Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6108
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przemoc czai się wszędzie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 12 kwietnia 2008, 8:08
Aktualizacja: Niedziela, 13 kwietnia 2008, 8:07
Autor: AGA
Fot. AGA
O wykorzystywaniu seksualnym, przemocy i prostytucji nieletnich, przemocy domowej i wobec dzieci, a także o tym, w jaki sposób skutecznie nieść pomoc i postępować z ofiarami rozmawiali policjanci i specjaliści zgromadzeni na piątkowej konferencji.

Nie zabrakło pedagogów szkolnych, nauczycieli, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych, policjantów, duchownych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką przemocy. Spotkanie zorganizowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze.

– Zjawisko przemocy i wykorzystywania seksualnego nie występuje tylko w rodzinach patologicznych i dysfunkcyjnych, choć takim właśnie środowiskom najchętniej się je przypisuje – mówiła podkomisarz Joanna Cichla z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, pedagog i socjoterapeutka, która prowadzi punkt konsultacyjny dla osób dotkniętych przemocą oraz grupę psychoedukacyjną dla ofiar przemocy domowej.

– Osoby wykorzystywane seksualnie w młodości stają się najczęściej więźniami własnego dzieciństwa. Mają bardzo niską samoocenę, sięgają po różnego rodzaju używki, wykazują trudności w poszanowaniu intymnych granic, ale co najważniejsze, ofiara jako osoba dorosła często wykazuje skłonność do takiego samego postępowania wobec innych – wyjaśniała Joanna Cichla.

Jej zdaniem najgorszy jest brak wsparcia ze strony osób najbliższych, które często w takiej sytuacji nie dają wiary w to, co mówi dziecko. – Nigdy nie powinniśmy żałować czasu na szczerą rozmowę z dzieckiem. To podstawa.

Na brak czasu zwrócił również uwagę Mieczysław Kapuściński z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. – To najpoważniejszy problem XXI wieku – stwierdził. – Drugim jest znieczulica społeczna, która wciąż jest okropna. Oburzamy się, gdy w mediach pojawiają się informacje o skatowanych dzieciach, a ja dziwię się dlaczego nikt wcześniej nie zareagował. Nikt z sąsiadów nie słyszał, nikt w szkole nie widział zapłakanych oczu czy siniaków na ciele – mówił M. Kapuściński.

Podkreślił, że m.in. dlatego szkoły zmagają się z problemem przemocy. – Z jednej strony młodzież skarży się, że jest opuszczona i nie ma się do kogo zwrócić, z drugiej uzewnętrznia to, co wynosi ze swojego domu.

Podczas konferencji nie zabrakło też rozmów o sposobach niesienia pomocy ofiarom (Maria Karpińska, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej) i osobom uzależnionym od środków psychoaktywnych (Józef Leśniak z jeleniogórskiego “MONAR-u”). Danuta Razmysłowicz, specjalista ds. prewencji kryminalnej KMP, mówiła z kolei o projekcie utworzenia koalicji na rzecz przeciwdziałania przemocy, a Zbigniew Klimek z sekcji prewencji o profilaktyce zagrożeń w praktyce i budowaniu systemu lokalnego wsparcia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Puchatek 12-04-2008 8:27
rozumiem ten problem,ale gadają ciągle to samo,chyba tylko po to żeby sami nie zapomnieli.
~Dzidek 12-04-2008 9:32
a gdzie rozmowy na temat przemocy w szkole bardzo często za tym stoją nauczyciele którzy nic nigdy nie widzą a tylko przychodzą do szkoły aby odwalić swoją dniówkę i co najważniejsze żądać podwyżek a najlepiej w czasie matur aby umilić życie wszystkim poza nimi
~zuo 12-04-2008 9:50
"Pokaż, na co Cię stać, ale nie jeden raz, (...) piękne słowa mówią wszystko, ale nie zmienią nic..." jak słyszymy w piosence zespołu Feel....
~WTAJEMNICZONY-OBURZONY 12-04-2008 10:42
Sprawdziłem osobiście działania Ośrodka Interwencji Kryzysowej.Nauk udziela pan po przejsciach alkoholowych,Panie po krótkich kursach. Psycholog od leczenia dusz "Książąt z Koronami na głowie" ,czyli nałogowych alkoholików dostępny tylko po wyroku sądu. Poniewierane towarzyszki życia mają udać się do lekarza psychiatry aby wypisał im lekarstwa na uspokojenie.To te pokrzywdzone, bite, poniżane mają zostać wariatkami w rzeczywistości i na papierze korzystając z Przychodni Psychiatrycznej. Przypomina mi sie piosenka .Cyt." Widzisz mała jak to jest tyle serca taki gest.( tłuczenie po głowie znaków siniaków brak) Elegancki to on zasze był. Trzy koszule w jeden dzień.Ty pracujesz a on śpi lub do rana bawi się". Najwięcej pijaków nałogowych zostało z wojska i policji.To policja ma się zajmować przemocą? Jak smi chleją ?! Nie ma skutków bez przyczyny. "No niech smerfy pojawią się w moim domu i rozgłoszą na cały komisariat to ja Ci znowu zrobię kuku na tej twojej pustej mózgownicy Ty głupoto ludzka" - takimi tekstami z czasów PRL-u posługują się alkoholicy .Gdzie może szukać wsparcia poszkodowana towarzyszka życia w Jeleniej Górze. Gdzie przespać w spokoju? Kto wyjaśni,że alkoholik to chory człowiek. Dla narkomanów jest monar a dla alkoholików z "wyższej półki"(adwokaci, wojskowi, sędziowe, lekarze) tu towarzyszki życia przechodzą gehennę rodzinną. Muszą mieć zmknięte usta , uszy i oczy . Muszą brać rozwody , Zmarnować swój dorobek życiowy. Skłucić całą rodzinę, składać wyjaśnienia, świadków itd. itd. To dopiero gehenna dla poszkodowanej nie tylko przez los. "Książe" zapije się lub zabije żonę w amoku alkoholowym i sprawa zamknięta.Amen. Może już na początku nie pójmy młodzieży po 18 roku ale po 21 alkoholem. Psycholog, ksiądz, zakonnica, pracownik socjalny to komisja która powinna zawitać do rodziny w której występuje przemoc. Kto mówi o przysiędze małżeńskiej. Nawet w katolicyźmie jeśli jesteś pijakiem nałogowcem to otrzymuje żona zwolnienie z przysięgi małżeńskiej. Kto wyjaśni choremu alkoholikowi, że powinien zadbać o swoje zdrowie i rodziny jak Św.Józef dać przykład prawdziwej głowy rodziny w miłości do niej. Dzieci widzące przemoc w rodzinie są najbardziej skrzywdzone na całe swoje dorosłe życie. Najbardziej podoba mi się prawo w Niemczech. Alkoholik opuszcza dom i odrazu się leczy. U nas takie sprawy ciągną się jak flaki z olejem i bez rezultatu.Jak zaśmieciłeś ulicę dostajesz mandat.Jak zaśmieciłeś w rodzinie idziesz się przymusowo leczyć.PSYCHOLOG I TESTY W MOMENCIE ZGŁOSZENIA O ZAPIJANIU SIĘ DO NIEPRZYTOMNOŚCI.nAWET GDYBY BYŁABY TO INFORMACJA TYLKO OD DZIECKA ALKOHOLIKA !!!!!Taka jest niestety natura człowieka,że musi mieć nachajkę wiszącą nad jego krzyżem .NIE MARNUJCIE SPOŁECZNYCH PIENIĘDZY NA KONFERENCJE BLE,BLE,BLE ZŁE,ZŁE,ZŁE SIEDZI I NIC NIE ROBI!!!
~_rymcycymcy___ 12-04-2008 14:58
Danusia ...POBUDKAAA !!! ;)))
Hava Nagila 12-04-2008 16:16
Taaaaaaaaaa , widzialem przemoc czaila sie na lawce w parku , pila tanie wino i palila szlugi bez filtra . Ludzie , obudzcie sie .
~wiem dużo i jeszcze więcej przeszłam 12-04-2008 17:13
Od 1999 roku pukam do drzwi wszystkich instytucji na terenie województwa. Łącznie z psychiatrą i Panią psycholog, która stwierdziła, że mam sprzedać mieszkanie, kupić byłemu mieszkanie a reszte przeznaczyć na kupno dla siebie. Ciekawe kto zmusi psychopate do zamieszkania beze mnie i do zamieszkania w mniejszym mieszkaniu. Może Ta Pani psycholog? Mam plik wyroków. I.............. od 1 lutego wyprowadziłam się do garażu a teraz na działkę. Wszystko przez to, że posiadam mieszkanie i Pan Wójt nie widzi możliwości rozwiązania problemu (eksmisja do lokalu socjalnego). Słyszę, że to są sprawy rodzinne i mam sama je rozwiązać. Nie tak dawno pewna Pani uzależniona od alkoholu spaliła dom przepisany na siostrzeńca (zapewnione dożywotnie mieszkanie). Wójt przydzielił dwupokojowe mieszkanie, bo razem nie mogą mieszkać w jednym pokoju. Może, ale. Ow człowiek posiada dośc prężną działalność gospodarczą a jego rodzina prowadzi 2 pensjonaty w Karpaczu. To z mo...lnego punktu widzenia, bo moje zarobki kształtują się poniżej 1.400zł, jestem z orzeczoną niepełnosprawnością. Po tylu latach nie stać mnie na wykupienie laków. Wielokrotnie prosiłam Sąd o nakaz zbliżania się do mnie, bo się po prostu boję. Byłam na wielu konferencjach tego typu i też stwierdzę, że takie gadanie nie pomoże. Zaproście mnie to Wam powiem co przeszłam, ile doznałam upokorzeń w instytucjach, które prosiłam o pomoc. Kiedy na sprawie karnej adwokat ex małżonaka, beż żenady zapytał mnie, czy byłam u sksuologa, bo powiedziałam, że zmusza mnie po pijanemu do seksu. Powiem Wam jak w moim mieszkaniu, Pan Prokurator zlecił robienie zdjęć moich rzeczy osobistych w mojej szafie. Powiem Wam jak funkcjonariusz Policji powiedział, na prośbę o pomoc, bo nie mogę wyjść z mieszkania - że On może. Powiem Wam jak komisja odrzuciła wniosek o leczenie odwykowe. Powiem Wam wszystkim na takiej konferencji, jak się traktuje osoby, które sa pod wpływem emocji. Powiem Wam jak każdy mechanicznie traktuje swoje zadania. Znacie mnie, jestem uśmiechnięta, zadbana (mimo wszystko), czysta (mam wielu przyjaciół u których mogę się wykąpać i zjeść obiad), uczesana. Nie wsydzę się niczego i wiem jak trudno jest takiej osobie, ale wiem też jak trudno pomagać. Mó syn, mimo, że już dorosły uciekł z domu. Powiedział, że już dłużej tego nie wytrzyma. A ja spakowałam ciuchy i poszłam do garażu. Pozdrawiam wszystkich, życzę wytrwałości w tej trudnej pracy, ale nie zapominajcie, że czasem potrzeba czegoś więcej, wyjścia poza standard pomocy. A ja Wam powiem to wszystko za darmo.
~xn 12-04-2008 19:18
a na internet ~wiem dużo i jeszcze więcej przeszłam ma..ciekawe ze nie ma na leki :]
piipi 13-04-2008 1:05
..TEN..nie czai sie ..!!. ~ Arab wsiada do taksowki i mowi: ..Prosze mnie wysadzic przed ambasada.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group