Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 5106
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przedszkolaki z „Trzynastki” zasadziły drzewka pamięci

Środa, 23 lipca 2014, 8:24
Aktualizacja: Czwartek, 24 lipca 2014, 7:38
Autor: Angela
Jelenia Góra: Przedszkolaki z „Trzynastki” zasadziły drzewka pamięci
Fot. Angela
Tegoroczni, mali absolwenci Przedszkola nr 13 w Jeleniej Górze z trzech grup: Wiatraczki, Smerfy i Stokrotki, zasadzili wczoraj (22.07) trzy czerwone klony jako symbol pamięci o swojej pierwszej placówce edukacyjnej. Czy akcja „Chcemy pamiętać o swoim przedszkolu” przyjmie się również w pozostałych jeleniogórskich przedszkolach?

Pomysłodawcą akcji jest Mariusz Synówka, ojciec 6,5 rocznej Karoliny, a ponadto jeleniogórski społecznik pracujący na rzecz bezpieczeństwa dzieci i dorosłych m.in. na drogach - inicjator wielu akcji związanych z bezpieczeństwem i rozwojem miasta.

- Jako absolwent „Ósemki” też sadziłem drzewko i dlatego postanowiłem przenieść ten ciekawy pomysł do przedszkoli, jako pierwszych placówek, w których dzieci zaczynają swoją edukację – mówił Mariusz Synówka. – Moje drzewko niestety przegrało z rozbudową parkingu szkolnego, ale wiele drzew moich kolegów i koleżanek cały czas rośnie od ponad 40 lat. Mam nadzieję, że teraz nasze dzieci będą miały podobną radość i satysfakcję z tego, że ich drzewa rosną zdobiąc plac ich dawnego przedszkola. Chcemy tą akcją zarazić również inne placówki, może nawet jeszcze w tym roku, bo teraz odchodzi z przedszkoli więcej dzieci ze względu na łączone roczniki. Jest to pomysł, którego realizacja niewiele kosztuje, a dzieci mają świetną zabawę – dodał.

Podczas sadzenia drzewek, które otrzymały nazwy odchodzących grup przedszkolnych, dzieci rzeczywiście miały wiele frajdy i na pytanie, jak się bawią – chórem odpowiadały, że rewelacyjnie. Zanim jednak drzewa zostały posadzone, do wykopanych dołów włożone zostały kapsuły czasu z nazwiskami wszystkich dzieci z poszczególnych grup.

- Jest to pomysł rodziców, co jest podwójne cenne – mówiła Ewa Duziak, dyrektor Przedszkola nr 13 w Jeleniej Górze. – To rodzice, których dzieci spędziły tu trzy szczęśliwe lata, chcieli właśnie w ten sposób pożegnać nasze przedszkole. To oni kupili drzewa, zachęcili nas do tego, żebyśmy wzięli w tym udział. Są to klony, które nie będą zbyt dużymi drzewami, ale będą silne, tak jak nasi wychowankowie – dodała.

Radości z udziału w akcji nie kryły nie tylko maluchy. – To świetna inicjatywa, która jednoczy dzieci i pokazuje przedszkolakom, że warto robić to, co będzie miało efekt w przyszłości – mówiła Agnieszka Ryfa, mama Remika. – Za 20 lat te dzieci będą mogły z dumą przyjść tutaj ze swoimi dziećmi i pokazać im, że to one sadziły właśnie te drzewa – dodała.

W uroczystym sadzeniu klonów aktywnie uczestniczyła wiceprezydent Mirosława Dzika. – Inicjatywa jest bardzo dobra, bo tereny zielone są zawsze potrzebne, a dzieci wiedząc, że same sadziły drzewka, będą o nie dbały i o nich pamiętały – mówiła Mirosława Dzika. – Prosiłam tylko organizatorów akcji, by kolejne miejsca sadzenia drzewek były konsultowane z Miastem, by wspólnie znaleźć miejsce, gdzie te drzewa będą miały szansę rosnąć. Przy placówkach bowiem, w ciągu kilku lat mógłby powstać las, a w mieście są place, gdzie można taką inicjatywę z powodzeniem realizować – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group