Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 3950
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Prystrom do władz Jeleniej Góry: Nie szkodźcie miastu!

Piątek, 5 sierpnia 2011, 7:35
Aktualizacja: Sobota, 6 sierpnia 2011, 9:00
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Prystrom do władz Jeleniej Góry: Nie szkodźcie miastu!
Fot. Angela
Lider Wspólnego Miasta Robert Prystrom wezwał samorządowców do zaniechania działań na niekorzyść rozwoju Jeleniej Góry. Uczynił to w specjalnych wnioskach skierowanych do prezydenta Marcina Zawiły, a o swoich działaniach poinformował przed ogrodzeniem działki przy ul. Kilińskiego, gdzie ma powstać galeria Focus Mall.

– W złożonym wniosku żądamy by władze miasta w trybie pilnym przeprowadziły postępowanie w zakresie otwartego przetargu na sprzedaż działki budowlanej 40/2 położonej przy ul. Kilińskiego, a która od 2006 roku jest dzierżawiona po drastycznie zaniżonej wartości przez firmę Parkridge (Focus Park Jelenia Góra) . 31 grudnia br. upływa bowiem ostateczny termin dzierżawy tej działki – powiedział lider Wspólnego Miasta.

– Spełnia ona wszystkie wymogi samodzielnej działki i powinna być ona użytkowana w taki sposób, żeby przynosiła miastu dochody, a nie straty, jak to ma miejsce od pięciu lat. Przetarg umożliwiłby uzyskanie za tę działkę najkorzystniejszej ceny, do czego prezydent jest zobowiązany ustawami o finansach publicznych i o samorządzie gminnym oraz zasadami gospodarowania nieruchomościami . Wartość rynkowa tej działki to ponad 3 mln zł, które można byłoby wykorzystać na sport, remonty czy stworzenie miejsc pracy dla jeleniogórzan – dodał Robert Prystrom.

Złożony wniosek dotyczył również wezwania władz miasta do wyegzekwowania od spółki Parkridge 1,5 mln zł za niewykonanie do końca 2010 roku zadeklarowanych zadań czyli budowy łącznika między ulicami Kilińskiego i Osiedlem Robotniczym oraz budowy samej galerii.
- Te pieniądze miastu się po prostu należą i od stycznia br. władze miasta powinny przystąpić do ich egzekucji – zaznaczył polityk.

Lider WM mówił też, że oczekuje odpowiedzi, dlaczego miasto nie podjęło jeszcze żadnych kroków w celu wyegzekwowania 10 mln zł, jakie firma Rank Muller, inwestor Pasażu Grodzkiego przy ul. Jasnej - Grodzkiej miał zapłacić za wykonanie zabudowy niezgodnej ze studium miasta.

- Zgodnie z oświadczeniem prezydenta firma Rank Muller zobowiązała się po zakończeniu inwestycji wypłacić miastu 10 mln zł tytułem odszkodowania za zabudowę niezgodną z studium miasta. Teren został bowiem sprzedany za ok. 1 mln zł pod zabudowę mieszkalno-usługową, a nie pod budowę wielkopowierzchniowego obiektu handlowego. W związku z tym, ze w rzeczywistości powstał tam obiekt wielko powierzchniowy, wartość rynkowa gruntu drastycznie wzrosła. Te 10 mln zł jest więc uzupełnieniem ceny rynkowej tego gruntu – mówił Robert Prystrom.

Ostatni z wniosków dotyczył zadłużenia miasta wobec wspólnot mieszkaniowych, które zdaniem szefa WM wynoszą około 20 mln zł.
- W związku ze skargami mieszkańców, właścicieli lokali i członków wspólnot mieszkaniowych, wezwaliśmy miasto do wypłacenia do końca września br. wszystkich należnych zobowiązań wobec wspólnot mieszkaniowych włącznie z odsetkami. Chodzi tu o niepłacone od lat wpłaty na fundusze remontowe wspólnot. Długi ze strony miasta blokują remonty i modernizację budynków, w których miasto ma swoje udziały własnościowe, bo banki nie chcą udzielać pożyczek wspólnotom, w których fundusz remontowy jest na minusie. Dlatego zawnioskowaliśmy, by prezydent miasta przekazał na rzecz ZGKiM w Jeleniej Górze kwotę 16 mln zł na zaspokojenie tych roszczeń. Teraz oczekujemy odpowiedzi na nasze wnioski i stosowne wyjaśnienia – mówił szef WM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group