Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3214
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Przeciw powodzi – co zrobiono, co jeszcze trzeba zrobić

Sobota, 1 listopada 2014, 8:20
Aktualizacja: 8:23
Autor: Mea
Powiat: Przeciw powodzi – co zrobiono, co jeszcze trzeba zrobić
Fot. Mea
Podczas sesji Rady Powiatu Andrzej Marczak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w jeleniogórskim starostwie przedstawił realizowane działania w celu polepszenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. – Niestety nie zostały usunięte wszystkie skutki powodzi z lat poprzednich, dlatego wciąż występuje degradacja murów oporowych rzek i potoków – mówił Andrzej Marczak.

Najpilniejszego remontu wymaga odcinek na rzece Kamiennej między Piechowicami i Szklarską Porębą, gdzie podmywane są fundamenty. Był tam remont, jednak nie wszystkie usterki zostały usunięte.

- Pilnie trzeba wyremontować również odcinek koryta rzeki Łomnica od Miłkowa do Karpacza. Odbudowy wymagają trzy zapory przeciw rumowiskom powyżej Podgórzyna na potoku Podgórna. Na rzece Bóbr trwają obecnie prace remontowe na odcinku Wojanów – Bobrów. Nadal wymagają kompleksowej regulacji odcinki tej rzeki między Dąbrowicą i Wojanowem oraz między Bobrowem i Janowicami Wielkimi – wymieniał dyrektor.

By poprawić bezpieczeństwo w powiecie potrzebny jest suchy zbiornik w Kostrzycy. Trzeba też stworzyć system ostrzegania ludności. - Zabiegamy o przeznaczenie na ten cel funduszy – twierdził Andrzej Marczak.
Zarząd Zlewni w Jeleniej Górze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w 2013 r. wykonał remonty: na potoku Łomniczka w Karpaczu za ponad 350 tys. zł, na rzece Kamienna w Szklarskiej Porębie za ponad 1 mln zł, na potoku Kamieńczyk w tym samym mieście za ponad 600 tys. zł, na rzece Bóbr w gminie Mysłakowice za ponad 360 tys. zł, na rzece Łomnica w tej samej gminie za ponad 320 tys. zł, na Karpnickim Potoku za ponad 300 tys. zł.

W gminie Podgórzyn na potoku Czerwień zabudowano wyrwę brzegową w murze regulacyjnym, co kosztowało ponad 16 tys. zł. W gminie Stara Kamienica wyregulowano rzekę Kamienica za ponad 620 tys. zł i potok „Z” za ponad 100 tys. zł W Kowarach udrożniono potok Jedlica, co kosztowało ponad 100 tys. zł, a w Gminie Jeżów Sudecki udrożniono potok Złotucha i wycięto drzewa za ponad 30 tys. zł.

Ponadto Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu z oddziałem w Lwówku Śląskim usunął skutki powodzi na cieku Komar w Gminie Janowice Wielkie za ponad 350 tys. zł oraz w tej samej gminie na cieku Silnica za ponad 97 tys. zł. W gminie Jeżów Sudecki usuwano szkody powodziowe na strumieniu Pija za ponad 200 tys. zł, strumieniu Ochotnica za ponad 56 tys. zł oraz na strumieniu Szumiąca za ponad 56 tys. zł. W gminie Mysłakowice dokonano konserwacji wałów przeciwpowodziowych przy rzece Bóbr, co kosztowało ponad 5 tys. zł oraz wykonano prace na strumieniu Gruszków za ok. 66 tys. zł. W gminie Podgórzyn remontowano strumienie Żarniak za ok. 7 tys. zł oraz Studniak za ok. 8 tys. zł. W gminie Stara Kamienica remontowano strumień Kamieniczka za ponad 29 tys. zł, Potok G za 30 tys. zł oraz Grudna za ponad 5 tys. zł. W tej gminie usunięto również szkody powodziowe na strumieniu Wojcieszka za ponad 300 tys. zł i Młynówka II za ponad 11 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group