Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 5127
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Premier Saksonii gościem marszałka

Poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:16
Aktualizacja: Środa, 24 czerwca 2020, 8:56
Autor: UMWD
Region: Premier Saksonii gościem marszałka
Fot. UMWD
Współpraca międzyregionalna po kryzysie spowodowanym przez epidemię koronawirusa, a w szczególności kooperacja w ramach projektu CASUS to najważniejsze tematy dzisiejszego spotkania marszałka Cezarego Przybylskiego z Premierem Wolnego Państwa Saksonia Michaelem Kretschmerem. W rozmowach uczestniczył także Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Współpraca Dolnego Śląska i Saksonii w ostatnich miesiącach była bardzo ważnym elementem walki ze skutkami epidemii koronawirusa. Niemieccy partnerzy przesyłali środki ochrony osobistej, które trafiały później do dolnośląskich szpitali, a laboratorium w Dreźnie przeprowadzało dziennie 300 testów na obecność koronawirusa dla dolnośląskiego sanepidu. W maju, podczas sesji sejmiku województwa, premier Kretschmer został uhonorowany przez dolnośląski sejmik odznaką honorową Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego.

Dolny Śląsk i Saksonię łączą ponad dwudziestoletnie przyjacielskie relacje. Nie byłby one jednak możliwe gdyby nie ludzie, którzy swoim zaangażowaniem pozwalają je budować. Taką właśnie osobą jest premier Michael Kretschmer, przyjaciel Dolnego Śląska i Polski. Raz jeszcze serdecznie dziękuję, za wsparcie, jakie Saksonia okazała nam w ostatnich tygodniach. Jestem przekonany, że przed nami jeszcze wiele lat dobrej i budującej współpracy – mówił wówczas marszałek Cezary Przybylski.

Doskonale układająca się współpraca między naszymi regionami zyska wkrótce dodatkowy impuls. Wszystko za sprawą rozwijającego się projektu CASUS – czyli funkcjonującego w Goerlitz centrum badawczego, które skupia środowiska naukowe m.in. z Polski i Niemiec. Już dziś, wobec trwającej cały czas epidemii koronawirusa, zgromadzeni tam specjaliści oraz sprzęt pracują zarówno nad tworzeniem nowych szczepionek, jak i prognozowaniu modeli ewentualnego rozprzestrzeniania się pandemii. Naukowcy wykorzystują innowacyjne metody z zakresu matematyki, badań systemów teoretycznych, sztucznej inteligencji, symulacji oraz data science.

Podczas dzisiejszego spotkania z Marszałkiem, Ministrem Nauki i dyrektorem naukowym HZDR Drezno rozmawialiśmy o kierunkach naszej przyszłej współpracy. Ważnym tematem jest kooperacja saksońskich i polskich uczelni wyższych oraz kierunki badań naukowych możliwych do zrealizowania w ramach nowego, interdyscyplinarnego Centrum CASUS, które może stać się wspólnym, transgranicznym projektem – wyjaśnia Michel Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonia.

CASUS łączy inteligencję z wysoce złożonymi, szczegółowymi modelami cyfrowymi. Tam, gdzie nie ma wiarygodnych danych pomiarowych, pomaga wykorzystać prognozy symulacji cyfrowych, możliwie tak szczegółowe, aby uzupełnić naszą niepełną wiedzę w oparciu o przygotowane modele. W ten sposób sztuczna inteligencja pomaga uwidocznić złożone relacje między danymi. Specjaliści centrum badawczego współpracują z naukowcami z różnych ośrodków naukowych zarówno z Niemiec, jak i z zagranicy. Niezwykle aktualnymi obszarami badawczymi są m.in. konsekwencje postępujących zmian klimatycznych czy prace nad stworzeniem pojazdów autonomicznych.

Jako region od lat stawiamy na innowacje i doceniamy ich rolę w rozwoju gospodarczym. Cieszę się, że nasi specjaliści uczestniczą w tym przedsięwzięciu naukowym. Jestem przekonany, że efekty prac zespołu badawczego już wkrótce stanowić będą o przyszłości naszego regionu – podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
3
75%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1196
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group