Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2423
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Powstanie nowy dom opieki społecznej (foto)

Czwartek, 8 września 2016, 7:05
Aktualizacja: Piątek, 9 września 2016, 7:43
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Powstanie nowy dom opieki społecznej (foto)
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Do 2018 roku obok istniejącego budynku Domu Pomocy Społecznej Pogodna Jesień przy ul. Leśnej w Jeleniej Górze ma powstać nowy obiekt DPS, w którym lokum znajdzie 30 starszych osób. Obecnie trwa wybór wykonawcy dokumentacji projektowej tego obiektu. Wpłynęły dwie oferty, a zwycięzcę poznamy do końca tego tygodnia.

Według wstępnych szacunków nowy obiekt wraz z jego wyposażeniem może kosztować około dwa miliony złotych. Jednak kosztorysową wartość tej inwestycji poznamy do końca listopada br., kiedy wykonawca dostarczy Miastu komplet dokumentów wraz z projektem i kosztorysem.

- Obecny obiekt nie jest w stanie pomieścić wszystkich, którzy na pokój w DPS-ie czekają nawet ponad rok – mówi Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry. - Stąd decyzja o budowie nowego obiektu, który będzie funkcjonował na takich samych zasadach jak „Pogodna Jesień” – dodaje zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

W „Pogodnej Jesieni” - domu, który w tym roku będzie obchodził swoje 20-lecie - obecnie mieszka 88 osób starszych. W kolejce czeka 40 kobiet i ok. 10 mężczyzn. Całkowity koszt pobytu w tej placówce to 2698 złotych. W co najmniej 70 procentach pokrywają go pensjonariusze ze swoich emerytur. Pozostałe 30 procent pokrywają rodziny osób starszych lub gmina.

- Za te pieniądze podopieczni mają pokój jednoosobowy, całodobowe wyżywienie, zajęcia z terapii zajęciowej, rehabilitację, pomoc w codziennych czynnościach i załatwianiu spraw osobistych, zajęcia z psychologiem, wycieczki, imprezy integracyjne – wymienia Renata Chmielewska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Pogodna Jesień. - Dla tych, którym po zapłaceniu pobytu, nic nie zostanie z emerytury jest też: odzież, obuwie, środki czystości i środki higieniczne czy dofinansowanie do leków. W ofercie mamy współpracę ze szkołami i przedszkolami, ośrodkami kultury czy zajęcia rozwoju zainteresowań – dodaje R. Chmielewska.
W nowym DPS-ie mają też powstać jedno, dwu i trzyosobowe pokoje dla osób chorych – leżących. Pieniądze na budowę nowego obiektu Miasto chce zdobyć z unijnej kasy. Obecnie trwa składanie wniosków. Jeśli włodarzom uda się zdobyć pieniądze, budowa obiektu rozpocznie się w przyszłym roku, a pierwsi pensjonariusze zamieszkają w nim na przełomie 2018-2019 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group