Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8993
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przed nami premiera (nie tylko) dla młodzieży

Czwartek, 16 marca 2017, 15:07
Aktualizacja: Sobota, 18 marca 2017, 6:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Przed nami premiera (nie tylko) dla młodzieży
Fot. Przemek Kaczałko
„Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego to najnowsza propozycja Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, która zagości w repertuarze naszej placówki kultury. Spektakl wyreżyserował Szymon Kaczmarek.

- Młodzież chodzi do teatru, uczestniczy w naszych przedstawieniach, jest aktywna. Nie tylko spektakle przyciągają tę młodzież, ale mamy też szereg działań edukacyjnych łącznie z młodzieżową sceną dramatyczną – mówił podczas wczorajszej (15.03) konferencji prasowej Tadeusz Wnuk, dyrektor teatru przyznając, że „Odprawa posłów greckich” Kochanowskiego jest tekstem trudnym, ale ma duże przesłanie, który w przełożeniu na język współczesny za pomocą inscenizacji oraz środków artystycznych sprawi, że będzie to kierunek, za którym młodzież podąży, a tekst okaże się bardziej przyswajalny.

Bardzo często się zdarza, że niektórych lektur młodzież w ogóle nie chce czytać m.in. ze względu na niezrozumiały dla nich język. Potwierdza to z własnego doświadczenia dyrektor Wnuk, który wspomina, że po obejrzeniu ekranizacji powieści Sienkiewicza sięgał do książek. - Być może taka jest też teraz kolejność, że najpierw trzeba coś zobaczyć, żeby do tego wrócić – mówił szef placówki kultury.

- Starałem się zrozumieć, co autor miał na myśli w takim starodawnym myśleniu, ale jednak trudno wziąć tekst, który jest najstarszym dziełem dramaturgii polskiej, ale nie najwybitniejszym – wyznał reżyser spektaklu, który przyznał, że w tekście trudno doszukać się akcji, ale w swojej interpretacji stara się doszukać napięcia, przede wszystkim między aktorami i widzami. - Przekaz jest mocny i klarowny. To rodzaj niezgody na polityczną współczesność widzianą z perspektywy Grecji antycznej – rodzącej się demokracji i zalążków demokracji polskiej, renesansowych sejmików polskich, na których nic nie dało się załatwić. Mimo że jesteśmy ileś lat dalej, nadal możemy obserwować jak ten system jest trudny, jak łatwo jest manipulować tłumem – mówił Szymon Kaczmarek. - W tym spektaklu jest kilka takich momentów, w których aktorzy jasno dają do zrozumienia, że mają dosyć Troi, ale w tym kontekście ta Troja to nasze państwo – Polska – dodał twórca spektaklu.

„Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego:
Reżyseria: Szymon Kaczmarek, asystent reżysera: Marta Kędziora, scenografia: Kaja Migdałek, dramaturgia i opracowanie muzyczne: Żelisław Żelisławski. Praca nad słowem: Grażyna Matyszkiewicz. Występują: Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Robert Mania, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko, Jacek Grondowy, Julia Łukowiak (gościnnie) oraz Radosław Dróżdż (gościnnie). Premiera w sobotę (25.03) o godz. 19:00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group