Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8360
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przeprośmy, podziękujmy, życzmy dobra

Piątek, 18 grudnia 2009, 16:02
Aktualizacja: Sobota, 19 grudnia 2009, 8:12
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Przeprośmy, podziękujmy, życzmy dobra
Fot. TEJO
Przejmujące widowisko w klimatach Bożego Narodzenia, modlitwa i wspólne łamanie się opłatkiem oraz składanie sobie życzeń złożyły się na wigilijne spotkanie środowiska oświatowego, które miało miejsce dziś w II Liceum Ogólnokształcącym im. Norwida w Cieplicach.

– Rok temu powiedziałem, że kolejny opłatek odbędzie się w moich ukochanych Cieplicach i oto jest – ucieszył się ks. prałat Józef Stec, duszpasterz pedagogów. Wśród zebranych pojawił się, między innymi, legnicki biskup pomocniczy ksiądz Marek Mendyk, miejscowy proboszcz ks. Jacek Raczek, ks. dziekan Bogdan Żygadło, ks. Grzegorz Niwczyk oraz władze Jeleniej Góry: zastępca prezydenta Miłosz Sajnog i przewodniczący rady miasta Hubert Papaj z zastępczynią Anną Ragiel. Dyrektorka II LO Jadwiga Dąbrowska powitała także Małgorzatę Turowską, szefową Stowarzyszenia Miłośników Cieplic.

– Nie wzięłam okularów, udaję, że przeżywam drugą młodość – żartowała znana z dobrego humoru przy oficjalnych sytuacjach Jadwiga Dąbrowska. Nieco zaplątała się przedstawiając gości, zwłaszcza dostojników Kościoła, ale – wszystko zostało jej wybaczone. – To wszystko dlatego, że tak bardzo wzruszyłam się kolędami – usprawiedliwiła się.

Rzeczywiście: montaż słowno-muzyczny przygotowany przez licealistów z „Norwida” był zachwycający. Daleki od sztampowych jasełek pokazał – przy akompaniamencie kolęd – to, co w Bożym Narodzeniu jest szczególne: dzielenie się cnotami i uczynkami miłosierdzia. Młodzie składała przy żłóbku symboliczne paczki prezenty dla Nowonarodzonego. Na nich napisy: dobroć, życzliwość, przyjaźń, współczucie, etc. Wszystko we wspomnianej już oprawie muzycznej dopełniającej atmosferę tego wyjątkowego popołudnia.

Nie mogło zabraknąć nauki księdza Józefa Steca, który – korzystając z okazji – przedstawił swoistą instrukcję dzielenia się opłatkiem. Duchowny zaznaczał też, że czynowi temu winna towarzyszyć refleksja związana z przeprosinami, podziękowaniem i życzeniem kierowanymi w stronę bliźniego. – To jak to miało być? Opłatek od lewej? Od prawej? – żartował ksiądz biskup Marek Mendyk z wykładu kapłana.

Jednak zdaniem księdza Steca te zasady są ważne, bo wiele osób o tym zapomina. Duszpasterz nauczycieli przestrzegł też przed wylewnością przy składaniu sobie życzeń, objawiającą się, na przykład, pocałunkami. – To nie tylko ogranicza ryzyko zarażenia się grypą. Najważniejszy jest wymiar wewnętrzny i szczerość życzeń a nie ich zewnętrzny wyraz – powiedział duchowny.

Po krótkim przemówieniu ks. bp Mendyka, który nawoływał do szczególnego wspominania podczas nadchodzących świąt tych osób, których już wśród nas nie ma, zgromadzeni wysłuchali słów Ewangelii przeczytanej przez ks. Bogdana Żygadło. Następnie wszyscy dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia mając na względzie wskazania księdza Steca. Delegacje szkół jeleniogórskich otrzymały opłatek pobłogosławiony przez księdza biskupa. Podzielą się nim z uczniami i nauczycielami w swoich placówkach oświaty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group