Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10520
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pożegnali słońce w Budnikach

Wtorek, 26 listopada 2013, 8:04
Aktualizacja: Środa, 27 listopada 2013, 7:07
Autor: Org
Region: Pożegnali słońce w Budnikach
Fot. Organizator
– Spotkaliśmy się, by świętować „Pożegnanie słońca” w Budnikach oraz uroczyście otworzyć tablice informacyjne szlaku Miłośników Budnik i wiatę, która z naszej inicjatywy jest w osadzie pierwszą od 50. lat budowlą – mówił Paweł Paliga z Miłośników Budnik. Oznakowanie szlaku i wykonanie tras kosztowało prawie 40 tys. zł.

Dlaczego w Budnikach żegnano słońce? Bo od 26 listopada aż do 15 lutego 2014 r. w tej osadzie nie zaświeci. Położona ona jest bowiem przy zboczach górskich, które w tym okresie zasłaniają słońce, więc Budniki znajdują się stale w cieniu.

- Na pożegnanie słońca wyruszyliśmy z Karpacza. Podczas postoju przy „Ponurej kaskadzie” opowiedziałem o odbitym na skale znaku pozostawionym przez Wołogóra, pomocnika Liczyrzepy. Ze schroniska przeszliśmy do centrum Budnik, gdzie czekali na nas wędrowcy przybyli od strony Kowar – opowiadał Paweł Paliga.

W centrum Budnik Krzysztof Paliga przebrany w strój osadnika z dawnych czasów witał przybyłych gości. Były podziękowania dla mieszkańców okręgu nr 4 w Karpacza, burmistrza miasta, Nadleśnictwa Śnieżka i PTTK za stworzenie ścieżki dydaktyczno–historycznej Budniki oraz różnych tras prowadzących do tej osady z Karpacza.

Oznakowane zostały szlaki, ustawiono tablice informacyjne, wybudowano kładki oraz wiatę i oczyszczono zabytkowe ruiny. Projekt tego przedsięwzięcia jest dziełem: Mirosława Świtalskiego, Krzysztof Paligi oraz Pawła Paligi.

Na uczestników wspólnej wędrówki czekało również ognisko i ławeczki. Tutaj można było odpocząć, upiec kiełbaskę. Do Budnik na spotkanie przyjechali konno przedstawiciele firmy Tauron, rozdając drobne upominki. Łącznie w ten dzień Budniki odwiedziło prawie 100 osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
449
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group