Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 7178
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przeciw emisji kominowej

Piątek, 15 lutego 2019, 11:12
Aktualizacja: Sobota, 16 lutego 2019, 8:11
Autor: WAC
Szykuje się duże wsparcie finansowe dla osób oraz podmiotów zainteresowanych zdobyciem dofinansowania na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Karkonoska  Agencja Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze,  we współpracy z samorządami z terenu powiatu jeleniogórskiego, przygotowuje  wniosek aplikacyjny w ramach ogłoszonego przez  Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą  naboru wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących zwalczania emisji kominowej.

W ramach programu, mieszkańcy powiatu będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości 85 procent kosztów kwalifikowanych, jednak średnia wartość grantu nie będzie mogła przekroczyć 35 tysięcy zł). Do wniosku zgłosić można zadanie planowane do realizacji w latach 2020-2021.

Dofinansowanie można będzie otrzymać na modernizację systemów grzewczych, obejmującą wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na podłączenie do sieci ciepłowniczej, instalację źródeł ciepła opartych o OZE (np. pomp ciepła) lub instalację kotłów spalających biomasę lub ewentualnie paliwa gazowe. Wymianie źródła ciepła mogą towarzyszyć uzasadnione modernizacje systemu grzewczego pozostające w związku przyczynowo - skutkowym ze zmianą źródła ciepła. Wymiana źródła ciepła jest elementem obowiązkowym.

Nie będzie jednak możliwa wymiana dotychczas używanych kotłów gazowych i olejowych na inne źródła ciepła, dotychczas używanych źródeł ciepła na kotły węglowe, w tym ekogroszek, niezależnie od ich klasy.

Grantobiorcami będą mogły być osoby fizyczne będące właścicielem domów jednorodzinnych, właścicielem mieszkań w domach wielorodzinnych, najemcy mieszkań w domach wielorodzinnych (posiadający tytuł do lokalu mieszkalnego oraz prawo do dysponowania lokalem na cele projektu w okresie realizacji i trwałości projektu). Grantobiorcą może być także wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa czy TBS,  jedynie w przypadku, gdy połączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze nie jest uzasadnione ekonomicznie.

Aby projekt miał szanse realizacji, poprzez strony internetowe samorządów zbierane są wstępne deklaracje mieszkańców zainteresowanych dofinansowaniem. Ankiety mają charakter sondażowy. Ich wypełnienie nie jest jednoznaczne z udziałem w projekcie. Działanie to stanowi element rozpoznania potrzeb mieszkańców na wymianę pieców na obszarze Aglomeracji Jeleniogórskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

6
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
22%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
57
Tak
60%
Nie
40%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group