Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5816
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powstanie film o inwazji na Czechosłowację

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 26 lutego 2008, 9:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Dyrektor legnickiego teatru nakręci film. Dostał na to dwa miliony złotych. Być może niektóre sceny powstaną w Jeleniogórskiem, w Gryfowie Śląskim.

Rzecz tyczy inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku. Jacek Głomb, znany w całej Polsce Teatru Dramatycznego w Legnicy, podbił serca decydentów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który przyznał dziełu dotację w wysokości dwóch mln złotych. Film ma kosztować 6,5 miliona zł.

Film będzie opierał się na sztuce „Operacja Dunaj”, która już trafiła na deski legnickiego teatru. Akcją nawiązuje do interwencji Ludowego Wojska Polskiego w Czechosłowacji. Opowiada o perypetiach czołgistów Polaków, którzy wbrew sobie, jadą z „bratnią” pomocą do socjalistycznych przyjaciół. Film ma powstać w koprodukcji z Czechami.

Wiadomo, że plenery będą kręcone w Gryfowie Śląskim, przez który rzeczywiście w sierpniu 1968 roku przetoczyła się kawalkada polskich pancernych. Dzieło będzie nawiązywało do tradycji kultowych polskich filmów wojennych, choćby „Jak rozpętałem II wojnę światową” i połączyć polskiego i czeskiego ducha w kinematografii.

O sprawie pisze wtorkowa Polska Gazeta Wrocławska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~_rymcycymcy____ 26-02-2008 14:29
A wiecie, że w czasach DDR-u pokazywali tam Czterch Pancernych ? ;) Najlepsze było to, że film leciał z niemieckim dubbingiem, a do Janka wołali ...HANS !!! ;))) PS: Ja tych czasów oczywiście nie pamiętam ...prababcia mi opowiadała ;)
~manci 27-02-2008 0:05
ja pamiętam byłam dzieckem ale jadące czołgi zapamiętałam i strach który towarzyszył mi jak mama poszła do pracy bałam sie ze nie wróci że będzie wojna -tego się nie zapomina

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group