Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7058
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Prawosławni świętują Narodzenie Pana

Środa, 6 stycznia 2010, 12:42
Aktualizacja: 12:44
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Prawosławni świętują Narodzenie Pana
Fot. TEJO
Dwa tygodnie po świętach u katolików, wyjątkowa atmosfera królować będzie w domach wyznawców prawosławia. Dziś obchodzą Wigilię, później – Boże Narodzenie, którego świętowanie w Kościele prawosławnym trwa trzy dni.

Rozbieżność czasowa wynika z różnic w kalendarzu. Prawosławni świętują wg kalendarza juliańskiego. Boże Narodzenie w Cerkwi przypada zatem dwa tygodnie po obchodach świąt w Kościele katolickim.

Uroczystości Wigilii Bożego Narodzenia w Jeleniej Górze sprawowane będą dziś o godz. 16 w cerkwi św. Stefana w Cieplicach. Będzie Wsienosznoje bdnienije, czyli uroczyste wieczorne nabożeństwo połączone ze śpiewem kolęd, po którym wierni udadzą się na wspólną wieczerzę.

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia nabożeństwo odbędzie się w cerkwi św. św. Piotra i Pawła o godz. 10. W piątek (drugi dzień świąt – tradycyjnie poświęcony Bogurodzicy) Wsienosznoje bdniejie celebrowane będzie w świątyni cieplickiej, która będzie także miejscem uroczystości w trzeci dzień świąt. Wspomina się wówczas Świętego Męczennika Apostoła i Archidiakona Stefana, jednocześnie patrona cieplickiej cerkwi. Początek nabożeństwa o godz. 17.

W Wigilię prawosławni zachowują ścisły post. W trakcie uroczystości wigilijnych łamią się prosforą, czyli przaśnym chlebem. Później następuje świętowanie, którego sposób pod wieloma względami – zwłaszcza kulinarnymi - nie odbiega zasadniczo od katolickiego. Spora różnica jest w sprawowaniu nabożeństwa, które w Kościele wschodnim jest celebrowane znacznie dłużej, uroczyściej i w miarę możliwości z bogatą ilustracją muzyczną.

Prawosławni nie mają ustawowo wolnych świąt, dlatego na czas Bożego Narodzenia biorą urlopy, aby móc godnie przeżyć święta. Szacuje się, że w Jeleniej Górze i okolicach mieszka około 100 rodzin wyznania prawosławnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group