Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6948
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Przedwiośnie” w cieplickim parku

Poniedziałek, 10 września 2018, 12:06
Aktualizacja: Wtorek, 11 września 2018, 7:29
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: „Przedwiośnie” w cieplickim parku
Fot. Przemek Kaczałko
W Parku Zdrojowym w Cieplicach odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”. Powieść autorstwa Stefana Żeromskiego przedstawili pracownicy Książnicy Karkonoskiej, która była organizatorem wydarzenia.
- Jest to powieść, która rozgrywa się w gorącym okresie, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość. Żeromski miał później sporo kłopotów, natomiast z perspektywy czasu wiemy, że był to sposób prowokacji, zmuszenia ówczesnych Polaków, żeby wyrobili sobie własne zdanie: czy chcą być rewolucjonistami, czy reformatorami - powiedziała Joanna Jagodzińska, kierownik działu instrukcyjno-metodycznego, która podkreśla ponadczasowość Przedwiośnia i poleca powrót do literatury Żeromskiego.

W czytaniu wzięli udział bibliotekarze z Książnicy Karkonoskiej.

- Jest to nasz prezent i ukłon w stronę mieszkańców Jeleniej Góry i naszych gości, którzy wiernie nas odwiedzają, wypożyczają książki i w ten sposób chcieliśmy też uczcić nasz jubileusz, ponieważ biblioteka w Jeleniej Górze kończy 70 lat - dodała J. Jagodzińska.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach. w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group