Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 2160
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przemoc czai się wszędzie

Sobota, 12 kwietnia 2008, 8:08
Aktualizacja: Niedziela, 13 kwietnia 2008, 8:07
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Przemoc czai się wszędzie
Fot. AGA
O wykorzystywaniu seksualnym, przemocy i prostytucji nieletnich, przemocy domowej i wobec dzieci, a także o tym, w jaki sposób skutecznie nieść pomoc i postępować z ofiarami rozmawiali policjanci i specjaliści zgromadzeni na piątkowej konferencji.

Nie zabrakło pedagogów szkolnych, nauczycieli, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych, policjantów, duchownych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką przemocy. Spotkanie zorganizowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze.

– Zjawisko przemocy i wykorzystywania seksualnego nie występuje tylko w rodzinach patologicznych i dysfunkcyjnych, choć takim właśnie środowiskom najchętniej się je przypisuje – mówiła podkomisarz Joanna Cichla z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, pedagog i socjoterapeutka, która prowadzi punkt konsultacyjny dla osób dotkniętych przemocą oraz grupę psychoedukacyjną dla ofiar przemocy domowej.

– Osoby wykorzystywane seksualnie w młodości stają się najczęściej więźniami własnego dzieciństwa. Mają bardzo niską samoocenę, sięgają po różnego rodzaju używki, wykazują trudności w poszanowaniu intymnych granic, ale co najważniejsze, ofiara jako osoba dorosła często wykazuje skłonność do takiego samego postępowania wobec innych – wyjaśniała Joanna Cichla.

Jej zdaniem najgorszy jest brak wsparcia ze strony osób najbliższych, które często w takiej sytuacji nie dają wiary w to, co mówi dziecko. – Nigdy nie powinniśmy żałować czasu na szczerą rozmowę z dzieckiem. To podstawa.

Na brak czasu zwrócił również uwagę Mieczysław Kapuściński z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. – To najpoważniejszy problem XXI wieku – stwierdził. – Drugim jest znieczulica społeczna, która wciąż jest okropna. Oburzamy się, gdy w mediach pojawiają się informacje o skatowanych dzieciach, a ja dziwię się dlaczego nikt wcześniej nie zareagował. Nikt z sąsiadów nie słyszał, nikt w szkole nie widział zapłakanych oczu czy siniaków na ciele – mówił M. Kapuściński.

Podkreślił, że m.in. dlatego szkoły zmagają się z problemem przemocy. – Z jednej strony młodzież skarży się, że jest opuszczona i nie ma się do kogo zwrócić, z drugiej uzewnętrznia to, co wynosi ze swojego domu.

Podczas konferencji nie zabrakło też rozmów o sposobach niesienia pomocy ofiarom (Maria Karpińska, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej) i osobom uzależnionym od środków psychoaktywnych (Józef Leśniak z jeleniogórskiego “MONAR-u”). Danuta Razmysłowicz, specjalista ds. prewencji kryminalnej KMP, mówiła z kolei o projekcie utworzenia koalicji na rzecz przeciwdziałania przemocy, a Zbigniew Klimek z sekcji prewencji o profilaktyce zagrożeń w praktyce i budowaniu systemu lokalnego wsparcia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group