Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6548
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prestiżowa nagroda dla Julity Zapruckiej i Muzeum Hauptmanna

Czwartek, 28 lipca 2016, 8:30
Aktualizacja: 21:09
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Prestiżowa nagroda dla Julity Zapruckiej i Muzeum Hauptmanna
Fot. Robert Czepielewski
Dyrektor Muzeum im. Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie Julita Zaprucka otrzymała dywidualną „Nagrodę Kulturalną Śląska”, przyznawaną przez Związek Dolnej Saksonii i Województwo Dolnośląskie za wybitne osiągnięcia oraz wkład w promowanie kultury Śląska.

Nagroda ma już swoją historię i renomę. Przyznawana jest od 40 lat. Wśród laureatów są takie osobistości, jak: Tadeusz Różewicz, Kurt Mazur, Franciszek Pieczka, Jan Miodek czy Kinga Preis. W długiej historii konkursu dyrektorzy instytucji kultury rzadko byli laureatami tej nagrody.

Jury międzynarodowej komisji składa się z 12 osób, są to przedstawiciele rządu, władz Dolnego Śląska, Dolnej Saksonii oraz środowisk naukowych z Polski i z Niemiec. Podczas dorocznego spotkania wyłaniają kandydatów do tej nagrody. Wręczenie jej odbędzie się w tym roku 24 września podczas uroczystej gali organizowanej przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski.

Julita Zaprucka powiedziała nam, że nie spodziewała się, że zostanie wyróżniona w taki sposób i z niedowierzaniem przyjęła informację o nominacji, a później o nagrodzie. Podkreśla, że choć nagroda jest indywidualna, to jest to nagroda także dla Muzeum G. Hauptmanna. Mówi, że bardzo cieszy ją fakt, że z mało znanego miejsca, także dla mieszkańców regionu, udało się stworzyć znaczące miejsce spotkań na europejskiej mapie kultury.

To tu organizowane są spotkania elit kulturalnych i politycznych. Choć muzeum poświęcone jest temu śląskiemu nobliście, w rzeczywistości jego postać jest tylko pretekstem do podejmowania przez muzeum szeregu działań, których w ciągu roku jest około dwudziestu o bardzo zróżnicowanym charakterze.

J. Zaprucka podkreśla, że celem placówki jest skłonienie do refleksji nad wspólnym dziedzictwem kulturowym. Dlatego w muzeum organizowane są warsztaty operowe, liczne wystawy czasowe oraz plenery w placówce lub w okolicy.

A już teraz dyrektor J. Zaprucka zaprasza 6 sierpnia na dni otwarte muzeum. W programie jest m.in. film „Tkacze” na podstawie dramatu G. Hauptmanna i spektakl operowy w ramach „Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group