Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 3721
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pracownik ZGKiM odpowie za śmierć dziecka

Piątek, 23 listopada 2018, 6:15
Aktualizacja: Niedziela, 25 listopada 2018, 6:26
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Pracownik ZGKiM odpowie za śmierć dziecka
Fot. Zdjęcie poglądowe
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała akt oskarżenia przeciwko pracownikowi Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze zarzucając mu nieumyślne spowodowanie śmierci 3,5–letniego dziecka. Ryszard N., jest oskarżony o to, że nie sprawdził skorodowanego trzepaka, który latem minionego roku spadł na dziewczynkę powodując u niej rozległe obrażenia głowy. Trzy dni później Karolinka zmarła.

Do zdarzenia doszło 18 sierpnia 2017 roku przy ulicy Powstańców Śląskich w Jeleniej Górze.

- 3,5-letnia Karolina W., przebywając pod opieką swojej 15-letniej siostry, bawiła się przy swoim domu wraz z innymi dziećmi obok metalowego trzepaka – informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. - W pewnym momencie trzepak przechylił się, a następnie upadł. Pokrzywdzona Karolina W. nie zdążyła od niego odejść i trzepak przygniótł ją uderzając w głowę. Pomimo podjętej interwencji lekarzy ze szpitala w Jeleniej Górze, a następnie we Wrocławiu, dziewczynka zmarła 21 sierpnia 2017 roku na skutek rozległych obrażeń czaszkowo-mózgowych – dodaje prokurator.

Jak ustalono w toku przeprowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze śledztwa, uprawniony pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze Ryszard N., 16 sierpnia 2016 roku przeprowadzał kontrolę okresową budynku komunalnego przy ulicy Powstańców Śląskich w Jeleniej Górze. W jej ramach wykonywał oględziny budynku, podczas których sporządzał dokumentację fotograficzną.

- Czynności te trwały łącznie około pół godziny. Zaniechał przeprowadzenia kontroli terenu okalającego budynek. W trakcie kontroli nie ujawnił on uszkodzenia obiektu małej architektury w postaci trzepaka, mimo że znajdował się bezpośrednio przy budynku. Następnie, po zakończeniu oględzin sporządzał z nich protokół, w którym również zaniechał on ujawnienia tej okoliczności, a w konsekwencji nie wykazał żadnych nieprawidłowości w tym zakresie we wnioskach końcowych z kontroli, wskazując wprost na brak konieczności wykonania robót budowlanych związanych z likwidacją bezpośredniego zagrożenia – wyjaśnia prokurator T. Czułowski.

Zdaniem prokuratury, sporządzony przez podejrzanego protokół był lakoniczny i nie pozwalał na jednoznaczne stwierdzenie jakie faktycznie czynności zostały przez niego wykonane na miejscu.

- W sprawie przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, w trakcie których zabezpieczono metalowy trzepak. Poddano go następnie oględzinom z udziałem biegłych z zakresu mechanoskopii oraz budownictwa, a także badaniom laboratoryjnym w Politechnice Wrocławskiej. Zabezpieczono także dokumentację fotograficzną sporządzoną przez podejrzanego podczas oględzin, którą poddano obróbce przez biegłych z zakresu fotografii. Pośród niej znajdowały się między innymi zdjęcia przedstawiające przedmiotowy trzepak. Przeprowadzone dowody wykazały między innymi, że trzepak, który znajdował się na podwórku przy ulicy Powstańców Śląskich najprawdopodobniej od lat 60-tych XX wieku, posiadał wady materiałowe oraz konstrukcyjne i podlegał korozji. Nie był właściwie konserwowany i zabezpieczany. W chwili zdarzenia trzepak był w znacznym stopniu skorodowany, co przyczyniło się do osłabienia jego konstrukcji. Według opinii biegłych, w trakcie wykonywania kontroli przez podejrzanego, uszkodzenia te były widoczne, a stan urządzenia wskazywał na możliwość przerwania jego struktury i złamania skorodowanych ścianek. Powinno to skutkować nakazaniem rozbiórki trzepaka, jako stwarzającego zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi – dodaje T. Czułowski.

Ryszardowi N. postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci Karoliny W. na skutek nieprawidłowego przeprowadzenia kontroli obiektu przy ulicy Powstańców Śląskich w Jeleniej Górze. Mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa. Grozi mu kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat. Oskarżony nie był dotychczas karany sądownie.

Pismo do prezydenta
- Prokurator Okręgowy skierował wystąpienie do Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, w którym zwraca uwagę na nieprawidłowości przy metodologii przeprowadzania i dokumentowania kontroli obiektów komunalnych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W wystąpieniu krytycznie oceniono zasady prowadzenia przeglądów sprowadzające się do sporządzania dokumentacji fotograficznej obiektów, a następnie przeprowadzania na jej podstawie analizy ich stanu technicznego. Ponadto wskazano, że formularz protokołu kontroli jest na tyle lakoniczny, że jego lektura uniemożliwia ustalenie rodzaju wykonywanych czynności kontrolnych. Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze zwrócił się o podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie powyższych nieprawidłowości oraz powiadomienie o podjętych czynnościach w terminie 30 dni od otrzymania pisma – informuje prokurator Tomasz Czułowski.

Twoja reakcja na artykuł?

3
5%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
4%
Nudzi
13
23%
Smuci
10
18%
Złości
29
51%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
602
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group