Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 6343
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Przejście graniczne na czterech kołach

Czwartek, 28 sierpnia 2008, 9:50
Aktualizacja: 9:50
Autor: TEJO
REGION JELENIOGÓRSKI: Przejście graniczne na czterech kołach
Fot. ŁOSG
Kosztuje 260 tysięcy złotych. W środku kryje minilaboratorium kryminalistyczne, ma dostęp do baz danych poszukiwanych przestępców, narkotesty i urządzenia pozawalające wykryć kontrabandę. To tzw. schengenbus testowany przez straż graniczną.

- Ideą tego specjalistycznego pojazdu marki Ford Transit, zwanego również przez funkcjonariuszy małym przejściem granicznym, jest możliwość przeprowadzania kontroli oraz innych ustawowych zadań przez patrole SG, w każdym miejscu i o każdej porze – poimformowała kpt. Joanna Woźniak, rzeczniczka prasowa Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Schengenbus wyposażony jest w sprzęt komputerowy umożliwiający dostęp funkcjonariuszom do baz danych zawierających m.in. informacje o osobach poszukiwanych, skradzionych pojazdach. To również małe laboratorium kryminalistyczne. Strażnicy graniczni na miejscu będą mogli sprawdzić autentyczność dokumentu, pobrać odciski linii papilarnych, za pomocą testów ujawnić narkotyki czy też substancje radioaktywne. Dzięki specjalnym urządzeniom (sondom, mikroskopijnym kamerom, lustrom) wykryć ukryty przemyt.

Schengenbus jest testowany przez SG do końca roku. Jeśli wynik próby będzie pomyślny, tabor strażników granicznych wzbogaci się o sześć tego typu pojazdów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group