komunalnych z terenu Jeleniej Góry zażądały niemal podwójnej stawki od tej planowanej przez miasto. – Nie zgadzamy się z tak wysokimi cenami, dlatego unieważniliśmy przetarg i na dniach ogłosimy kolejny, ale dla mieszkańców nic się nie zmieni – tłumaczył na wczorajszej (12.06) konferencji prasowej Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Do przetargu na odbiór odpadów z terenu Jeleniej Górze przez najbliższe trzy lata zgłosiły się dwa podmioty: konsorcjum lokalnych spółek MPGK i Simeco, które zaproponowało 53 mln zł oraz Izery z kwotą 67 mln zł.

- Na ten cel planowaliśmy wydać około 37 mln zł i tego się trzymamy – mówił Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Podejrzewamy, że stawki podane w ofertach wynikały z tego, że oferenci brali pod uwagę wyższe koszty wywozu odpadów do Lubawki, która obecnie jako jedyna posiada uprawnienia Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. W trakcie uzyskiwania tego statusu jest Kostrzyca, która jest znacznie bliżej. Wpływ mogły mieć również różne ceny za składowanie odpadów. Liczymy na to, że firmy jeszcze raz przeanalizują i przeliczą koszty, i w drugim przetargu podadzą realne kwoty. Niezależnie od wyniku nowego przetargu, mieszkańcy będą płacić tyle, ile zatwierdzili radni czyli 18 zł miesięcznie za odpady segregowane i 28 za zmieszane. Pozostałe sprawy bierze na siebie miasto – dodał Hubert Papaj.

Wiceszef miasta tłumaczył, że nie tylko Jelenia Góra ma problem z nową ustawą śmieciową, ale również wiele innych samorządów, jak Warszawa, Poznań czy Gorzów, które również unieważniły przetargi lub są w trakcie unieważniania.

- Wiele elementów tej ustawy należałoby poprawić, odwrócona kolejność ustalania ceny przez samorządy, a dopiero później ogłaszania przetargu to jeden z najgorszych błędów, ale samorządy muszą się temu podporządkować – dodał Hubert Papaj.

Nowy przetarg ma być ogłoszony z końcem tego tygodnia, a jego rozstrzygnięcie planowane jest na koniec lipca br.

- Mieszkańcy nie muszą się jednak o nic martwić, ich obowiązkiem jest złożenie deklaracji i wpłacanie zgodnie z nią pieniędzy na podane konto do ostatniego dnia każdego miesiąca – mówił Hubert Papaj. – Niezależnie od przetargu cały czas realizujemy zalecenia nowej ustawy. Mamy około 70 procent deklaracji, z których znaczna większość mieszkańców deklaruje zbiórkę selektywną. Doszliśmy do porozumienia ze wszystkimi spółdzielniami. W mieście tworzone są gniazda odbioru odpadów segregowanych, których będzie 150 sztuk. Działają PSZOTKI czyli punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w których nieodpłatnie można złożyć specyfikowane rodzaje odpadów. Przypominam też, że wykonawca wyłoniony w przetargu nieodpłatnie dostarczy pojemniki i worki na śmieci – dodał.
Szacuje się, że mieszkańcy i instytucje produkują obecnie około 33 tys. ton śmieci rocznie.

Od 1 lipca 2013 r. mieszkańcy i zarządcy nieruchomości powinni wpłacać opłaty za odbiór śmieci bez dodatkowych wezwań. Termin wniesienia pierwszej opłaty upływa 31 lipca 2013. Płatności można dokonywać w kasach Urzędu Miasta Jelenia Góra bez dodatkowych opłat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (83)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
761
Kawa
39%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
 
Aktualności
Castle Party Bolków – fani zjechali z całej Europy
 
Kultura
W Polsce Czeszka, w Czechach Polka
 
Kultura
Teatry uliczne szalały drugi dzień w strugach deszczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group