Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 7452
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„preTeksty” do dyskusji międzypokoleniowej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 22 października 2010, 13:33
Aktualizacja: 13:34
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj w Galerii BWA rozpoczął się pierwszy dzień literacko–artystycznego festiwalu „preTeksty” organizowanego w Jeleniej Górze, Bielawie oraz Świdnicy.

Spotkania rozpoczęła debata prowadzona przez Grzegorza Czekańskiego na temat literatury dolnośląskiej i środowiska regionu z udziałem: Karola Maliszewskiego, Andrzeja Więckowskiego, Pawła Krzaczkowskiego, Karola Pęcherza oraz autorów z Jeleniej Góry.

Po dyskusji można było podziwiać poetyckie klipy, literackie filmy i prezentacje autorów z archiwum Magazynu Materiałów Literackich Cegła oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W galerii ustawiona jest również multimedialna instalacja przestrzenna „Kredytory” Arkadiusza Bagińskiego zbudowana z 10 bankomatów, w których prezentowane są klipy stworzone przez 30 wrocławskich artystów: poetów, muzyków oraz grafików.

Ukazują one chaos oraz szum informacyjny, w którym na co dzień egzystuje jednostka ludzka. Błyski, skrzypiące dźwięki, obrazy fragmentów twarzy, pędzące frazy ukazujące paradoksalność bytu i mieszanie się sacrum z codziennym profanum, wprawiają odbiorcę w psychodeliczny stan. Morderstwa mieszają się w niby-realnym świecie z reklamami proszku do prania.

Powtarzające się niczym mantra filmiki puszczane są w instalacjach przypominających bankomaty, które stały się w XXI wieku totemami dla wielu dusz trwających w pogoni za posiadaniem „wszystkiego”. Autorzy zwracają w ten sposób uwagę na zagubienie człowieka nie w pieniądzach, gdyż zmaterializowana gotówka wychodzi z codziennego użytku na rzecz wirtualnej waluty, a w pędzącej rzeczywistości.

- Festiwal „preTeksty 2010”, który odbywa się w Jeleniej Górze, Bielawie oraz Świdnicy to inicjatywa Karola Pęcherza, moja, Grześka Czekańskiego, a więc Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza. Zależy nam na tym żeby promować kulturę literacką oraz literaturę współczesną w miastach, które nie są w tej chwili centrami kultury tak jak np. Wrocław, a więc leżących na pewnych obrzeżach kulturalnych, które biorą się właśnie z tej centralizacji zarówno finansowej, jak i kulturowej, która dokonała się po reformie administracyjnej. I w pewnym sensie ten festiwal jest przeciwdziałaniem zanikaniu w mniejszych ośrodkach miejskich zjawisk artystycznych na wysokim poziomie i dzisiaj mamy przykład takiego wydarzenia – powiedział Paweł Krzaczkowski, współorganizator festiwalu „preTeksty”.

W drugim dniu festiwalu „preTeksty”, czyli dzisiaj o 18.00 w galerii BWA będzie miało miejsce spotkanie autorskie laureatów konkursu poetyckiego im. Tymoteusza Karpowicza: Julii Szychowiak oraz Roberta Rybickiego, a o 19.00 odbędzie się spotkanie autorskie takich prozaików, jak nominowany do tegorocznej nagrody Nike Janusz Rudnicki oraz Jacek Bierut. O 20.30 rozpocznie się koncert poetycki Edwarda Pasewicza (poezja piano) oraz Mateusza Rybickiego (saksofon, klarnet). O 22.00 można będzie się spotkać z artystami w klubie festiwalowym Cafe Bar Tini, znajdującym się przy Placu Ratuszowym 6.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group