Środa, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6550
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prokuratorzy podsumowali rok

Wiadomości: Region
Środa, 29 stycznia 2020, 8:00
Aktualizacja: Czwartek, 30 stycznia 2020, 6:09
Autor: Prokuratura Okręgowa (komunikat)
Fot. Użyczone
W miniony piątek (24.01) odbyła się narada kierownictwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i jednostek podległych podsumowująca wyniki pracy w 2019 roku. Analiza wyników osiąganych w ubiegłym roku w ramach rożnych aspektów działalności Prokuratury pozwala na stwierdzenie, że zdołano utrzymać dobre rezultaty, a w niektórych kategoriach jeszcze poprawić efektywność pracy prokuratorów.

W 2019 roku w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze zakończono ponad 15 tysięcy postępowań, a jednocześnie załatwiono więcej spraw, niż w analogicznym okresie wpłynęło do tutejszych Prokuratur. Powyższy odsetek załatwionych spraw w stosunku do ich wpływu, to najlepszy wynik ze wszystkich okręgów regionu wrocławskiego.

Równie dobre rezultaty osiągnięto jeśli chodzi o szybkość prowadzonych śledztw i dochodzeń. W poszczególnych kategoriach spraw trwających dłużej niż trzy miesiące, na tle innych okręgów regionu wrocławskiego, w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze oraz w jednostkach jej podległych, pozostawiono najmniej niezałatwionych spraw, co plasuje tutejszy okręg na pierwszym miejscu w tym zakresie.

Powyższe bardzo dobre wyniki to w dużej mierze zasługa czterech spośród sześciu prokuratur rejonowych, to jest lwóweckiej, lubańskiej, jeleniogórskiej i bolesławieckiej.

Również skuteczność prowadzonych postępowań przygotowawczych uległa dalszej poprawie, w stosunku do rezultatów osiągniętych w 2018 roku.

W 2019 roku skierowano o 130 więcej aktów oskarżenia niż w 2018. W 77 % spraw, w których przedstawiono zarzuty podejrzanemu, wniesiono następnie przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu. Jednocześnie osiągnięto najmniejszy procent uniewinnień w skali regionu wrocławskiego. Odnotowano także największą skuteczność apelacji od orzeczeń sądów pierwszej instancji.

Działania Prokuratury realizowane są także przez stosowanie środków zapobiegawczych wobec osób podejrzanych. W 2019 roku Prokuratury okręgu jeleniogórskiego wystąpiły do sądów o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 335 osób, z czego ponad 90 % wniosków okazało się skuteczne. Żadna ze spraw, w której stosowano areszt nie została następnie umorzona. Nie odnotowano także uniewinnień w sprawach, w których wobec oskarżonych stosowany był ten środek zapobiegawczy.

Ponadto, w ubiegłym roku, tytułem zabezpieczenia majątkowego, skutecznie ujawniono i zatrzymano majątek podejrzanych o łącznej wartości blisko 7 milionów złotych. Instytucja zabezpieczenia majątkowego została zastosowana do ponad 800 osób. To więcej niż w okręgu legnickim, świdnickim i opolskim. Jednocześnie osiągnięto najwyższy w skali regionu odsetek oskarżonych, wobec których zastosowano zabezpieczenie majątkowe.

Tylko w jednej ze spraw dotyczącej wytwarzania narkotyków Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skutecznie zabezpieczyła majątek przestępców o wartości niemal 900 tysięcy złotych. Zmniejszyła się także ilość spraw zawieszonych.

Najpoważniejsze śledztwa z obszaru właściwości okręgu jeleniogórskiego, a także przekazane z jednostek nadrzędnych prowadzone są przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze.

Wydział Śledztw Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze w 2019 roku między innymi skierował akt oskarżenia przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom Policji z Bogatyni i Zgorzelca, którym zarzucono szereg przestępstw, w tym udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się obrotem narkotykami i łapownictwo.

W Wydziale do spraw Przestępczości Gospodarczej prowadzone jest między innymi postępowanie dotyczące działalności spółki TeleOpieka24 Sp. z o.o., która doprowadziła szereg pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do warunków oferowanych umów o usługi reklamowe. Pod koniec 2019 roku skierowano pierwsze akty oskarżenia przeciwko osobom działającym na rzecz Spółki.

Wydział Organizacyjno-Sądowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze skierował akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o dokonanie oszustw matrymonialnych na szkodę trzech kobiet, a także szeregu innych wyłudzeń, który doprowadził pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o łącznej wartości blisko 10 milionów złotych.

Również na szczeblu prokuratur rejonowych prowadzonych jest wiele skomplikowanych postepowań przygotowawczych.

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy uczestnicząc w wyścigu ulicznym doprowadzili do śmiertelnego potrącenia dwojga pieszych, kwalifikując ich zachowanie jako zbrodnię zabójstwa.

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu oskarżyła czterech sprawców o wytworzenie znacznych ilości narkotyków i inne przestępstwa. W zlikwidowanej „fabryce” wytworzono łącznie blisko 8 kilogramów metamfetaminy, a także usiłowano wyprodukować kolejne 36 kilogramów narkotyku.

Prokuratury z okręgu jeleniogórskiego aktywnie współpracują z jednostkami zagranicznymi, zwłaszcza czeskimi i niemieckimi. W maju 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wraz z Prokuraturą Krajską z Usti nad Labem zorganizowała międzynarodową konferencję poświęconą transgranicznemu zwalczaniu przestępczości, w której udział wzięli prokuratorzy z Polski, Czech oraz Niemiec. Poza wymianą doświadczeń i nawiązywaniem relacji, efektem konferencji było między innymi podpisanie wspólnej deklaracji końcowej o zacieśnieniu współpracy.

Skuteczność działania Prokuratury to także zasługa pracowników sekretariatu. W 2019 roku dobra sytuacja budżetowa po raz drugi z rzędu pozwoliła na przyznanie im podwyżek oraz nagród w dotychczas niestosowanym wymiarze.

Bardzo dobre wyniki pracy osiągnięte w 2019 roku i ich widoczny stały progres, po raz kolejny potwierdza zasadność zmian wprowadzonych w Prokuraturze w 2016 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

1
7%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
13%
Złości
11
73%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~T*E*J*O 29-01-2020 9:16
Kiedy będzie siedział ten zabójca z Karpacza co dwie osoby zabił autem. I nawet w areszcie nie siedział. Ten przypadek strasznie burzy statystki 🤔
~Kosiniak 29-01-2020 11:55
do: ~T*E*J*O (9:16)
A kiedy bedą oni i sędziowie płacić ZUS ? Jak wszyscy. Wedle konstytucji wszyscy są równi. A tak my płacimy zus a inni nie . Ich ostatnia pensja to emerytura a nas straszą ze bieda na emeryturze bedzie ?
~pytanie do sądu 29-01-2020 16:35
do: ~T*E*J*O (9:16)
a do kogo kierujesz pytanie ? kto wsadza za kraty?
~ 29-01-2020 9:27
Czy to są ci nowi prokuratorzy 'DOBREJ ZMIANY' mianowani przez Ziobrę?
~Jugde 29-01-2020 11:21
do: ~ (9:27)
I już zaczyna się kąsanie przez bachory
~comm 29-01-2020 16:41
do: ~ (9:27)
"co ty wiesz o zabijaniu"
~Ewa 29-01-2020 10:59
Nieprawda kłamstwa skazują poszkodowanych a winnych uniewinniają masz kase to jesteś niewinny poniżają starszych ludzi.
~Anonim+ 29-01-2020 11:02
Bardziej by mnie cieszyła informacja o braku zajęcia dla prokuratorów, ale no cóż...Podzielone (gorszy/lepszy sort) i zantagonizowane społeczeństwo, dzięki miłościwie nam panującemu PiS-owi, niestety nie da prokuratorom odpoczynku, przy światłym ministrowaniu pana Zbyszka.
~Trzymajcie się 29-01-2020 11:06
Myślę, że sytuacja prokuratorów jest nadzwyczaj nieprzyjemna i skomplikowana. Z jednej strony prokuratorzy ciężko pracują nad wyjaśnianiem trudnych spraw, z drugiej strony nadzór nad prokuraturą przejęli politycy PiS. Jest to sytuacja nie do przyjęcia w demokratycznym państwie. Ziobro nie czuje potrzeby przestrzegania prawa/np ostatnia uchwała Sadu Najwyższego/. Czeka nas, Polaków rozwód z Unią Europejską, czekają nas niewyobrażalne kłopoty gospodarcze. Ale za to Polska będzie czysto katolicka. Na pewno w tej nowej sytuacji, polexitu, prokuraturze przybędzie dużo pracy. Mimo wszystko panowie prokuratorzy trzymajcie fason, pilnujcie prawa.
~Jugde 29-01-2020 11:24
do: ~Trzymajcie się (11:06)
To wolisz,żeby sędzia który jest winny (np. pijana sędzina za kierownicą)nie odbyła kary?chyba nie wiesz,co tak naprawdę się dzieje
~ 29-01-2020 11:44
do: ~Jugde (11:24)
Ilu jest takich sędziów, ulegasz propagandzie PiS. Jak popatrzysz na program KASTA w TVP Info to ci się niedobrze zrobi od tej propagandy skierowanej do ciemniaków.
~Iks 29-01-2020 12:28
do: ~Jugde (11:24)
Nie histeryzuj po kretyńsku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group