Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5898
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prowokacja obrazkami

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 20 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 20 lipca 2006, 18:41
Autor: Kolektyw Twórczy Sama Słodycz
Fot. Kolektyw Twórczy Sama Słodycz
Komiksowe scenki autorstwa osiemnastoletniego Marka Brodowskiego można oglądać na wystawie w Galerii Muflon Miejskiego Domu Kultury w Sobieszowie. To prace w klimacie „brudnej utopii”, niepokojące i ciężkie, ale intrygujące swoim unikalnym klimatem tajemniczej proweniencji odlotu, sennego marzenia – czy raczej półkoszmaru. W aranżowaniu wystawy pomagała autorowi Kasia Zyzało.

Rysownik inspirację czerpie z muzyki (m.in. Kombajnu Do Zbierania Kur Po Wioskach), filmów offowych i, oczywiście, komiksów. Mimo młodego wieku zaskakuje dojrzałą formą, skondensowanym, konkretnym stylem i skrystalizowanym przesłaniem.

– Dzisiaj granica pomiędzy dobrem a złem jest niebezpiecznie zatarta. W dużej mierze to wina mediów. Dobra jest mniej, ale myślę, że jest silne. Tworząc myślę o jednym – szczerości. Cała trudność polega na tym, by emocje, które towarzyszą mi odczas malowania, zostały przeniesione na papier, czy płótno - odczucia, pomysły, wrażenia – mówi Marek Brodowski.

Wydaje się, że zabieg ten powiódł się doskonale. Prace są bezkompromisowe i drapieżne, niemniej jednak nie epatują zbędną wulgarnością czy turpizmem. Wykreowany przez Marka świat zaskakuje, ale jest wyraźnie paralelny do znanego nam na co dzień. Wciąga.

Wernisaż sprowokował do porzucenia kąpieli wodno-słonecznych naprawdę sporą grupę ludzi, zwłaszcza rówieśników Marka, którzy jego dokonania plastyczne mogli śledzić choćby na ulicach i szkolnych korytarzach (wlepki – świetne).

Nie zabrakło jednak i starszych gości, wystawę odwiedził m.in. polonista, pan Grzywacz, prowadzący grupy tetralne II LO im. Norwida, w których działalność młody rysownik również jest zaangażowany. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem prezentowanych obrazów. W tym jest smak, którego najczęściej młodym (i nie tylko) artystom brakuje.

Polecamy wszystkim gotowym na atak potworów zamieszkujących głowę Marka Brodowskiego i chętnym na śledzenie drogi artystycznej tego utalentowanego chłopaka. Jesteśmy pewni, że to dopiero początek czegoś naprawdę dużego.

Swój wkład w wystawę miał też dyrektor MDK „Muflon”. Henryk Dumin. Kuratorem ekspozycji jest Jolanta S. Szewczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~eyden 20-07-2006 18:47
A tą Kasię to pamiętam ze studniówki znajomej. Podeptałem ją lekko na próbie 'Poloneza'. :)
~Monis 20-07-2006 20:19
Hehe mój sąsiad zdolny widze;) widziałam jego kilka prac bo u nas w szkole pani je pokazywala sa świetne:) Marek masz talent gratuluje!
~mm 20-07-2006 22:06
brawo Marek!! zdolna bestia z Ciebie:P PS. wie ktos moze do kiedy bedzie ta wystawa?
~zyrant 20-07-2006 22:29
Ta Kasia to fajna laska ,lepsza niż te obrazki.
~fajnie jest 21-07-2006 0:09
cytuję artykuł "jego dokonania plastyczne mogli śledzić choćby na ulicach i szkolnych korytarzach (wlepki – świetne)." koniec cytatu. Zdaje się, że vlepki są rzeczą za którą można oberwać mandat-noo chyba, że ja o czymś nie wiem.. OCZYWISCIE KOCHAM VLEPKI dlatego prosze ładnie nasze władze i innych ludzi aby NIE ZRYWALI vlepek!To jedna z niewielu dobrych rzeczy jaka przytrafiła się naszemu światu! NIE NISZCZCIE VLEPEK-mimo zakazów.
~znawca 21-07-2006 16:13
Wystawę oglądnełem dziś i muszę stwierdzić, iż młody człowiek ma dużo ciekawych prac. styl i polot jak na amatora też bardzo doby. Z jego prac wynika ,że jest dobrym obserwatorem i czułym na krzywdy ludzkie. Ciekawe połczenie prac i tła na których je wystawił . Brawo młody człowieku!!!
~obserwator_1 21-07-2006 17:56
u Marek nie wiedziałem że masz taki talent. Wielkie brawa dla ciebie.
~ziomek 21-07-2006 18:22
powinni dac wiecej fotek tej kasi zeby ja sobie obadac :-)
~asiasrasia 21-07-2006 22:12
nie widziałam, ale nadrobie
~eyden 22-07-2006 2:01
Zdaje mi się, że mam Kasię gdzieś jeszcze w prywatnych zbiorach... na zdjęciach oczywiście.
~pultina 24-07-2006 18:19
Niesamowity debiut w tak nudnym mieście. Człowiek ma coś do powiedzenia w dodatku robi to w dobrym i charakterystycznym (już) dla niego stylu. Idź za ciosem i bądź w pracach konsekwentny jak do tej pory. Miejmu nadzieje, że niedługo pojawisz się znowu. Gratulacje!
~turysta 25-07-2006 12:52
Brawo , Brawo , Brawo wszedłem przypadkowo do tej "Galerii" i to co zobaczyłem to mnie zatkało, prace sa świetne
~rozuś 28-07-2006 0:41
Marek górą:) wszyscy w Ciebie wierzyliśmy i jak widać wystawa jest Twoim pierwszym małym sukcesem;) a przed Tobą jeszcze ich wiele na pewno z Twoim talentem, wyobraźnią i poglądem na świat;)
~pani doktor 13-08-2006 15:47
Jesteś bardzo uzdolnionym i inteligentnym człowiekiem i tego się trzymaj. Osobiście uważam, że masz zadatki na świetnego i cenionego artystę. Jednak do tego niezbędy jest talent, który niezaprzeczalnie posiadasz oraz wiedza. Jeśli połączysz zamiłowania z nauką jestem przekonana, że staniesz się sławny nie tylko w Polsce, również w Europie a kto wie może nawet na świecie..Tego Ci życzę z całego serduszka i wierzę w Ciebie:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group