Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7390
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Premiera “Każdemu Everest” Radosława Paczochy u Norwida

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 15 października 2015, 8:15
Aktualizacja: 15:11
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru Norwida
24 października (w sobotę) o godz. 19.00 na Scenie Studyjnej jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida będzie miała miejsce premiera spektaklu “Każdemu Everest” w reżyserii Piotra Jędrzejasa. Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Radosława Paczochy.

“Każdemu Everest” jest próbą zmierzenia się z Everestem niezwykłości ludzi stojących za polskim himalaizmem, Everestem niezrozumienia zwykłych śmiertelników i Everestem pragnień, wspinania, ekstremalnych doznań i zdobywania. I zmierzenia się również z powszechnymi wyobrażeniami na temat polskich himalaistów, które ukazane w różnych kontekstach przestają być jednoznaczne - zapowiadają twórcy.

Radosław Paczocha (rocznik 1977) to absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest laureatem V Ogólnopolskiego Konkursu na Dramat “Windowisko 2008” za sztukę “Zapach czekolady”. Napisał także dramaty - utrzymany w poetyce amerykańskiego filmu kryminalnego “Bar Babylon”, komediodramat “Być jak Kazimierz Deyna” oraz “Przyjaciel”, oparty na sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, za który został nagrodzony w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu dramaturgicznego organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu - Metafory Rzeczywistości 2009. Jego dramat “Beniamin” wyróżniono w III edycji konkursu “Komediopisania 2011”, zorganizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi. W 2012 r. otrzymał Stypendium “Młoda Polska”. Za tekst “Wizyta” został uhonorowany drugą nagrodą IV edycji konkursu “Komediopisania 2012” w Łodzi, a sztuka “Faza delta” trafiła do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012.

Reżyseruje Piotr Jędrzejas, obecny dyrektor jeleniogórskiego Teatru im. Norwida. Scenografię i kostiumy do spektaklu przygotował Jan Kozikowski.
Muzyka: Sławomir Kupczak.

W spektaklu występują: Małgorzata Osiej–Gadzina, Bogusław Kudłek, Bogusław Siwko oraz gościnnie - Sebastian Świerszcz (zamiennie gra także Robert Mania).

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group