Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7541
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Profesora Miodka wykład megawypasiony

Poniedziałek, 3 grudnia 2007, 14:10
Aktualizacja: 16:56
Autor: Daria Pyrzanowska
JELENIA GÓRA: Profesora Miodka wykład megawypasiony
Fot. rylit
Znany językoznawca, autor programu Ojczyzna Polszczyzna, wygłosił w poniedziałek wykład w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Prof. Jan Miodek zgromadził tłum słuchaczy, nie tylko studentów KK, lecz także delegacje uczniów i nauczycieli z jeleniogórskich liceów. Przyszli też jeleniogórzanie. Wykład był otwarty i posłuchać prof. Miodka mógł każdy. Gościa przywitał rektor kolegium dr hab. Henryk Gradkowski.

Wykładowca skupił się na problemach współczesnej polszczyzny. Sporą część wystąpienia poświęcił obszarowi językowemu dotyczącemu elektroniki oraz zapożyczeniom z języka angielskiego.

– Nie ma nic złego w słowach „super”, „cool”, „sorki”, „mailować” pod warunkiem, że są stosowane z umiarem – mówił prof. Miodek. W tym samym kontekście opowiedział także o przedrostkach, choćby modnym ostatnio „mega”, występującym choćby w wyrazie: „megawypasiony”.

Profesor przyznał, że sam często w zaciszu domowym lub w gronie najbliższych przyjaciół używa niektórych z takich modnych wyrazów. Podkreślił, że wpływ na tak szybki napływ obcych wyrazów do polszczyzny miało wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, a także postępująca globalizacja językowa i zalew angielszczyzny w mediach.

Godzinny wykład zakończył się owacją na stojąco i z pewnością na długo zapadnie w pamięci studentom Kolegium Karkonoskiego, zwłaszcza przyszłym polonistom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group