Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 6511
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pozorna świetlna inteligencja

Piątek, 6 listopada 2009, 7:35
Aktualizacja: Sobota, 7 listopada 2009, 8:26
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pozorna świetlna inteligencja
Fot. TEJO
Sygnalizacja świetlna na jeleniogórskich skrzyżowaniach jest wyjątkowo nieprzyjazna dla pieszych. Zwane „inteligentnymi” światła działają już od dwóch lat i nie znalazły uznania w oczach przechodniów.

– Te urządzenia nic wspólnego z inteligencją nie mają. Są to kamery, które powinny wybierać kierunki, a dzisiaj te potoki ruchu zbierają się ze wszystkich stron w podobny sposób, więc ta sygnalizacja działa jak każda inna – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Sporo wątpliwości rodzą zwłaszcza tzw. inteligentne światła działające na kilku skrzyżowaniach od ulicy Sudeckiej/ Wojska Polskiego po Podwale. Przechodnie twierdzą, że czas na przejście przez „zebrę” jest zbyt krótki. Kierowcy natomiast widząc zielone światło, nie czekają aż ludzie dotrą na drugą stronę jezdni. Ruszają i trąbią na maruderów.

– Kiedy kamera „widziałaby”, że jeden z kierunków zaczyna się wypełniać, a drugi jest pusty, potrafiłaby przedłużyć cykl przejazdu przez skrzyżowanie. Jeżeli pieszych nie ma przy przejściu, zielone światło dla przechodniów w ogóle się nie zapali. Piesi sami włączają sobie światła i to jest cała inteligencja tych świateł – usłyszeliśmy.

Jednak wymiana poprzednich świateł na obecne była koniecznością, ponieważ poprzednie mające nawet po 30 lat w ogóle nie nadawały się do użytku. Często ulegały awariom i trudno było je naprawić. Obecnie jedyną radą dla sprawnych pieszych to przyspieszenie kroku. Starsi muszą liczyć na wyrozumiałość kierowców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
430
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group