Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 8123
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przedsiębiorczy licealiści z Norwida po wiedeńskiej lekcji

Wtorek, 3 kwietnia 2012, 12:14
Aktualizacja: 12:15
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Przedsiębiorczy licealiści z Norwida po wiedeńskiej lekcji
Fot. Agrafka
Pięćdziesieciu dwóch uczniów II LO im. C.K. Norwida bierze udział w europejskim projekcie „Być przedsiębiorczym – nauka przez działanie”. Wczoraj na lekcje podstaw przedsiębiorczości przyjechał Johannes Lindner, przedstawiciel UE z Wiednia, który jest partnerem zagranicznym w projekcie, aby zobaczyć i ocenić dotychczasowe dokonania młodzieży.

We wczorajszej wizycie prócz Johannesa Lindnera, przedstawiciela UE w Wiedniu wzięli udział m.in.: dr hab. Krzysztof Safin (koordynator ds. współpracy zagranicznej w projekcie), Katarzyna Bordziuk (przedstawiciel pwn.pl – lider projektu). Celem wizyty było zapoznanie się z metodologią pracy nauczyciela i klasy uczestniczącej w projekcie. Johannes Lindner po wizycie sformułował wnioski na temat wykorzystywania nowoczesnych metod nauki w zakresie przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, w tym szczególnie tych metod, odpowiadających dobrym praktykom europejskim, czyli nastawienie na naukę przez działanie i wystawił rekomendację na kolejne etapy wdrażania projektu.

Projekt „Być przedsiębiorczym - nauka przez działanie. Innowacyjny program nauczania przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych" realizowany jest od 1 lipca 2010 do 31 października 2013 przez firmę pwn.pl sp. z o. o przy udziale Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego z Wiednia. Jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Trzeba uatrakcyjniać zajęcia poprzez wprowadzanie nowych narzędzi opartych o nowoczesne technologie i aktywne formy nauczania, a także wypracowywać i wdrażać innowacyjny program nauczania – mówi Ewelina Kasperczyk, opiekun szkolny projektu i nauczyciel prowadzący.

Na początku projektu dwie klasy zostały doposażone nowoczesnym sprzętem do nauki w postaci m.in. tablic multimedialnych, podręczniki, drukarki zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli itp. PWN.pl zakupił na potrzeby projektu portal wymiany wiedzy, czyli oprogramowanie stworzone przez PWN.pl., merytoryczną zawartość stworzył Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Realizacja projektu podzielona jest na etapy: przygotowawczy i wdrożeniowy.
I etap trwał od 1 lipca 2010 r. do 31 marca 2011 r. i polegał na nawiązaniu współpracy z partnerem zagranicznym - Uniwersytetem w Wiedniu, przygotowaniem analizy wykorzystania dobrych europejskich praktyk w zakresie nauczania przedmiotu, diagnozie potrzeb poprzez przeprowadzenie analiz i badań dotyczących uczenia podstaw przedsiębiorczości w szkołach, rekrutacji 30 szkół z województwa dolnośląskiego do udziału w projekcie oraz organizacja lekcji pokazowych dla nauczycieli, seminariów oraz konferencji informacyjnej. Ponadto pracowano innowacyjny program nauczania podstaw przedsiębiorczości, który został złożony do akceptacji w kuratoriach.

II etap obejmuje okres od 1 kwietnia 2011 do 31 października 2013. Jest to okres przeznaczony na stworzenie prezentacji multimedialnych, gier kierowniczych, symulacji biznesowych, e-podręczników, portalu wiedzy, organizowanie wizyt studyjnych nauczycieli w Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu, przeprowadzenie Dni Przedsiębiorczości oraz konkursów wiedzy, zajęć w szkołach zgodnie z nowym programem i nowymi metodami, organizacja seminariów dla dyrektorów szkół i nauczycieli, pokazowe lekcje dla uczniów i nauczycieli nie biorących udziału w projekcie, a także organizacja krajowej oraz międzynarodowej konferencji „Jak skutecznie uczyć przedsiębiorczości".

W projekcie bierze udział 30 szkół, min. 60 nauczycieli oraz ok 1200 uczniów. Dydaktycy otrzymali nowy program nauczania przedmiotu wykorzystujący nowatorskie metody oparte o nowoczesne technologie. Uczniowie zaś dzięki innowacyjnemu programowi nauczania mogą kształtować i rozwijać postawy przedsiębiorcze.

- W roku 2011 po raz pierwszy zawitał do nas projekt „Być przedsiębiorczym nauka poprzez działanie” dzięki niemu uczniowie w ciągu pół roku przeprowadzili wiele ciekawych przedsięwzięć, a w szkole huczało od imprez i nowych ciekawych działań. Udział w projekcie biorą dwie klasy pierwsze: 1a i 1 d. Uczniowie na początku września połączyli się w grupy i dokonali wyboru projektu, który robili przez I semestr. Na początku nie wiedzieli jak się za to zabrać, niektórzy po raz pierwszy mieli styczność z tak dużą ilością papierkowej roboty. Każda z grup dostała zakres działań, które musieli zrealizować. Co miesiąc pisali sprawozdania z tego, co już zdążyli zrobić i na jakim etapie pracy są aktualnie – dodała mgr Ewelina Kasperczyk.

We wszystkich działaniach dzielnie wspierała ich Ewelina Kasperczyk nauczyciel Podstaw Przedsiębiorczości, ona trzymała i nadal trzyma pieczę nad przebiegiem każdego przedsięwzięcia i wspiera uczniów bezcennymi uwagami i informacjami.

Pierwszy z projektów to „Badania marketingowe-wprowadzamy zdrową żywność do sklepiku szkolnego”. Cieszył się w pierwszym semestrze dużym powodzeniem, trzy zespoły, dwa z klasy 1D i jeden z 1A, zorganizowały akcje, które promowały zdrową żywność, poznali dzięki temu zalety i wady zdrowego żywienia, ale również zobaczyli jak przeprowadzać ankiety i w jaki sposób dobrze sprzedać produkt.

Drugim projektem była „Kampania reklamowa-organizujemy dyskotekę tematyczną” w szkole odbyły się dwie takie dyskoteki jedna o tematyce filmowej, a druga została nazwana „Kicz party”. Trzeci projekt nosił wdzięczną nazwę „Wynegocjuj swój sukces”. Dzięki niemu uczniowie podszkolili się w negocjacjach, nauczyli się oceniać sytuacje w jakiej się znajdują i przyjrzeli się zachowaniom negocjatora podczas rozmów. Projekt nauczył ich działać i podejmować decyzje, podszkolił w komunikacji personalnej. Czwarte zadanie to „Firma-Dobry obywatel (wolontariat pracowniczy)”. Przeważała w nim przede wszystkim praca w grupie, która jest bardzo ważna przy tworzeniu każdego przedsięwzięcia.

Kolejny projekt przykuł uwagę uczniów z klasy 1A jego nazwa to „Fascynujące przedsięwzięcie”. Zorganizowali w pierwszym semestrze konkurs młodych talentów, dzięki niemu w szkole odnaleziono wokalistów, muzyków a nawet kabareciarzy. „W kierunku tolerancji i wielokulturowości” to kolejna nazwa projektu, który otworzył młodzież na kulturę i politykę różnych krajów. W tym projekcie uczniowie uczyli się jak postrzegać inne kultury, badać zależności w nich zachodzące i jak ukształtować w sobie tolerancję. Udowodnili, że każda kultura jest godna uwagi, i wystarczy tylko do niej sięgnąć by odnaleźć ciekawy zakątek świata.

Ostatni projekt z wielu, których nie sposób wymienić to „Fundusze unijne dla przedsiębiorczych”. Unia Europejska pomaga młodym przedsiębiorcom w wybiciu się na szczyt, ten projekt jest dowodem na to ile można zyskać, znając zasady na jakich działa unia i co dzięki niej można osiągnąć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group