Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 2538
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Promenada Bobru – coraz bliżej!

Czwartek, 11 czerwca 2015, 8:30
Aktualizacja: Piątek, 12 czerwca 2015, 7:34
Autor: KSON
Jelenia Góra: Promenada Bobru – coraz bliżej!
Fot. Archiwum KSON
W Karkonoskim Sejmiku Osób niepełnosprawnych spotkali się uczestnicy różnych inicjatyw zagospodarowania rzeki Bóbr. Przed trzema laty, właśnie z inicjatywy Jeleniogórskich Organizacji Pozarządowych, zrodził się pomysł odtworzenia historycznych, zapomnianych tras turystycznych w okolicach „Borowego jaru”, nad którym dominuje pamiątkowa wieża widokowa – popularny „Grzybek”.

Od tego czasu dzięki staraniom wielu ludzi, urzędów i instytucji trwa proces przywracania funkcji tym atrakcyjnym i nierzadko zdewastowanym trasom. Dzięki staraniom Urzędu Miasta Jelenia Góra, przy zaangażowaniu znanego pasjonata historii miasta Eugeniusza Gronostaja, odtworzono tzw. „Ścieżkę Poetów”. To alternatywna droga, wiodąca do schroniska „Perła Zachodu” ponad tradycyjnym szlakiem asfaltowym wzdłuż lewego brzegu Bobru.

Na spotkaniu mówiono o potrzebie oddzielenia coraz większego ruchu pieszych, niepełnosprawnych na wózkach, „kijkowiczów”, rodzin z dziećmi od „szalejących” rowerzystów i rolkarzy. Są takie możliwości i szeroko omówił je Robert Obaz – przewodniczący Stowarzyszenia Goduszyn.

Zadania wynikające z potrzeby przyspieszenia przywrócenia tradycyjnej funkcji dla tego obszaru omówiła Agnieszka Łętkowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych, prezentując również wydawnictwa okolicznościowe (broszury, mapy i foldery)

Eugeniusz Sosnowicz, przewodniczący Jeleniogórskiej Promenady Bobru przedstawił wizualizację przebiegu przedsięwzięcia, za którym opowiedziała się największa liczba jeleniogórzan w głosowaniu nad budżetem obywatelskim.

Zabezpieczono na ten cel 450 tys. zł, które mogą stanowić tzw. „wkład własny” do wystąpienia o środki z Unii Europejskiej. Nad tym zadaniem pracują specjaliści m.in. z Uniwersytetu Ekonomicznego.
Mariola Jakubów z Urzędu Miasta poinformowała, że został zlecony projekt wykonania Promenady Bobru z terminem realizacji do końca listopada b.r.

Obecna na zebraniu sierżant Beata Sosulska – Baron z Komendy Miejskiej Policji z Jeleniej Górze mówiła o potrzebie uporządkowania ruchu pieszego i kołowego na tym obszarze, a także o zjawiskach patologicznych, powodujących dewastację urządzeń i oznakowań. Podkreślano, że wokół zagospodarowania rzeki Bóbr powinna istnieć koordynacja między wszystkimi zainteresowanymi tym przedsięwzięciem, koniecznie z udziałem właścicieli określonych terenów.

Rzeka Bóbr i zagospodarowanie jej brzegów to niesamowita okazja do nowej promocji regionu. Nowej o tyle, że byłby to powrót po 70-ciu latach do tradycji uprawiania spacerów i zapoznania się z turystyka tego terenu.
Zebrani stworzyli zespół koordynacyjny, a do kierowania tym zespołem zaproszono przewodniczących rady powiatu i miasta: Jerzego Pokoja oraz Leszka Wrotniewskiego.

Projekt wizualizacji „Promenady Bobru” znajduje się na Facebooku Stowarzyszenia Promenady Bobru. Można tam zgłaszać swoje uwagi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group