Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 5246
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Problemy z komunikacją w gminie Jeżów Sudecki

Wtorek, 27 lutego 2018, 7:17
Aktualizacja: Środa, 28 lutego 2018, 8:31
Autor: Paweł Guszała
Jeżów Sudecki: Problemy z komunikacją w gminie Jeżów Sudecki
Fot. Paweł Guszała
Mieszkańcy Chrośnicy, Janówki czy Czernicy muszą dostosowywać swój rytm życia do zaledwie kilku połączeń autobusowych. Już wiele razy apelowali do władz o pomoc, jednak na razie bez skutku. Gmina tłumaczy, że ma „związane ręce”.

Brak dostatecznej liczby połączeń autobusowych jest dość uciążliwy dla mieszkańców Chrośnicy w gminie Jeżów Sudecki. O ile starsze osoby jeszcze jakoś sobie radzą, to w przypadku dzieci powstaje spory problem. - Od poniedziałku do piątku autobusy są trzy. Jeden rano i dwa po południu. I to wszystko – mówi Katarzyna Łobocka radna gminy Jeżów Sudecki - Problem braku dostatecznej liczby połączeń dotyka przede wszystkim starszych uczniów, którzy często później kończą lekcje. Ostatni autobus jest o 15:00, jak nie zdążą, to muszą liczyć na swoich rodziców – dodaje radna

- W poprzednim roku było posiedzenie komisji RadyGgminy z przewoźnikami, którzy obsługują nasz teren. Niestety żaden z nich nie chciał kontynuować z nami rozmów. Komunikacja w Chrośnicy, Janówce i Czernicy jest dość mocno utrudniona, szczególnie w miesiącach wakacyjnych. Wtedy PKS zawiesza kursy. To jest taki typowy przykład zderzenia obowiązku zapewnienia transportu mieszkańcom przez Gminę i funkcjonujących realiów rynkowych – tłumaczy Edward Dudek, wójt Gminy Jeżów Sudecki.

Obecnie trwają prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Ministerstwo Infrastruktury chciałoby zmusić samorządy przez zmiany w prawie do tworzenia planów transportowych, także dla miejscowości obecnie komunikacyjnie wykluczonych.

Jednak na razie to tylko projekt, nie wiadomo kiedy i w jakim kształcie nowe przepisy miałyby wejść w życie. - Będą na gminy nałożone nowe obowiązki, łącznie z uzyskaniem konkurencyjności na rynku. Zdaję sobie z tego sprawę, że brzmi to trochę śmiesznie, bo na tym rynku nikt nie jeździ, zwłaszcza w czasie wakacji. My w związku z otwarciem nowej szkoły rozpoczęliśmy rozmowy z przedstawicielami MZK i PKS w celu złożenia oferty na zorganizowanie komunikacji w takich miejscowościach jak Janówek, Chrośnica, a z drugiej strony Dziwiszów. Dziwiszów jest objęty obowiązkiem szkolnym w naszej gminie i chcemy bezpośredniego połączenia pomiędzy Dziwiszowem a Jeżowem – mówi E. Dudek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
686
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Palił się komin
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group