Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 7507
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prezentują światło w różnych odsłonach

Niedziela, 28 lutego 2021, 11:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Prezentują światło w różnych odsłonach
Fot. Przemek Kaczałko
W Galerii na Górze Muzeum Karkonoskiego stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii prezentuje zestaw prac 15 autorów, którzy w różny sposób ukazali rolę światła w życiu i twórczości.

"W poszukiwaniu światła" to tytuł wystawy Jeleniogórskiej Strefy Fotografii, która cieszy się sporym uznaniem znawców zatrzymywania czasu w obrazie.

To jest trochę przewrotne, bo wszyscy wiemy, że każda fotografia jest zbudowana na świetle. Nam chodziło o to, żeby światło pokazać w symbolicznej roli - jak można je wykorzystać do wniesienia pewnej treści, a nie używać jako budulca - podkreśliła na wstępie Janina Hobgarska z JSF.

Twórcy fotografii w różny sposób przekazywali za pomocą światła określone treści.

Wojciech Miatkowski łowi światło, w specjalny sposób je zatrzymuje. Zygmunt Trylański łapie je w specjalnie utworzoną machinę ruchowo-czasową - to taki rodzaj eksperymentowania, podobnie jak u Jarka Frątczaka, który ustawił aparat otworkowy na całą noc i zarejestrował wędrówkę Księżyca nad Zabobrzem. Marcin Masiewicz bardzo pięknie potraktował temat, bo fotografował bezludne miasto, gdzie życie tworzyło światło - zza szyby samochodu fotografował świecące punkty, co dało niesamowity efekt połączenia ruchu i światła. Światło jako zjawisko budzącego się życia daje fotografia Grzegorza Truchanowicza. Mamy też nostalgię u Beaty Chłopieniuk, gdzie światło zanika i czujemy za nim tęsknotę. Z kolei Jan Foremny pokazał palącą się świecę, która symbolizuje pamięć o ludziach, których już nie ma - w tym kontekście, gdzie jesteśmy w Muzeum Karkonoskim, w którym do niedawna wystawy otwierał Przemek Wiater - ta praca nabiera jeszcze mocniejszego znaczenia - opowiadała J. Hobgarska

Autorami prac są: Mariusz Buczma, Beata Chłopeniuk, Jan Foremny, Jarosław Frątczak, Dariusz Goetze, Nina Hobgarska, Jacek Jaśko, Janusz Jaremen, Magdalena Kotarba, Dariusz Majchrowski, Marcin Masiewicz, Wojciech Miatkowski,Tomasz Mielech, Grzegorz Truchanowicz, Zygmunt Trylański.

Stowarzyszenie liczy, że uda się pozyskać miejskie dofinansowanie na projekt "Tropami historii".

Jeżeli ten projekt przejdzie, to będziemy fotografować z młodymi i starszymi osobami - ludzi, zdarzenia i miejsca oznaczone historią Jeleniej Góry. Jelonka.com bardzo często te wątki porusza, więc tutaj trafiamy we wspólne zainteresowania. Będziemy organizować wycieczki fotograficzne w te miejsca i nawiązywać do przeszłości, a pokazywać je dzisiejszymi oczami młodych ludzi - opowiadała o najbliższych planach JSF, Janina Hobgarska.

Ponadto zaplanowano wystawę Zygmunta Trylańskiego, a następnie Tomasza Mielecha. Terminy nie zostały jeszcze ustalone, ale na pewno odbędą się w 2021 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
1
14%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
855
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group