Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8115
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Pracowite wakacje goprowców

Sobota, 4 września 2021, 6:36
Autor: WAC
Karkonosze: Pracowite wakacje goprowców
Fot. GOPR
Bardzo pracowite były niedawno zakończone wakacje dla ratowników z Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W tym okresie ratownicy interweniowali 179 razy. Goprowcy udzielali pomocy osobom wędrującym górskimi szlakami, ale również rowerzystom, wspinaczom i paralotniarzom. Były akcje poszukiwawcze. Poszkodowani najczęściej doznawali urazów wielonarządowych oraz kontuzji kończyn. Pomocy wymagały także osoby, które zasłabły w górach lub też uległy wstrząsom anafilaktycznym.

Liczba interwencji podczas wakacji była większa niż w ubiegłym roku, ale patrząc na ruch turystyczny to szczerze mówiąc myślałem, że będziemy mieli więcej pracy – mówi naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR Sławomir Czubak. - Zapewnienie bezpieczeństwa przy tak intensywnym ruchu turystycznym było dla nas wyzwaniem, dlatego w sezonie wakacyjnym wydłużyliśmy czas trwania dyżurów w stacjach ratowniczych. Dodatkowo uruchomiono dyżury w stacji ratunkowej w Świeradowie Zdroju, gdzie liczba wypadków zwiększa się z roku na rok. Ponadto w czasie weekendów, w Stacji Centralnej Grupy Karkonoskiej GOPR, zorganizowane zostały dodatkowe zespoły z ratownikiem medycznym, aby zapewnić wsparcie w czasie największego natężenia wypadków oraz w sytuacjach wymagających wdrożenia bardziej zaawansowanych procedur medycznych. W czasie pogodnych weekendów otrzymywaliśmy nawet kilka zgłoszeń jednocześnie, co było wyzwaniem, ponieważ jest dla nas bardzo ważne, aby konieczna pomoc dotarła do poszkodowanych najszybciej, jak to możliwe.
Co charakterystyczne - mieliśmy sporo wezwań związanych z tym, że turyści wędrując w górach starają się używać popularnych aplikacji internetowych. W rezultacie ludzie ci trafiali w taki teren, z którego nie byli w stanie samodzielnie wyjść w żadną stronę. Mieliśmy też przypadek turysty, który chciał zrobić sobie atrakcyjne zdjęcie i wszedł na formację skalną, z której potem spadł i doznał poważnych urazów. Dlatego apelujemy, aby nie kusić losu, bo lepiej spędzać bezpiecznie w górach czas, niż dopuszczać do takich sytuacji - kończy naczelnik GOPR.

Twoja reakcja na artykuł?

8
67%
Cieszy
1
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1142
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group