Poniedziałek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 4203
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Projektantka rękodzieł innych niż wszystkie

Poniedziałek, 23 stycznia 2012, 8:16
Aktualizacja: 8:19
Autor: Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: Projektantka rękodzieł innych niż wszystkie
Fot. Organizator
Magdalena Godawa z Janowic Wielkich uprawia rzemiosło, które pamięta erę paleolitu. Jej rękodzieła wyplatane z papieru gazetowego nie tylko wyróżniają się walorami użytkowymi, lecz także sprzyjają ekologii.

Magdalena Godawa jest absolwentkę Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dyplom na studiach z zakresu malarstwa powstał w pracowni prof. Stanisława Kortyki. Zajmuje się malarstwem, kolażem i ekodesignem, a etatowo wyplataniem z papierowej wikliny. To połączenie tradycyjnego ludowego rzemiosła z ekologicznym podejściem do designu.

Już w dzieciństwie jej dziadek nauczył ją tkać ręcznie barwne gobeliny. Jej praca malarska pt. „Sukienka” została wyróżniona w projekcie stypendialnym Telewizji Polskiej przeznaczonym dla młodzieży „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka”.

Makulatura daje jej nieograniczone pole dla wyobraźni. Wykonuje z niej m.in. połyskujące papierowe bransolety, korale, kolczyki, pierścionki, spinki do mankietów, torebki, a także abażury, doniczki, duże kosze na bieliznę czy pranie, kubełki, pojemniki, pufy oraz spodki do filiżanek. Używa do tego kolorowych gazet, w tym przede wszystkim starych programów telewizyjnych. Papierowa konstrukcja, wzmocniona od wewnątrz drutem, zabezpieczona jest dodatkowo lakierem akrylowym. Dzieła autorstwa Magdaleny Godawy w tej technice są bardzo trwałe i wytrzymałe.

Magdalena Godawa jeździ po Polsce i prowadzi warsztaty wyplatania, w których uczestniczą dzieci i emeryci. Efekty jej twórczości możemy zobaczyć m.in. na stronie makkirequ.blogspot.com, która startuje w konkursie na blog roku 2011. Głosować można za pomocą sms-ów, dochód przeznaczony zostanie na turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. By oddać głos należy wysłać sms o treści H00792 pod nr 7122. Koszt sms-a to 1,23 zł brutto.

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group