Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 6781
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prapremiera “Roku Ryszarda” w Teatrze im. Norwida

Poniedziałek, 25 stycznia 2016, 7:46
Aktualizacja: 13:01
Autor: Manu
Jelenia Góra: Prapremiera “Roku Ryszarda” w Teatrze im. Norwida
Fot. Archiwum Teatru
Pierwsze polskie wystawienie sztuki “Rok Ryszarda” (w przekładzie Bogumiły Wyrzykowskiej i Magdaleny Śliwki) będzie miało miejsce 30 stycznia (w sobotę) na Scenie Studyjnej jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Autorką tekstu jest czołowa hiszpańska performerka, dramatopisarka, aktorka i reżyserka Angélica Liddell, a spektakl reżyseruje Joanna Zdrada, która opracowała także scenografię i kostiumy. Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

- Nastała chwila radykalnej rewizji rzeczywistości. W chaosie pogłębiających się nierówności, niewydolności rządów, rozczarowania mas, w dobie ideologicznych wojen i ekonomicznych kryzysów – ster przejmuje samozwańczy prowokator. Na scenę wkracza Ryszard. Kim jest nasz oddolny inicjator? Uzurpatorem? Despotą? Tyranem? Współczesnym wcieleniem Shakespeare'owskiej wizji władzy? Jaką diagnozę postawi światu? – pytają twórcy najnowszej premiery Teatru im. Norwida.

Ryszard to zbrodniarz i potwór z piekła rodem. To człowiek wykorzystujący demokrację i jej słabe punkty. I w ten sposób usprawiedliwia swe zbrodnie. Został opisany przez Williama Szekspira jako przygarbiony uzurpator, który wszedł na tron po trupach. Prowadzi monolog na temat ideologii, polityki, hipokryzji i kompleksów, które doprowadzają świat do totalitaryzmu. Chciwość i żądza władzy Ryszarda od czasów pod rządami królowej Elżbiety I nic nie straciły na aktualności.

W tytułową rolę Ryszarda wcieli się Robert Dudzik, absolwent wydziału lalkarskiego wrocławskiej PWST i uczeń znanych wrocławskich aktorów - Krzesisławy Dubielówny i Andrzeja Hrydzewicza. Jego dorobek artystyczny okazuje się prawdziwie imponujący. “Rok Ryszarda” (El año de Ricardo) jest trzecim monodramem (dwa wcześniejsze to autorski “Cisza, czyli żart filozoficzny” (2003) oraz prezentowany na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego 2014 w Warszawie “Dancing w kwaterze Hitlera” wg Andrzeja Brychta) i jednocześnie siedemdziesiątym pierwszym spektaklem, w którym zagrał. W roku 1993 debiutował na deskach szczecińskiego Teatru Polskiego w roli Hajmona, syna Kreona i Eurydyki, narzeczonego tytułowej antycznej bohaterki, którą bardzo kocha w “Antygonie” Sofoklesa w reżyserii Zbigniewa Wilkońskiego. W między czasie zmienił sceniczny adres na Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka w Zabrzu, zanim w roku 1997 po raz pierwszy wystąpił na deskach Teatru im. Norwida w musicalu “Dulska!” wg Gabrieli Zapolskiej w reżyserii samego Adama Hanuszkiewicza. Przeobrażał się i wcielał potem w dziesiątki ról teatralnych w przedstawieniach wielu uznanych reżyserów: od Jana Machulskiego, wspomnianego Adama Hanuszkiewicza, Jana Szurmieja, Tomasza Koniny, Waldemara Krzystka, przez Piotra Łazarkiewicza, Aldonę Figurę, Krzysztofa Rekowskiego, Remigiusza Brzyka, Monikę Strzępkę, aż do Janusza Zaorskiego, Piotra Jędrzejasa i Aliny Obidniak. A spośród wszystkich nazwisk, tytułów i twórczych przygód Dudzika z wolna wyłaniają się prawdziwe twarze, których siła polega bardziej na niejednoznaczności niż na pewnikach.

Muzykę do spektaklu przygotował Krzysztof Konieczny, a choreografię - Maćko Prusak.

Angélica Liddell (ur. 1966 w Figueres) jest absolwentką studiów psychologicznych i sztuk dramatycznych. W roku 1993 w Madrycie założyła Atra Bilis Teatro, gdzie wystawiła ponad dwadzieścia spektakli. Pisze nie tylko teksty stricte teatralne, ale także poezję i prozę. Jako artystka awangardowa, radykalna i bezkompromisowa początkowo była spychana na margines głównego nurtu, lecz gdy pokazała swe prace poza rodzinną Hiszpanią, bardzo szybko została dostrzeżona i doceniona. Jej sztuki grane są w całej Europie, a także poza jej granicami. Jest laureatką wielu nagród, a najważniejsze z nich to Casa de América Innovative Playwriting Award (2003), Lope de Vega Award (2007), Valle-Inclán Award (2008), przyznana przez Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Hiszpanii Narodowa Nagroda dla Literatury Dramatycznej 2012 za “La casa de la fuerza” (Dom siły), a także Srebrny Lew Teatralny na Biennale 2013 w Wenecji.

Joanna Zdrada, reżyser teatralny, dramaturg, scenograf, ukończyła wydział reżyserii teatralnej i dramaturgii w VŠMU (Vysoka Škola Múzických Umení) w Bratysławie. Odbyła także półroczne stypendium w Drama Department of Goldsmiths University of London. Jest stypendystką Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Województwa Śląskiego i Visegrad Fund. Współpracuje z teatrami w Polsce, w Czechach i na Słowacji. W roku 2007 debiutowała w Teatrze a.ha w Bratysławie sztuką Desdemona Pauli “Vogel”. Jej spektakle prezentowane były na wielu festiwalach, m.in.: Festival “Nová dráma” w Bratysławie, “Dotyky a spojenia” w Martinie, Festiwal Teatrów Europy Środkowej w Koszycach, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej “Interpretacje”, Festiwal Scenografów i Kostiumografów “VizuArt” w Rzeszowie oraz Spotkania Teatralne “Bliscy Nieznajomi” w Teatrze Polskim w Poznaniu. Jest autorką większości scenografii do swoich widowisk. Tłumaczy z języka słowackiego i czeskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group