Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 5567
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przestępstwa na zielono

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 8 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 8 czerwca 2006, 10:05
Autor: TEJO
Fot. Arek, Archiwum
Dziesiątki tysięcy złotych traci Zieleń Miejska z powodu kradzieży kwiatów z klombów i innych zazielenionych miejsc w stolicy Karkonoszy. Najbliższe tygodnie to gratka dla złodziei, których trudno złapać.

Chcemy, aby nasze miasto tonęło w kolorach kwiatów i zieleni. Barwne klomby i fantazyjnie przycięte żywopłoty to niewątpliwie ozdoba ulic i placów. Jednak, mimo starań pracowników Zieleni Miejskiej, chęci pozostają tylko chęciami.

– Plagą są złodzieje i wandale – usłyszeliśmy w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, które zajmuje się estetyką Jeleniej Góry. Ci pierwsi kradną z klombów kwiaty, aby następnie sprzedawać je przy miejskich targowiskach. Ci drudzy – zupełnie bezmyślnie – niszczą wsadzone drzewka, łamiąc ich konary.

Złodzieje najbardziej upodobali sobie róże, które są jednymi z droższych kwiatów pojawiających się na miejskich klombach. – Bywało, że już następnego dnia po wsadzeniu, rośliny z nich znikały – mówią pracownicy MPGK. Później, sprzedawane po atrakcyjnej cenie, kuszą działkowiczów. Ci kupują kwiatki z niewiadomego źródła.
Popularne są także rośliny, z których formuje się żywopłoty. Zdarzyło się, że z ulicy Gałczyńskiego ktoś ukradł całą partię świeżo nasadzonego ligustra.

Rośliny znikają też z klombów przy fontannie na rogu ulic Wojska Polskiego i Wolności, sprzed Teatru Jeleniogórskiego i ogrodzenia przy kościele garnizonowym.

Wykrywalność tych przestępstw jest znikoma. Pojedyncze przypadki i tak nie byłyby rozpatrywane ze względu na niską społecznie szkodliwość czynu (wartość skradzionych przez złodzieja przedmiotów nie przekracza 200 złotych).
Jednak sumując wszystkie straty poniesione przez Zieleń Miejską, są one znacznie wyższe: sięgają dziesiątek tysięcy złotych rocznie.

Przy okazji zauważyliśmy, że na wielu miejscach zielonych w Jeleniej Górze nie ma wzorowego porządku. Żywopłoty aż proszą się o przycięcie. Podobnie trawniki, które są przy starych kamienicach. Trudno uwierzyć, ale kiedyś w ich miejscu, na przykład przy ulicy Wojska Polskiego, były wzorowo utrzymane przydomowe, kolorowe ogródki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~pipi 8-06-2006 10:29
Ha Ha ! To znowu o straży miejskiej? A co maja do roboty jak nie pilnować porządku w mieście? Tylko że łatwiej założyć blokadę na koło niż gonić za gnojkiem który niszczy zieleń!
~adi 8-06-2006 11:28
popierał bym istnienie straży miejskiej gdyby kupili sobie sprzęt do sprzątania psich odchodów (bo tylko do tego się nadają). interweniują jak ktoś źle zaparkuje, jak ktoś pali liście na własnym podwórku, jak ktoś nie ma tabliczki z numerem domu, jak czyjś pies załatwia się ale nie ma ich gdy jakaś demolka jest na mieście, trzeba pogonić pijaków albo narkomanów. wybiórcze służenie miastu to śmiech i parodia. NO WIEŚNIAKI DO ROBOTY!!!
~mikado 8-06-2006 11:41
Heh.A może by tak kaktusy posadzić.
~Shy 8-06-2006 18:34
Czy dobrze rozumię? Lepiej wydać dzisiątki tysięcy na złodziei i wandali zamiast kilka tysięcy na pilnowanie? Hmmm, to w końcu tylko zadupiasta Jelenia Góra :-(
~Siwa 9-06-2006 9:05
Kradna a potem sprzedaja np przy sklepie LIDL na ul Grunwaldzkiej.
~mikado 11-06-2006 0:17
BRAWA dla gościa który nie bał sie powiedzieć co myśli o straży miejskiej. "adi" sto tysięcy pkt. za to, popieram to co napisałeś. pozdrowionka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group