Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 5895
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przestępstwa na zielono

Czwartek, 8 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 8 czerwca 2006, 10:05
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Przestępstwa na zielono
Fot. Arek, Archiwum
Dziesiątki tysięcy złotych traci Zieleń Miejska z powodu kradzieży kwiatów z klombów i innych zazielenionych miejsc w stolicy Karkonoszy. Najbliższe tygodnie to gratka dla złodziei, których trudno złapać.

Chcemy, aby nasze miasto tonęło w kolorach kwiatów i zieleni. Barwne klomby i fantazyjnie przycięte żywopłoty to niewątpliwie ozdoba ulic i placów. Jednak, mimo starań pracowników Zieleni Miejskiej, chęci pozostają tylko chęciami.

– Plagą są złodzieje i wandale – usłyszeliśmy w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, które zajmuje się estetyką Jeleniej Góry. Ci pierwsi kradną z klombów kwiaty, aby następnie sprzedawać je przy miejskich targowiskach. Ci drudzy – zupełnie bezmyślnie – niszczą wsadzone drzewka, łamiąc ich konary.

Złodzieje najbardziej upodobali sobie róże, które są jednymi z droższych kwiatów pojawiających się na miejskich klombach. – Bywało, że już następnego dnia po wsadzeniu, rośliny z nich znikały – mówią pracownicy MPGK. Później, sprzedawane po atrakcyjnej cenie, kuszą działkowiczów. Ci kupują kwiatki z niewiadomego źródła.
Popularne są także rośliny, z których formuje się żywopłoty. Zdarzyło się, że z ulicy Gałczyńskiego ktoś ukradł całą partię świeżo nasadzonego ligustra.

Rośliny znikają też z klombów przy fontannie na rogu ulic Wojska Polskiego i Wolności, sprzed Teatru Jeleniogórskiego i ogrodzenia przy kościele garnizonowym.

Wykrywalność tych przestępstw jest znikoma. Pojedyncze przypadki i tak nie byłyby rozpatrywane ze względu na niską społecznie szkodliwość czynu (wartość skradzionych przez złodzieja przedmiotów nie przekracza 200 złotych).
Jednak sumując wszystkie straty poniesione przez Zieleń Miejską, są one znacznie wyższe: sięgają dziesiątek tysięcy złotych rocznie.

Przy okazji zauważyliśmy, że na wielu miejscach zielonych w Jeleniej Górze nie ma wzorowego porządku. Żywopłoty aż proszą się o przycięcie. Podobnie trawniki, które są przy starych kamienicach. Trudno uwierzyć, ale kiedyś w ich miejscu, na przykład przy ulicy Wojska Polskiego, były wzorowo utrzymane przydomowe, kolorowe ogródki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
686
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Palił się komin
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group