Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7303
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Prystrom sparaliżuje galerię

Wtorek, 6 maja 2008, 7:30
Aktualizacja: 13:58
Autor: ROB
JELENIA GÓRA: Prystrom sparaliżuje galerię
W tym miejscu ma stanąć główny budynek Focus Parku.
Fot. TEJO
Lider Wspólnego Miasta może zablokować powstanie galerii Focus Park. Zaskarżył do wojewody uchwałę rady miejskiej w tej sprawie. Jeśli prawnicy urzędu podzielą jego zdanie, będziemy mogli zapomnieć o inwestycji na ul. Kilińskiego na dobrych kilka lat!

– Wpłynęły do nas dwie skargi na tę uchwałę – dowiedzieliśmy się w biurze prasowym wojewody. – Obie złożył Robert Prystrom, jedną jako osoba fizyczna, drugą – jako prezes stowarzyszenia Wspólne Miasto.

Ta uchwała to w praktyce zgoda rady na budowę galerii Focus Park na placu przy ul. Kilińskiego. Decyzja zapadła 11 kwietnia. Zdecydowana większość rajców była za, nikt nie głosował przeciw. Tylko Wspólne Miasto wstrzymało się od głosu. Ale – jak zapewniał ich przewodniczący Miłosz Sajnog – nie dlatego, że nie jego klub chce galerii, tylko dlatego, że nie podoba mu się polityka prezydenta w sprawie tego gruntu. – A to nie ma nic wspólnego z inwestorem – podkreślał.

Miłosz Sajnog nadal zapewnia, że Wspólne Miasto nie chce blokowania tej inwestycji. I dodaje, że o działaniu Roberta Prystroma dowiedział się od innego radnego. – To bardzo dziwne – podkreślił radny.

Jednak nie jest tajemnicą, że sprawa galerii Focus Park poróżniła Roberta Prystroma i Miłosza Sajnoga. – Obaj panowie mieli odmienne zdania na ten temat. Z tego powodu Robert Prystrom przyszedł na sesję, na której podejmowano decyzję. Chciał osobiście dopilnować, jak głosują jego radni – mówi jeden z naszych informatorów.

Jak przypuszcza, radni i tak zagrali Prystromowi na nosie, gdyż mieli być przeciw, a wstrzymali się od głosu. Niektórzy plotkują nawet, że ten konflikt to początek końca Wspólnego Miasta.

Nie udało nam się porozmawiać z Robertem Prystromem. Zainteresowany wyjechał za granicę i był nieuchwytny. A szkoda, gdyż w tej sprawie jest wiele niewiadomych.
Robert Prystrom wcześniej wielokrotnie podkreślał, że miasto powinno odzyskać teren przy ul. Kilińskiego od spółki Atlant, która wiele lat temu miała tam budować galerię Forum. – Można było go sprzedać za spore pieniądze. Miasto zyskałoby kilkadziesiąt milionów złotych i legalnie wybudowaną galerię – mówił w ubiegłym roku.

Prystrom podkreślał też, że w tym miejscu nie może powstać obiekt wielkopowierzchniowy, gdyż zabrania tego studium uwarunkowań. Z tym, że w czasach kiedy owe studium powstało, nie budowano takich sklepów.

Nie wiadomo też, co dokładnie nie podoba się Robertowi Prystromowi w uchwale rady miejskiej. Prawnicy wojewody jeszcze nie rozpoczęli rozpatrywania jego skarg, gdyż do Wrocławia nie dotarła jeszcze stosowna uchwała rady miejskiej.

Jedno tylko jest pewne. Jeśli prawnicy wojewody przyznają Prystromowi rację i unieważnią uchwałę z powodów merytorycznych, o jakiejkolwiek budowli na ul. Kilińskiego będziemy mogli zapomnieć na dobrych kilka lat. Tyle może potrwać powtórzenie niektórych procedur.
Jeśli uda nam się skontaktować z Robertem Prystromem, przedstawimy więcej szczegółów w sprawie zaskarżenia uchwały.

– Działania pana Prystroma to kolejna gra, która nie służy dobru miasta, tylko jego prywatnym interesom – uważa Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Uchwałę tą opiniowała RIO i NSA i nie miały zastrzeżeń.
Nie chciał jednak przysiąc, że dokument jest wolny od wad. – Każdy prawnik ma swój punkt widzenia, dlatego nie wiem, czy nadzór prawny wojewody czegoś nie znajdzie – powiedział nam J. Łużniak.

Zgodę na budowę Focus Parku wyrazili radni Sejmiku Dolnośląskiego. Dzięki temu inwestor ma teoretycznie otwartą drogą do uzyskania pozwolenia na budowę – czyli ostatniego etapu żmudnych formalności. Kiedy ją uzyska, na plac będa mogły wjechać koparki. To na razie teoria, gdyż jeśli skarga Roberta Prystroma okaże się słuszna, wiele procedur będzie należało powtórzyć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group