Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 8844
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prowokacja obrazkami

Czwartek, 20 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 20 lipca 2006, 18:41
Autor: Kolektyw Twórczy Sama Słodycz
Jelenia Góra: Prowokacja obrazkami
Fot. Kolektyw Twórczy Sama Słodycz
Komiksowe scenki autorstwa osiemnastoletniego Marka Brodowskiego można oglądać na wystawie w Galerii Muflon Miejskiego Domu Kultury w Sobieszowie. To prace w klimacie „brudnej utopii”, niepokojące i ciężkie, ale intrygujące swoim unikalnym klimatem tajemniczej proweniencji odlotu, sennego marzenia – czy raczej półkoszmaru. W aranżowaniu wystawy pomagała autorowi Kasia Zyzało.

Rysownik inspirację czerpie z muzyki (m.in. Kombajnu Do Zbierania Kur Po Wioskach), filmów offowych i, oczywiście, komiksów. Mimo młodego wieku zaskakuje dojrzałą formą, skondensowanym, konkretnym stylem i skrystalizowanym przesłaniem.

– Dzisiaj granica pomiędzy dobrem a złem jest niebezpiecznie zatarta. W dużej mierze to wina mediów. Dobra jest mniej, ale myślę, że jest silne. Tworząc myślę o jednym – szczerości. Cała trudność polega na tym, by emocje, które towarzyszą mi odczas malowania, zostały przeniesione na papier, czy płótno - odczucia, pomysły, wrażenia – mówi Marek Brodowski.

Wydaje się, że zabieg ten powiódł się doskonale. Prace są bezkompromisowe i drapieżne, niemniej jednak nie epatują zbędną wulgarnością czy turpizmem. Wykreowany przez Marka świat zaskakuje, ale jest wyraźnie paralelny do znanego nam na co dzień. Wciąga.

Wernisaż sprowokował do porzucenia kąpieli wodno-słonecznych naprawdę sporą grupę ludzi, zwłaszcza rówieśników Marka, którzy jego dokonania plastyczne mogli śledzić choćby na ulicach i szkolnych korytarzach (wlepki – świetne).

Nie zabrakło jednak i starszych gości, wystawę odwiedził m.in. polonista, pan Grzywacz, prowadzący grupy tetralne II LO im. Norwida, w których działalność młody rysownik również jest zaangażowany. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem prezentowanych obrazów. W tym jest smak, którego najczęściej młodym (i nie tylko) artystom brakuje.

Polecamy wszystkim gotowym na atak potworów zamieszkujących głowę Marka Brodowskiego i chętnym na śledzenie drogi artystycznej tego utalentowanego chłopaka. Jesteśmy pewni, że to dopiero początek czegoś naprawdę dużego.

Swój wkład w wystawę miał też dyrektor MDK „Muflon”. Henryk Dumin. Kuratorem ekspozycji jest Jolanta S. Szewczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group