Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9381
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przeprośmy, podziękujmy, życzmy dobra

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 18 grudnia 2009, 16:02
Aktualizacja: Sobota, 19 grudnia 2009, 8:12
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Przejmujące widowisko w klimatach Bożego Narodzenia, modlitwa i wspólne łamanie się opłatkiem oraz składanie sobie życzeń złożyły się na wigilijne spotkanie środowiska oświatowego, które miało miejsce dziś w II Liceum Ogólnokształcącym im. Norwida w Cieplicach.

– Rok temu powiedziałem, że kolejny opłatek odbędzie się w moich ukochanych Cieplicach i oto jest – ucieszył się ks. prałat Józef Stec, duszpasterz pedagogów. Wśród zebranych pojawił się, między innymi, legnicki biskup pomocniczy ksiądz Marek Mendyk, miejscowy proboszcz ks. Jacek Raczek, ks. dziekan Bogdan Żygadło, ks. Grzegorz Niwczyk oraz władze Jeleniej Góry: zastępca prezydenta Miłosz Sajnog i przewodniczący rady miasta Hubert Papaj z zastępczynią Anną Ragiel. Dyrektorka II LO Jadwiga Dąbrowska powitała także Małgorzatę Turowską, szefową Stowarzyszenia Miłośników Cieplic.

– Nie wzięłam okularów, udaję, że przeżywam drugą młodość – żartowała znana z dobrego humoru przy oficjalnych sytuacjach Jadwiga Dąbrowska. Nieco zaplątała się przedstawiając gości, zwłaszcza dostojników Kościoła, ale – wszystko zostało jej wybaczone. – To wszystko dlatego, że tak bardzo wzruszyłam się kolędami – usprawiedliwiła się.

Rzeczywiście: montaż słowno-muzyczny przygotowany przez licealistów z „Norwida” był zachwycający. Daleki od sztampowych jasełek pokazał – przy akompaniamencie kolęd – to, co w Bożym Narodzeniu jest szczególne: dzielenie się cnotami i uczynkami miłosierdzia. Młodzie składała przy żłóbku symboliczne paczki prezenty dla Nowonarodzonego. Na nich napisy: dobroć, życzliwość, przyjaźń, współczucie, etc. Wszystko we wspomnianej już oprawie muzycznej dopełniającej atmosferę tego wyjątkowego popołudnia.

Nie mogło zabraknąć nauki księdza Józefa Steca, który – korzystając z okazji – przedstawił swoistą instrukcję dzielenia się opłatkiem. Duchowny zaznaczał też, że czynowi temu winna towarzyszyć refleksja związana z przeprosinami, podziękowaniem i życzeniem kierowanymi w stronę bliźniego. – To jak to miało być? Opłatek od lewej? Od prawej? – żartował ksiądz biskup Marek Mendyk z wykładu kapłana.

Jednak zdaniem księdza Steca te zasady są ważne, bo wiele osób o tym zapomina. Duszpasterz nauczycieli przestrzegł też przed wylewnością przy składaniu sobie życzeń, objawiającą się, na przykład, pocałunkami. – To nie tylko ogranicza ryzyko zarażenia się grypą. Najważniejszy jest wymiar wewnętrzny i szczerość życzeń a nie ich zewnętrzny wyraz – powiedział duchowny.

Po krótkim przemówieniu ks. bp Mendyka, który nawoływał do szczególnego wspominania podczas nadchodzących świąt tych osób, których już wśród nas nie ma, zgromadzeni wysłuchali słów Ewangelii przeczytanej przez ks. Bogdana Żygadło. Następnie wszyscy dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia mając na względzie wskazania księdza Steca. Delegacje szkół jeleniogórskich otrzymały opłatek pobłogosławiony przez księdza biskupa. Podzielą się nim z uczniami i nauczycielami w swoich placówkach oświaty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 18-12-2009 16:15
O B Ł U D A !!! DZIŚ DZIELĄ SIĘ OPŁATKIEM A JUTRO BĘDĄ SIĘ KAMIENIAMI OKŁADAĆ .
~ 18-12-2009 16:42
co do tej wypowiedzi o obłudzie... to... nawet jeżeli na co dzień nie żyją w zgodzie to bardzo miło, że choć w takich okolicznościach potrafią być dla siebie serdeczni i potrafią wyrzec się swych uprzedzeń/.
~mmjg 18-12-2009 17:06
i znów ..... "starzy" siedza , a młodzi dla ich przyjemnosci występuja Fe
~pracuś 18-12-2009 17:22
Nie ma tygodnia, w którym zabrakłoby jakiegoś przyjątka w jednej ze szkół, albo w ratuszu. Kiedy ci ludzie pracują? Za czyje to pieniądze???
~bary33 18-12-2009 17:34
Do "16:42"...oczywiście! Niech się nienawidzą na codzień ale w niedzielę i święta "we mszy świętej nabożnie uczestniczą". Wśród zaproszonych między innymi najbardziej zakłamane postaci ww Jeleniej Górze. Znam ich osobiście, niestety....
~super zdjęcia szczególnie nr 10 18-12-2009 18:01
reszta jak z imienin cioci
~etyk 18-12-2009 19:23
A czy to spotkanie wpłynęło w jakikolwiek sposób na postawy radnych???
Joker 18-12-2009 19:40
Sorry, jeżeli ktoś poczuje się urażony, jednak wydaje mi się, że w tytule coś zgrzyta. Ja bym tam proponował aby ci ludzie żyli w taki sposób aby nie musieli przepraszać, i starali się żyć tak by przyjmować podziękowania a nie dziękować innym. A życzenia ? bez względu na to kto je składa, to spełniają się jedynie te (chociaż też nie zawsze) "abyś duży urósł" , pod warunkiem, że zostaną złożone w odpowiednim czasie. No cóż, spora grupa ludzi przekonana jest o tym, że żyć można jak się chce, później wystarczy przeprosić - a to chyba nie tak !
~czechna 19-12-2009 21:23
~bary 33. ja też na własnej skórze poznałam już 3 lata temu zakłamanie niektórych "ciał pedagogicznych ". Niestety niektóre panie nie mają twardego kręgosłupa ideologicznego i przekonania zmieniają tak często, jak drzewa liście.I jak tutaj od młodzieży wymagać dotrzymywania obietnic, wiarygodniści i sumienności???
~Gap'a 20-12-2009 10:23
Tak się zastanawiam na ile to jest etyczne i szczere, by młodzi ludzie i zaproszeni goście, którzy wyznają inną religie lub żadnej - musieli czynnie uczestniczyć w takich przedsięwzięciach, z różnych tytułów bojąc się sprzeciwić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group