Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7315
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poznańska przestroga dla władz

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 marca 2008, 13:45
Aktualizacja: 14:29
Autor: TEJO
Tereny przy ulicy Grodzkiej i Jasnej czekają na nową zabudowę. Jaką? Nie wiadomo.
Fot. TEJO
Zmieniając przeznaczenie gruntów bez odpowiedniej modyfikacji planów, samorządowcy ryzykują prokuraturą i sprawą w sądzie. Przekonuje o tym sprawa ze stolicy Wielkopolski. Prezydent Poznania został uznany za winnego narażenia miasta na straty ponad 7 mln złotych i dostał wyrok – między innymi – 16 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Szef miasta Ryszard Grobelny ma zapłacić też 14 tys. zł grzywny i przez cztery lata nie może pracować na stanowiskach związanych z zarządzaniem majątkiem komunalnym. Wyrok nie jest prawomocny. Napisała o tym Gazeta Wyborcza.

Dlaczego wspominamy o tym wydarzeniu? Analogia nasuwa się przy zestawieniu sprawy poznańskiej z jeleniogórską. W stolicy Wielkopolski prokuratura oskarżyła Grobelnego. Grobelnego i czwórkę jego urzędników o to, że narazili miasto na stratę ponad 7 mln zł. Chodzi o teren, na którym stanęło nowe skrzydło centrum handlowego Stary Browar. W 2002 r. jedna ze spółek kupiła go za 6 mln zł, choć - według prokuratury - był wart ponad 13 mln zł.

– Kiedy miasto sprzedawało działki, zaznaczyło, są one przeznaczone na "inwestycję o charakterze parku". Nie było mowy o centrum handlowym. Ziemia z takim przeznaczeniem musiałaby być dwukrotnie droższa. W lipcu 2003 radni zdecydowali, że może tam powstać duży obiekt handlowy. Obrona wnosiła o uniewinnienie prezydenta. Nie udało się – pisze GW.

Taki sam los mógłby spotkać ekipę samorządową z Jeleniej Góry, gdzie sprzedano tereny przy ulicy Jasnej i Grodzkiej. W planie przeznaczenie gruntów to zabudowa mieszkalno-usługowa. Zaś właściciel chce postawić tam galerię handlową. Gdyby urzędnicy zgodzili się na to bez modyfikacji planów i rozpisania kolejnego przetargu, mogliby stanąć przed sądem i usłyszeć wyrok w swojej sprawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~misio 5-03-2008 14:29
<i> literówka, przepraszamy </i>
~Jack 5-03-2008 15:19
Niedawno była chyba sesja w tej sprawie. Przypomnijcie kto co wtedy mówił!
~bees 5-03-2008 17:31
Jasna, Grodzka, Plac Kilińskiego także plac pod Castorame... i jeszcze teren przy piętrowym parkingu -> to sa tereny, ktorych wladza nie moze ruszyc:) bo sa juz sprzedane pod galerie, ale zapisane pod inne cele... i kazde przekwalifikowanie rodzi nastepstwa prawne...
~cyt 5-03-2008 19:10
a dlaczego w tym kraju smutni panowie czepiają się urzędników a nie "Pana Kauflanda", który kupił inny teren "w planie" a co innego wybudował powodując utratę przez gminę kilka milionów złotych? (chyba nie mniej niż w Poznaniu)
kazimierzp 5-03-2008 20:34
Do "bees"!Tereny przy ulicy Kilińskiego (gdzie było targowisko) zostało sprzedane pod handel i usługi, więc gdyby powstała galeria byłoby to zgodne z przeprowadzonym przetargiem. Teren pod ew. Castorame to teren od wielu lat prywatny i nie był przez miasto zbywany! Jasna, Grodzka były zbywane pod budynki mieszkalne, pod to wszyscy uczestnicy przetargu licytowali i rachunek ekonomiczny spowodował, że cena uzyskana przez miasto była duzo niższa gdyby licytowano pod handel i usługi! Nie wiadomo jaka to byłaby wtedy cena, ale dzisiaj zmiana przeznaczenia byłaby złamaniem warunków tamtego przetargu! Jasna Grodzka była zbywana na tzw. użytkowanie wieczyste więc zmiana tych warunków sprzedaży przez inwestora byłaby podstawa do rozwiązania uzytkowania wieczystego - miasto cały czas jest bowiem właścicielem! Do autora artykułu!Te tereny nie mają planu zagospodarowania przestrzennego, miały projekt planu!
~Plusak 5-03-2008 22:58
O matko... nie ma to jak porwnac Poznania do Jeleniej... Mieszkam w Poznaniu ponad 5 lat.. i fakt... moze i ktos zaniedbal sprzedaz gruntow... ale teraz tam cos stoi i zarabia!! A nie to co na Kilinskiego... od lat nic sie z tym nie dzieje i tylko szpeci miasto... Prosze... nie porownujcie gospodarnosci Poznania i Jeleniej... szkoda slow... ktos kto bywa w Poznaniu to wie o czym mowie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group