Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2605
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Prawidłowa konserwacja łożyska w 6 krokach

Poniedziałek, 27 lipca 2020, 23:16
Aktualizacja: Czwartek, 30 lipca 2020, 12:15
Autor: ts
Polska: Prawidłowa konserwacja łożyska w 6 krokach
Fot. ts
O czym należy pamiętać dbając o łożyska? W dzisiejszym wpisie krok po kroku wyjaśniamy, na czym polega prawidłowa konserwacji łożysk i jak ją wykonać.

Ważna funkcja łożyska
Łożysko to element będący częścią wielu układów mechanicznych. Jego rolą jest zapewnianie odpowiedniego przebiegu ruchu liniowego i obrotowego w maszynach. Łożyska wykorzystywane są między innymi w samochodach, maszynach, a nawet w kółkach mocowanych w łyżworolkach, hulajnogach i deskorolkach. Łożyska podtrzymują masę obciążenia i sprawiają, że mechanizmy ruszają się bez oporów lub ze znacznie zredukowanym tarciem. Jeśli w danych urządzeniach nie byłoby łożysk, ruchome części mechaniczne nie mogłyby prawidłowo działać i nieustannie by się zacinały.

Ogromnie ważna jest konserwacja łożyska. Nieprawidłowo konserwowane łożysko może stracić swoje właściwości lub ulec awarii i osłabić działanie całego układu. Z kolei prawidłowa konserwacja zapewni im długi czas eksploatacji. Obciążenie i częstotliwość konserwacji mają ogromne znaczenia dla żywotność łożysk. Dlatego prawidłowe wykonywanie prac konserwacyjnych pozwala polepszyć i przedłużyć działanie różnych sprzętów. Poniżej prezentujemy sześć aspektów, na które trzeba zwracać uwagę podczas konserwacji łożysk.

Jak konserwować łożyska?

1. Ostrożna praca i odpowiednie przechowywanie
Łożyska są elementami delikatnymi, dlatego łatwo je uszkodzić nie zachowując należytej ostrożności. Już samo złe przechowywanie może powodować ich uszkodzenia. Nawet mała ilość kurzu może spowolnić ich pracę. Dlatego łożyska należy przechowywać w pozycji poziomej, w otoczeniu suchym i czystym. Ponadto podczas manipulowania łożyskiem nie używamy dużej siły, ani żadnych narzędzi typu młotek czy wbijak.

2. Kontroluj stan wała i korpusu łożyska
Wał i korpus to podstawa konstrukcji łożyska. Z tego powodu zanim zaczniemy montować je w układzie, należy sprawdzić stan tych elementów. Nie mogą być popękane lub uszkodzone w żaden inny sposób. Nie mogą być też zanieczyszczone, dlatego przed montażem powierzchnie wału i korpusu należy oczyścić je za pomocą miękkiej szmatki. Każde zadziory oraz szczerby mogą
osłabić sprawność działania łożyska.

3. Prawidłowy montaż
Odpowiednio przeprowadzony montaż łożyska znacząco wpływa na jego pracę i trwałość. Istnieje kilka metod montażu, a każdą z nich należy dopasować do rodzaju stosowanego łożyska. W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu uszkodzeń i zapewniamy odpowiednie warunki pracy.

4. Chroń łożysko przed przegrzaniem
Łożysko powinno pracować w warunkach, w których nie dochodzi do przekroczenia danej temperatury. Maksymalna dopuszczalna temperatura zależy od materiału, z którego wykonane są elementy. Przegrzanie stalowego łożyska spowoduje jego odkształcenie się lub zmiękczenie. To zaś jest już prostą drogą do awarii i konieczności wymiany łożyska na nowe.

5. Zapewnij ochronę przed korozją
Jako elementy wykonane ze stali, łożyska są naturalnie narażone na korozję. Dlatego prawidłowa konserwacja zakłada ich ochronę przed wnikaniem rdzy. Przede wszystkim nie można narażać elementów na długotrwały kontakt z wodą. To właśnie woda odpowiada na powstawanie i postępowania korozji. Ponadto woda powoduje przedwczesne zużywanie się łożysk, co z kolei wpływa na ich działanie i wydajność.

6. Pamiętaj o regularnym smarowaniu
Regularne smarowanie łożysk za pomocą odpowiednio dobranych środków smarnych to bardzo istotny element konserwacji łożyska. Smar dobiera się w zależności od warunków środowiskowych, w których pracuje łożysko. Ponadto dobieramy go mając na uwadze prędkość roboczą, temperaturę pracy i obciążenie. Większość łożysk powinna posiadać instrukcję smarowania na opakowaniu, a większość smarów dokładny skład i zalecenie stosowania. Dzięki temu będziemy mogli przeprowadzić prawidłowego smarowanie i cieszyć się dłuższa i lepszą pracą łożyska.

Szeroki wybór łożysk znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym Akcesoria.cnc.info.pl

Twoja reakcja na artykuł?

3
43%
Cieszy
2
29%
Hahaha
2
29%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1167
Tak
59%
Nie
33%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group