• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 16:50
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 6316
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Próby do wrześniowego widowiska ruszyły

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 20 sierpnia 2008, 8:14
Aktualizacja: 11:44
Autor: JSL
Jeleniogórskie Centrum Kultury reklamuje widowisko na stylizowanych tablicach umieszczonych w kilku miejscach Jeleniej Góry.
Fot. TEJO
We wtorek rozpoczęto próby do historycznej inscenizacji, która uświetni główne obchody 900–lecia Jeleniej Góry. Widowisko odbędzie się 5 września na wzgórzu nieopodal krzyża milenijnego na Zabobrzu. Będzie to największa impreza tegorocznego Września Jeleniogórskiego.

Spektakl składa się z 10 scen, które razem stworzą zarys dziejów Jeleniej Góry. Historia sięgnie VII wieku, czyli okresu średniowiecznego grodu a zakończy się na latach transformacji ustrojowej w Polsce – mówi Tadeusz Wnuk z Teatru Jeleniogórskiego, reżyser widowiska. Scenariusz napisali Jarosław Gromadzki oraz Ivo Łaborewicz. T. Wnukowi asystuje Łukasz Duda z JCK.

W przedsięwzięciu bierze udział sto osób, które od wtorku aż do pierwszych dni września będą uczestniczyć w próbach. Na miejscu są już fragmenty scenografii i odgrywane są pojedyncze sceny. Pracy aktorom nie ułatwia z pewnością pochyły teren, który będzie im służył za scenę. Muszą też liczyć na przychylność aury.

Tak dużego przedsięwzięcia plenerowego jeszcze w Jeleniej Górze nie było, więc twórcy spektaklu w pewnym sensie przecierają szlaki. Po dopracowaniu wszystkich scen udadzą się dwoma autokarami do Opery Wrocławskiej, gdzie przygotowane zostaną kostiumy.
Oprócz statystów w spektaklu zagrają profesjonalni aktorzy oraz… rycerze z bractw zgromadzonych przy zamkach Chojnik i Bolków. Całość ma kosztować około 300 tysięcy złotych. Widowisku będzie towarzyszył okazjonalny komiks narysowany przez artystów z Krakowa.

Oby sztuka okazała się godna jubileuszu, zwłaszcza, że wśród widzów mogą znaleźć się zaproszeni przez władze miasta prezydenci i burmistrzowie miast partnerskich Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 20-08-2008 11:13
...trzymam kciuki za ładną pogodę, bo w talenty wierze....
~mru 20-08-2008 16:47
próby zaczęły sie od soboty :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group