Sobota, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 5143
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przeciw emisji kominowej

Wiadomości: Region
Piątek, 15 lutego 2019, 11:12
Aktualizacja: Sobota, 16 lutego 2019, 8:11
Autor: WAC
Szykuje się duże wsparcie finansowe dla osób oraz podmiotów zainteresowanych zdobyciem dofinansowania na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Karkonoska  Agencja Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze,  we współpracy z samorządami z terenu powiatu jeleniogórskiego, przygotowuje  wniosek aplikacyjny w ramach ogłoszonego przez  Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą  naboru wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących zwalczania emisji kominowej.

W ramach programu, mieszkańcy powiatu będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości 85 procent kosztów kwalifikowanych, jednak średnia wartość grantu nie będzie mogła przekroczyć 35 tysięcy zł). Do wniosku zgłosić można zadanie planowane do realizacji w latach 2020-2021.

Dofinansowanie można będzie otrzymać na modernizację systemów grzewczych, obejmującą wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na podłączenie do sieci ciepłowniczej, instalację źródeł ciepła opartych o OZE (np. pomp ciepła) lub instalację kotłów spalających biomasę lub ewentualnie paliwa gazowe. Wymianie źródła ciepła mogą towarzyszyć uzasadnione modernizacje systemu grzewczego pozostające w związku przyczynowo - skutkowym ze zmianą źródła ciepła. Wymiana źródła ciepła jest elementem obowiązkowym.

Nie będzie jednak możliwa wymiana dotychczas używanych kotłów gazowych i olejowych na inne źródła ciepła, dotychczas używanych źródeł ciepła na kotły węglowe, w tym ekogroszek, niezależnie od ich klasy.

Grantobiorcami będą mogły być osoby fizyczne będące właścicielem domów jednorodzinnych, właścicielem mieszkań w domach wielorodzinnych, najemcy mieszkań w domach wielorodzinnych (posiadający tytuł do lokalu mieszkalnego oraz prawo do dysponowania lokalem na cele projektu w okresie realizacji i trwałości projektu). Grantobiorcą może być także wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa czy TBS,  jedynie w przypadku, gdy połączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze nie jest uzasadnione ekonomicznie.

Aby projekt miał szanse realizacji, poprzez strony internetowe samorządów zbierane są wstępne deklaracje mieszkańców zainteresowanych dofinansowaniem. Ankiety mają charakter sondażowy. Ich wypełnienie nie jest jednoznaczne z udziałem w projekcie. Działanie to stanowi element rozpoznania potrzeb mieszkańców na wymianę pieców na obszarze Aglomeracji Jeleniogórskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

6
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
22%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Les 15-02-2019 11:54
Kiedy przeciw trucicielom szos i klamotom z Germanii to dopiero powoduje smog
~ 15-02-2019 15:10
do: ~Les (11:54)
Jak wytłumaczysz to że w Polsce poza okresem grzewczym smog właściwie nie występuje, a występuje często w okresie grzewczym głównie w bezwietrzne dni?!Co, wiosną latem i wczesną jesienią jeździ mniej samochodów, a zima więcej? Spaliny samochodowe w miastach takich jak np. Jelenia Góra to maks. do 10% przyczyny powstawania smogu.W miastach dużych powyżej 0,5 mln. mieszkańców to kilkanaście procent, reszta to głównie tzw. niska emisja i przemysł.
~fabio 15-02-2019 16:40
do: ~ (15:10)
To prawda, samochody to drobiazg w porównaniu z kominami mieszkań i fabryk. Ale należałoby zwrócić uwagę na niektóre pojazdy, które często ciągną za sobą zasłonę dymną. Te to dopiero trują tych co jadą za nimi i przechodniów. Często to stare, zdezelowane nieboszczyki co dawno powinny być zezłomowane a jakimś dziwnym trafem dalej jeżdżą.
~precz z PiSPOPSLSLD i pozost 15-02-2019 18:21
do: ~Les (11:54)
w jeleniej dziurze już ze 70procent ludzi posiada ogrzewania ekologiczne a ci dalej że to kominy, fabryk niema a smog coraz większy ale nikt nie mówi o niemieckich elektrowniach WĘGLOWYCH których niemcy nastawiali wzdłuż naszej granicy chyba ze 20 bo się z atomu wycofują i wiatraki im przestały się też podobać a we wałbrzychu mają kopalnie otwierać bo kiedyś doprowadzili do upadku polskie kopalnie tylko po to aby teraz odkupić za grosze te tereny i wydobywać węgiel do swoich elektrowni, Niejaki Pan wiosna Biedroń też działając wspólnie i w porozumieniu z zachodem ma działać na niekorzyść Polski zapowiadając np. likwidację górnictwa ale nie mówi co potem będzie z ludźmi którzy kooperują z górnictwem czyli przemysł metalurgiczny,chemiczny, transportowy, paliwowy heh to tak lekką ręką jest około 5-7mln ludzi polaków o których ten koleś nie powiedział gdzie mają iść do pracy po likwidacji kopalń - no jak zwykle mają wyjechać to kalifatu niemieckiego,angielskiego, szwedzkiego, francuskiego - dlaczego chcą wyludnić te tereny i kto tu będzie mieszkał po wyludnieniu - Polaki ocknijcie się
~Ben 15-02-2019 19:50
do: ~precz z PiSPOPSLSLD i pozost (18:21)
Zgadza się !!! Większość ludzi pali gazem, zimy są cieplejsze. Niemcy nas trują !!!
~Michrou 15-02-2019 21:46
do: ~precz z PiSPOPSLSLD i pozost (18:21)
Wystarczy spojrzeć na byle stronę z zanieczyszczeniami powietrza, by wyciągnąć wnioski, że sami siebie trujemy. Największe zanieczyszczenia są na południu Polski, bliżej Krakowa i Katowic, Niemcy teleportują tam smog? Wszystkie inne dane statystyczne również pokazują, że to my trujemy sąsiadów, a nie oni nas, Słowacy ponoć zaczęli budować stacje pomiaru powietrza na granicy z Polską, by się o tym przekonać. Elektrownie węglowe mają filtry, emitują głównie CO2, a nie zanieczyszczenia w postaci smogu. Naucz się też stosować interpunkcję, bo ledwo da się to przeczytać. Akurat Niemcy zwiększają udział energii odnawialnej z roku na rok. Czyli typowe "nie wiem, ale się wypowiem" podsycone idiotycznymi teoriami spiskowymi. Na gospodarce opartej na węglu tracimy. Znalazłem źródło mówiące, że szacunkowo po upadku komuny ~200mld zł w plecy. Olbrzymie ilości węgla sprowadzamy i tak zza granicy. Trzeba jak najszybciej odejść od tego źródła energii elektrycznej i przerzucić się na atom, potem powoli zastępować go coraz wydajniejszymi i tańszymi OZE. Ze względu na niezależność energetyczną, gospodarkę, oraz środowisko. Warto też podkreślić, że za około połowę zanieczyszczenia powietrza w Polsce odpowiada niska emisja (spalanie pozaprzemysłowe), a nie przemysł (sumarycznie ~15-30%, zależnie od branych pod uwagę wielkości cząsteczek smogu), czy samochody (10%). Z ciekawości, skąd bierzesz te bzdurne wymysły?
~iuhouhu 15-02-2019 21:58
do: ~Michrou (21:46)
proponuje też obejrzeć mapy NASA a tam też na czerwono część belgi,holandi i niemiec patrzcie i się sami przekonajcie a w polsce wcale nie najgorzej heh
~iuhouhu 15-02-2019 22:13
do: ~Michrou (21:46)
a dlaczego niemcy u siebie do 2020 likwidują wszystkie elektrownie atmowe i przechodzą na elektrownie węglowe a we wałbrzychu chcą wydobywać węgiel dziwne to wszystko cos z tym smokiem nie tak
~Michrou 16-02-2019 11:47
do: ~iuhouhu (22:13)
Źródło? Pierwsze informacje które znalazłem mówią o zwiększaniu udziału OZE, który już jest zrównany z węglem. Patrząc na dane statystyczne ze strony wysokienapięcie od 1990 roku Niemcy zmniejszają udział węgla i atomu w produkcji energii, zwłaszcza tego drugiego, za sprawą OZE. Widać jak na tacy, że atom nie jest zastępowany węglem, tylko energią odnawialną. Niemcy będą kontynuować trend odchodzenia od węgla i przeznaczają na to pieniądze, a udział OZE cały czas wzrasta i planuje się, że będzie około 2x większy w wieloletniej perspektywie. Co do zanieczyszczeń zobrazowanych przez NASA, to o które które chodzi? Ja znalazłem to: "Mapy NASA przedstawiają wizualizacje bezwzględnego stężenia dwutlenku azotu w troposferze (niebieskim kolorem zaznaczono najmniejsze stężenie, czerwonym największe). Pokazano też obserwowane zmiany w zanieczyszczaniu powietrza w okresie od 2005 do 2014 roku. Wynika z nich, że Stany Zjednoczone, Europa i Japonia, dzięki wprowadzonym w ostatnich latach regulacjom kontroli emisji, nie zanieczyszczają już tak powietrza jak jeszcze kilka lat temu" Mówisz tutaj o zupełnie innym zanieczyszczeniu, atmosfery, a nie powietrza w którym oddychamy, ja piszę o smogu. Patrząc teraz na mapę "European Air Quality Index" wyraźnie widać, że w Polsce (na południu), Czechach i Słowacji jest chyba najgorzej, a we Francji źle, ale trochę lepiej. Niemcy zaś mają świeże powietrze.
~Kot 17-02-2019 12:38
do: ~iuhouhu (22:13)
Skoro Niemcy wracają do węgla to dlaczego zamknęli ostatnią kopalnie węgla na swoim terenie? Pokłady węgla jeszcze mają i to sporo. I teraz chcąc wracać do węgla pozbywają się strategicznego surowca? Ludzie myślcie. A o wypocinach człowieka i nicku PISPOPSLSLDitp.. nie będę się wypowiadać . Szkoda czasu na jego bezmyślne bzdury.
~Anonim+ 15-02-2019 13:48
No, wreszcie jakieś właściwe kroki do walki ze smogiem. Podłączanie kolejnych kamienic w centrum miasta do pobliskich ciepłociągów jest chyba najtańszym i najlepszym rozwiązaniem. Wszelkie indywidualne nawet eko-kotły rozwiążą ten problem jedynie marginalnie.
~Pawell 15-02-2019 18:09
do: ~Anonim+ (13:48)
Tak Tylko szkoda że jelenia góra sprzedała ciepłownie a teraz promuje przyłączenie do niej
~7y9p8y98u98 15-02-2019 18:28
do: ~Anonim+ (13:48)
uwag na ludzi którzy promują monopolistów typu PEC - już wystarczy że Gdańsk opłaca niemieckim dzieciom baseny i inne zajęcia edukacyjno-sportowe chyba w dreźnie bo właścicielem Gdańskiego PECU są niemcy chyba z Drezna , a czy ludzie z Jeleniej Góry wiedzą kto jest właścicielem tego pecu jelenia góra - chyba też jakieś udziały mają niemcy bo chyba kupili udziały w Opolskim Pecu czyżby więc po raz kolejny polacy będą niemieckim dzieciom opłacać rozmaite atrakcje..
~Anonim+ 15-02-2019 19:18
do: ~7y9p8y98u98 (18:28)
Nie interesuje mnie, kto dostarcza mi ciepło - niech będzie z samego Piekła, byle zawsze stabilnie, tanio i ekologicznie! Nasze ECO też podlega firmie z Niemiec i co - daje gorsze ciepło?
~iuhouhu 15-02-2019 22:07
do: ~Anonim+ (19:18)
jak chcesz antypolaku finansować obcych to lepiej zamieszkaj u nich - ja tam bym wolał aby takie firmy jak PEC,Wodociągi,Energetyka,gazownia były tylko w rękach polaków i żeby polskie dzieci z tego tytułu miały profity w postaci darmowych basenów,wycieczek, i innych rekreacji no i żeby co miesiąc dostawały tak jak niemieckie po 200euro na głowę ale przez wielu antypolaków co niszczą to państwo i polski przemysł mamy tak jak mamy
~Gyzw 15-02-2019 15:26
Prosze NATYCHMIASTOWO dofinansowac truciciela Stolarnia KORNIK CEGLANA 1.Codziennie okoliczni mieszkancy jak i Cieplice sa zatruwani szczegolnie w godzinach rannych wszechobecnym dymem 7 dni w tygodniu.Truciciel ma to daleko w dupie.Moze ktos w koncu powiem z Wladz STOP.?ZAKLADAM ZE TEZ SA NARUSZONE PRZEPISY BHP odnosnie skladowanego drewna .S.P.od czasu do czasu przyjezdza gasic sadze.LUDZIE RATUNKU.🤤
~adi 15-02-2019 16:47
gdyby np do Łomnicy był doprowadzony gaz, to sądzę że bardzo dużo domów podłączyło by się do sieci, i zrezygnowało z używania pieców opalanych węglem, drewnem, peletem i śmieciami. A jeśli chodzi o dofinansowanie( patrzmy realnie ) to większości ludzi nie stać na to aby za własne pieniądze zmienić sposób ogrzewania domu, a dopiero po takiej inwestycji ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group