Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8728
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pożegnanie Pułkownika

Wtorek, 17 lipca 2018, 18:08
Aktualizacja: Czwartek, 19 lipca 2018, 6:44
Autor: WAC
Jelenia Góra: Pożegnanie Pułkownika
Fot. WAC
Na starym cmentarzu przy ul. Sudeckiej odbył się dziś (17.07) pogrzeb zmarłego 12 lipca, w wieku 94 lat, pułkownika Edwarda Jakubowskiego.

Pułkownik E. Jakubowski był jedną z ikon Jeleniej Góry. Urodził 19 kwietnia 1924 w Drzewcu. W wieku 21 lat wstąpił do wojska, z którym związał swoją karierę zawodową do 1984. Brał udział między innymi w forsowaniu Nysy Łużyckiej oraz w walkach z UPA na terenie województwa lubelskiego i rzeszowskiego w latach 1945–1946 (został ranny w trakcie walk w rejonie Lubaczowa).

Od 1962 związany był z Jelenią Górą, zaś od 1975 zajmował stanowisko szefa Wojewódzkiego Inspektoratu Obrony Cywilnej w Jeleniej Górze. Piastował również mandat radnego Rady Powiatowej w Lwówku Śląskim (dwie kadencje) oraz mandat Radnego Rady Wojewódzkiej w Jeleniej Górze (dwie kadencje). Przez wiele lat był prezesem zarządu okręgowego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Jeleniej Górze.

Jego dziełem był jeleniogórski Domu Kombatanta. Za swą działalność na wielu obszarach był wielokrotnie odznaczany za swoją służbę Polsce, w tym krzyżami: Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1999 został wyróżniony przez Radę Miejską w Jeleniej Górze tytułem „Zasłużony dla miasta Jeleniej Góra”.

Pogrzeb płk. Edwarda Jakubowskiego odbywał się w ceremoniale wojskowym, przy asyście kompani honorowej z jednostki wojskowej w Bolesławcu oraz orkiestry garnizonu z Żagania

O tym, jak ważną był postacią dla Jeleniej Góry i nie tylko świadczyły liczne delegacje różnych środowisk, przede wszystkim kombatanckich. W tłumie żegnających płk. E. Jakubowskiego nie zabrakło samorządowców na czele z prezydentem Jeleniej Góry Marcinem Zawiłą. Był on jedną osób, które wygłosiły mowę pożegnalną nad trumną zmarłego.

W kondukcie pogrzebowym szło wiele pocztów sztandarowych między innymi ze szkół z miast, z którymi był związany w trakcie swojego życia Edward Jakubowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
149
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
112
Czołówka busów w Jeżowie
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group